Одіозний бізнесмен, якого Президент Зеленський позбавив громадянства України, використовував різні інструменти по заволодінню майном заводу, в тому числі і привілейовані відносини з працівниками Фонду Державного майна та працівниками правоохоронних органів в Одеській області.
Цього разу схема Альперіна по заволодінню акціями ПАТ «Оріон» на аукціоні від Фонду державного майна відбулась вже відомим чином, як і у 2022 році – залученням до участі в аукціоні заангажованих та підконтрольних Альперіну компаній. І якщо у 2022 р. зрив аукціону такими компаніями відбувався під гаслами «не діставайся ж ти нікому, або мені за безцінь», то цього разу, ймовірно, Альперін наважився сплатити 120 млн грн та нарешті придбати 50% акцій у ФДМУ.
Ретроспектива попередніх етапів схеми Альперіна по заволодінню «Оріон»
Аукціон оголешний ФДМУ з продажу пакету акцій 23.12.2022 року ПАТ «МВО «Оріон» було фактично зірвано компаніями Альперіна В., оскільки в кінцевому результаті переможець відмовився від укладання договору купівлі-продажу акцій. А саме: 23 грудня 2022 року переможцем аукціону стало ТОВ «Курортний», керівником та кінцевим бенефіціарним власником якого є Іованова Євгенія Олександрівна, яка є родичкою Альперіна В. ТОВ «Курортний» не сплатило відповідну суму коштів та відмовилось від підписання договору купівлі-продажу. Так, станом на початок 2023 «Оріон» «нікому й не дістався».
Напередодні аукціону Альперін використав свої привілейовані відносини з працівниками правоохоронних органів в Одеської області та залучив їх для здійснення тиску на чинне керівництво заводу та потенційних покупців, залякуючи їх кримінальними справами та обшуками. Відтак, на «кулуарне» замовлення Вадима Альперіна, з метою зриву приватизації «Оріон» правоохоронці завчасно ініціювали кримінальне провадження від 12.12.2022 р. В рамках цього провадження були проведені обшуки у керівника та на самому підприємстві та у потенційних покупців, які приймали участь у аукціоні. В подальшому дане кримінальне провадження й було використано для саботажу приватизації у майбутньому.
Індексація та доплати: як можуть змінитися пенсії у 2025 році
Контроль за ухилянтами стане жорсткішим: як знайдуть порушників обліку
Діятимуть оперативніше: ТЦК наділять новими повноваженнями
Загинув відомий співак, зірка гурту "One Direction" Ліам Пейн: копи кажуть - випав з вікна
Наступні аукціони, які мали відбутись 06 та 24 лютого 2023 року, не відбулись, оскільки були скасовані на підставі листа, який правоохоронці направили до ФДМУ. Лист вимагав скасувати аукціони саме через наявність заздалегідь відкритого кримінального провадження двома місяцями раніше. Особливого обурення викликає поведінка правоохоронців – на замовлення Альперіна вони охоче перевищили службові повноваження та відкрито втрутились в процедуру приватизації ПАТ МВО «Оріон».
В продовження схеми по захопленню ПАТ МВО «Оріон», ФДМУ під впливом Альперіна В. замість аукціону ініціював проведення загальних зборів акціонерів у листопаді 2023. Мета – встановити керований Альперіним менеджмент. До порядку денного вказаних зборів з незрозумілих причин було включено питання про припинення повноважень в.о. голови правління та про обрання нового голови правління – Кушнерука Володимира. А так званий новий кандидат Кушнерук В., повʼязаний з Крушем Ігорем Борисовичем, який в свою чергу має міцні зв’язки «королем контрабанди» Альперіним.
Крім того, в ході підготовки до цих загальних зборів з боку організатора Фонду державного майна України, грубо порушувались права інших акціонерів. І більш того – в акціонера, який володіє істотним пакетом голосуючих акцій та здатний впливати на прийняття рішень відносно «Оріон», у день проведення загальних зборів 24.11.2023 відбувається обшук. Мета – перешкодити акціонеру у голосуванні за зміну чинного керівництва на «потрібне» керівництво Альперіну.
Всупереч порушенням законодавства протокол позачергових загальних зборів ПАТ МВО «Оріон» все ж був підписаний, як наслідок керівником став Кушнерук Володимир Іванович, а до складу наглядової ради обрані особи Бондар М., Фокін С., Поздняков О., які прямо пов’язані з Кушнеруком та Альперіним.
Фінальним у довготоривалій схемі по заволодінню Альперіним майном «Оріон» став аукціон з продажу акцій 05.09.2024, де в останню хвилину зареєструвались три відносно молодих ТОВ зі статутним капіталом не більше 450 тис грн, але з цілком агресивною пропозицією придбати акції «Оріон» за 120 млн грн.
У притаманнуму Вадиму Альперіну стилі аукціон відбувається через попередньо підконтрольні Альперіним компанії-учасники.
У серпні 2024 р. ФДМУ черговий раз оголосило про проведення аукціону з продажу 50% акцій «Оріон» зі стартовою пропозицією 4 млн 385 тис грн. Прийом пропозицій на участь в аукціоні розпочався 14 серпня, а датою завершення прийому пропозицій було встановлено 4 вересня 20:00. Станом на середину доби 4 вересня учасниками аукціону було зареєстровано чотири ТОВ, але в буквальному сенсі в останню хвилину у 19:59 з різницею у декілька секунд, майже одномоментно, зʼявляється три нових ТОВ-учасника:
- у 19:59:08 – ТОВ «Гарант Фа ЛТД»
- у 19:59:12 – ТОВ «Компания Трейд Макс»
- у 19:59:14 – ТОВ «Мейсшип Каррі», яке наступного дня і стане переможцем аукціону з ціновою пропозицією 120 000 002 грн.
Усі три компанії відносно «молоді»: ТОВ «Гарант Фа ЛТД» зареєстровано у 2020 році, статуний капітал 200 000 грн, ТОВ «Компания Трейд Макс» у 2023 р. зі статутним капіталом 300 000 грн, і ТОВ «Мейсшип Каррі» у 2022 р., статутний капітал 450 000 грн.
В кінцевому рахунку, переможцем ауцкціону стає «Мейсшип Каррі», яка як 2 роки зареєстрована юридична особа з уставним капіталом 450 тис грн, і заявляє намір придбати 50% акцій за 120 млн грн і більш того сплачує 120 млн та укладає договір купівлі-продажу.
Таким чином стає зрозумілим, що Альперін Вадим, спочатку використовував привілейовані звʼязки з працівниками правоохоронних органів та посадових осіб ФДМУ та декілька років вчиняв спроби незаконно заволодіти підприємством «Оріон» . Він використовував всі можливі засоби, щоб здійснити свої злочинні корисливі наміри через корумпованих посадовців.
Врешті-решт, на третьому році повномасштабної війни в країні одіозний бізнесмен Альперін набрався мужньості та здійснив оплату у 120 млн грн за 50% акцій ПАТ «МВО» «Оріон». Яка доля чекає на гектари землі в центрі Одесі під управлінням «короля контрабанди» покаже час. А в якому саме еквіваленті він «заоохочував» посадових осіб брати участь у схемі – питання залишається відкритим.