Той факт, що сучасний веселий карнавальний Геловін колись був досить моторошним язичницьким святом під назвою Самайн, зараз знають навіть діти. І це нікого не лякає, язичницькі боги та лісові духи залишилися в минулому. Але не Геловіном єдиним. Майже всі церковні і деякі світські свята сягають корінням глибоко в темряву язичницьких століть. Давайте ж відкинемо страх перед невідомим і дізнаємося про них правду.

Різдво

Здавалося б, які питання можуть бути до Різдва? Але питання в тому, що в християнських текстах немає точної дати народження Ісуса Христа. І немає навіть натяків, які допомогли б її обчислити приблизно. Дата 25 грудня вперше з'являється в роботах історика Секста Юлія Африкана в 221 році. Звідки автор цю дату взяв точно не відомо. У 354 році серед церковників з'явилася ідея приурочити цю дату до дня зимового сонцестояння. А 431 року на Третьому Вселенському (Ефеський) Соборі дата була закріплена остаточно.

І ось тут ми підходимо до найцікавішого. День зимового сонцестояння (22 грудня) - це особливий день у багатьох культурах. Стародавні греки вірили, що саме в цей день народився бог Діоніс. Єгиптяни відзначали день народження Осіріса, а римляни - бога Мітри. У всіх цих богів є загальне, вони померли і повстали з мертвих. Майже як Ісус.

Популярні новини зараз

В Україні хочуть скасувати популярний податок: хто й за що зможе не платити

Які продукти слід викреслити зі списку покупок: ціни на ці товари зростуть найбільше

Морква на вагу золота: чому популярний овоч б'є цінові рекорди

Найпотужніший екстрасенс Хаял Алекперов назвав дату кінця війни в Україні: "Я не Бог, але..."

Показати ще

Звісно, церква, призначаючи Різдво на кінець грудня мала і суто практичний інтерес. Християнське свято, яке відзначали в ті ж дні, що і язичницькі, поступово їх витісняв і заміняв. Зараз ми вже і не пам'ятаємо, що таке, наприклад, римські Сатурналії. Але до свята в кінці грудня звикли так чи інакше.

Та й у наших безпосередніх предків - слов'ян - в цей час були свої свята, які до сих пір луною доносяться до нас у вигляді різдвяних колядок, пісень та інших традицій.

Масляна

Язичницька виворіт Масляної видно неозброєним оком. Християнська церква трохи видозмінила свято, скоротила до одного тижня і прив'язала до дати початку Великого посту, щоб не було кулінарних протиріч. Але суть Масляна залишається незмінна. Так наші предки відзначали кінець зими і початок потепління.

Святкували цілих два тижні, починаючи за 7 днів до Весняного рівнодення (22 березня) і закінчували ще через тиждень. Вважалося, що в цей час пробуджує Ярила - бог родючості, який скоро розтопить снігу і знову вдихне життєву силу в землю і трави. А опудало Морани, богині зими, холоду і мороку, ритуально спалювали в останній день святкування.

Язичницькі традиції були такі сильні, що православна церква не стала з ними боротися, а просто адаптувала. Тим більше, що кулінарний аспект свята, з млинцями та іншими молочними продуктами, цілком вписувався в розклад християнських постів з урахуванням підготовки віруючих до Великодня.

Великдень

До речі, про Великдень. Свято це безумовно християнський. Але від окремих його традиції так і віє язичницьким духом. Наприклад, традиція фарбувати курячий яйця у різних народів існувала задовго до появи християнства.

У жителів Ірану і Азербайджану є стародавнє свято Новруз (21 березня), який має глибокі зороастрийские коріння. Це доисламский звичай часів Імперії Ахеменідів. І серед ритуальної їжі, яку іранці готують в цей день є і яйця, які фарбують або розписують візерунками.

У римських джерелах ми можемо знайти згадку про те, що коли дружина сенатора Марка Анния Віра, Домиция Луціллію в 121 році народила хлопчика, то одна з курок в їхньому будинку знесла яйце, позначене червоними крапками. Це визнали добрим знаком. І справді, хлопчик виріс і став імператором Марком Аврелієм, які, крім того, відомий своїми філософськими роботами по стоїцизму.

У католиків одним із символів Великодня є кролик. Який, нібито, і приносить дітям фарбовані яйця. На думку деяких дослідників образ кролика виник не випадково, адже у багатьох народів Західної Європи, ще в язичницькі часи, зайці і кролики були символом родючості та сексуальної енергії. Що дуже підходить весняного свята.

День Святого Валентина

В даний момент це суто народне свято. У 1969 році католицька церква виключила святого Валентина з літургійного календаря, так як дані про його життя занадто уривчасті і суперечливі. Але цікаво те, що колись він і починався як народний, і тільки потім став церковним.

Середина лютого для древніх римлян - це час Луперкалій, язичницького свята родючості і любові. Природно, свято родючості супроводжувався оргіями, які відбувалися, згідно з повір'ям, на те самому місці, де вовчиця вигодувала своїм молоком Ромула і Рема, засновників Рима. «Lupa» - це і є вовчиця на латині. Римляни вживали це слово і в значенні «блудниця».

Християнська церква, намагаючись відучити жителів Італії святкувати такий привабливий свято, спробувала витіснити Луперкалії святом в честь святого Валентина, який був нібито страчений 14 лютого 269 року язичниками.

Витіснити день любові не вдалося, але він перейшов в іншу площину, ставши днем закоханих, а не днем оргій. А поступово і сам святий Валентин почав сприйматися, як покровитель всіх закоханих сердець. І з'явилася легенда про те, що він таємно вінчав християн, незважаючи на заборону римської влади. Хоча ніяких таких відомостей про нього насправді немає.