У Тернополі, на Пантеоні Героїв – місці, де поховано українських вояків, які захищали країну у війні, спалахнув несподіваний конфлікт. Історія одночасно болісна та показова.
Тут, на Микулинецькому цвинтарі, було створено унікальний меморіал із козацькими хрестами, національними прапорами та повагою до кожного загиблого – від рядового до полковника. Все виглядає гідно та символічно, як "вічний стрій героїв".
Про це у Facebook розповів член 13-ї бригади оперативного призначення НГУ "Хартія", Вахтанг Кіпіані.
Але є три могили, які вибиваються із загального ряду. На одній із них, де лежить матрос Віталій Стадник, хрест так і не з'явився. Його батьки, скандальні судді у минулому, вирішили, що стандартний пам'ятник "не для них". Натомість вони хочуть встановити двометрову бронзову фігуру сина – мовляв, "можуть собі дозволити".
"І це плювок у майже 240 сімей воїнів Сил оборони України, які поховані на почесній ділянці Микулинецького цвинтаря", – пише Вахтанг.
Помилка може дорого обійтися: що змінилося у правилах передачі показників лічильників газу
Краще не беріть 500 гривень у касирів: українців попередили про небезпеку, і навіть банк не допоможе
Шахраї масово "чистять" картки українців: у ПриватБанку порадили, як врятувати заощадження
2025 року пенсіонерам додадуть по 300 грн: є одна умова
Загальна концепція меморіалу передбачає однакові пам'ятки всім. За кілька метрів від Пантеону є вільна ділянка, де можна встановити індивідуальні скульптури чи пам'ятники. Але Стадники відмовилися від цієї ідеї та продовжили боротися за зміну правил меморіалу.
Ідея очікувано викликала хвилю обурення серед інших сімей загиблих, які прагнуть зберегти єдиний стиль, щоб наголосити на рівністі всіх героїв.
"Ці сім'ї жахливо надходять по відношенню до інших родин загиблих. Ще на етапі поховання нам дали вибір - пантеон з козацькими хрестами та уніфікацією або власне поховання і свобода дій. Навіщо було підписувати, а зараз псувати всім життя і в черговий раз робити боляче сім'ям воїнів?", – розповіла одна із протестувальниць у соцмережі Х.
Історія переросла у справжню битву
Коли батьки Стадника спробували силою встановити свою скульптуру, активісти, родичі інших полеглих і навіть військові, які перебували у відпустці, змушені були чергувати на цвинтарі, щоб цього не допустити.
Сторони сперечалися у п'яти (!) судах одночасно більше року, а останній пройшов 3 грудня. Родині Стадников вдалося домогтися тимчасового арешту могили їхнього сина Віталія на Пантеоні Героїв.
А за інформацією журналістів "20 хвилин", мама загиблого захисника Марія Стадник повідомила, що апеляційний суд задовольнив їхнє прохання. Тепер вони матимуть змогу встановити індивідуальну пам'ятку на могилі Віталія.
Суддя Світлана Шевчук зачитала рішення, згідно з яким визнано незаконним рішення Тернопільської міськради, яке стосувалося внесення змін до Положення про Пантеона Героїв. Крім того, з міськради стягнули судове відшкодування для родичів Стадника та інших заявників у загальній сумі майже 3 тисячі гривень .
Реакція українців
Ця ситуація викликала сильний відгук у Мережі:
- "На жаль, це сором усієї країни. Теж саме на Алеях Героїв, на Лісовому та Берковецькому цвинтарях. "Тому що мають право..." Ще й підтримка від Спецкомбінату та департаменту ЖКГ. Бо саме їм вигідно встановлення не однотипних пам'яток, а" мавзолеїв". Скасуються закони та рішення громад. Чи за таку країну віддали життя наші діти?
- "Це якими треба бути дикунами цим батькам, щоб самостверджуватись на такому святому місці. Жах."
- "У жлобства немає регіональних винятків. Прикро і дуже боляче."
- "Коли ми готували репортаж у Reporters про ці сумні баталії, ходили на цвинтар пізно ввечері. Там тоді чатували родичі загиблих. Але там можна було бачити і те, чому цей меморіал особливий: під місячним світлом він світився. Так боляче, що це світло не розділяє одна прокурорська сім'я."
А ми нагадуємо про кладовище поліцейських авто: десятки Toyota Prius припадають пилом.
Раніше ми писали, двоповерховий МАФ збирається осквернити пам'ять героїв України: жителі виступили проти торгівлі на військовому цвинтарі
Читайте також, чому мозок так любить вселяти людям те, що вони бачать примар: наскільки ці сутності реальні