Понад половину свого капіталу за минулий рік втратили українські олігархи Рінат Ахметов, Віктор Пінчук, Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов. Петро Порошенко, Сергій Тігіпко, соратник Юлії Тимошенко - Вадим Жеваго та соратник Віктора Януковича, Вадим Новінський, опинилися поза рейтингом. Експерти кажуть про олігархічний склад української економіки, де успішність бізнесу залежить від наближеності до влади.

Більше половини усіх збитків серед українських мільярдерів поніс Рінат Ахметов, якій втратив $5,8 млрд. Втім, він залишився на першому місці українського Форбса із статками в $ 6,7 млрд. Другій номер – Віктор Пінчук, якій зберіг $1,5 млрд., втративши 1,7 млрд. Трете місце в новому рейтингу мільярдерів розділили Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов, які нині володіють статками по $ 1,3 млрд, втративши майже мільярд кожен.

"Ситуація із Ахметовим – зрозуміла, він втратив ледве не весь активний копальний бізнес у Донецькій та Луганській областях. Його врятували інші напрямки бізнесу та центральні регіони України. Щодо Пінчука – не знаю, за яких саме обставин він стільки втратив, можливо це пов'язано із девальвацією гривні та його фінансово-банківськими інтересами", - каже радник президента Асоціації українських банків Сергій Кущ

Банкір Олександр Охрименко бачить у змінах переліку Форбс суто політичні мотиви.

"Те, що ми спостерігаємо в країні за останній рік, в тому числі події на Сході – це війна олігархів. Звісно ж, що будь яка війна веде до збитків та перерозподілу, хтось перемагає, а хтось програє. Вважаю такі рейтинги – марною справою в Україні. Якщо Ахметов зареєстрував та вивів "на світло" майже усі свої активи, цього не можна казати про інших фігурантів рейтингу", - каже Охріменко.

Популярні новини зараз

Боротьба продовжиться до останнього живого агресора: Швеція разом із партнерами почне виробляти зброю для ЗСУ

У севастопольській лікарні вирішили потравити щурів, а добили поранених окупантів

Олексій Арестович назвав чергову дату закінчення війни в Україні: "Вони готові віддати..."

Маргарита Симоньян не приховує розчарування і натякнула росіянам на поразку в Україні: "Все пропало"

Показати ще

Експерти визнають, що головною причиною збитків українських олігархів в 2014 році стали революція, позачергові вибори парламенту та президента, втрата Криму та довготривала війна на Сході. З рейтингу прибрали президента Петра Порошенко, якій досі є власником майже мільярдної у доларовій вартості компанії Рошен.

"Порошенко офіційно заявив, що буде продавати бізнес. Коли мільярдери оголошують про продаж бізнесу – їх не рахують. Звісно, що Порошенко теж щось втратив, але з рейтингу він зник за інших обставин", - вважає Сергій Кущ.

Експерти зауважують, що великий бізнес в Україні досі є заручником політичної ситуації.

"Вибуття з рейтингу Вадима Новинського, Костянтина Жеваго та Сергія Тігіпко – свідоцтво про те, що можливість розвивати великий бізнес в нашій країні – справа виключно наближеності до влади. Не здивуюсь, якщо після розкриття кінцевих власників, яке має відбутися на початку літа, радикально зміниться рейтинг Форбсу. Не виключаю, що справжнє розкриття власників може поповнити і перелік мільярдерів", - каже Кущ.

"Приховати майно у офшорах – технічна справа. Якщо почнуть тиснути – власниками великих підприємств виявляться студенти та "жителі з хрущовок", - вважає Охріменко.

Загальний стан найбагатших українців-фігурантів рейтингу Forbes-2015 оцінюється в $ 11,9 млрд. Найбагатшою людиною планети знову названий Білл Гейтс, статки котрого оцінюється в 79,2 мільярда доларів.