Обрушити купол Верховної Ради - це, звичайно, серйозний захід. І за словами генпрокурора Юрія Луценка, саме це збиралася зробити Надія Савченко. За допомогою міномета. Звучить малоймовірно, але хто знає, про що думає Савченко?
Тим більше, що теракти в парламентах різних країн вже бували. Як і сценарії подібного державного перевороту.
Досить пити нашу кров
Найбільш, мабуть, відомий теракт такого роду стався в 1999 році під час засідання Національних зборів Вірменії. Прямо під час виступі міністра фінансів Левона Бархударяна в будівлю увірвалися озброєні люди. Вони зажадали від депутатів лягти на підлогу і вимкнути мобільні телефони.
Лідер терористів Наірі Унанян підійшов до прем'єр-міністра Вірменії Вазгеном Саркисяну і прокричав йому в обличчя: «Досить пити нашу кров!». На що прем'єр спокійно відповів: «Все робиться заради тебе і майбутнього твоїх дітей». У наступну секунду Унанян застрелив Саркісяна, і почалася бійня.
Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень
Надіються всі, але мало хто відчує: чого чекати від індексації пенсій у 2025 році
Перевірки від газовиків вийшли на новий рівень: українцям розповіли про документ, який треба підписати
Розмір виплат зміниться: що чекає на пенсіонерів у 2025 році
В результаті загинуло дев'ять осіб, в тому числі і спікер парламенту. Почалися затяжні переговори з терористами, які продовжували утримувати депутатів в заручниках. Як потім розповідали очевидці, бойовики спочатку знаходили в стані крайнього збудження, але поступово заспокоювалися і починали йти на поступки.
У підсумку, після довго ночі переговорів, вони вимагали лише особисту безпеку для себе і були готові здатися владі. О 10:30 ранку 28 жовтня 1999 року Унанян і інші терористи здалися і були заарештовані. Багато з них отримали довічні терміни.
До сих пір не до кінця зрозуміло, чого хотіли терористи і на кого працювали, якщо працювали. Сам Унанян заявляв, що діяли вони самостійно і хотіли «зупинити розвал країни». Висувалися версії, що за терактом стоять спецслужби Азербайджану, який як раз конфліктував з Вірменією за Нагорних Карабах. Ходили чутки про змову і спробі державного перевороту серед оточення президента Вірменії Роберта Кочаряна. Істина, як говоряться, десь поруч.
Теракт в Тегерані
Ще один випадок нападу на парламент держави стався зовсім недавно, в червні 2017 року Тегерані. Іран - країна дуже закрита, тому подробиці теракту майже не відомі. Офіційна влада країни звинуватили в нападі бойовиків «Ісламського держави», але не виключали і причетність Саудівської Аравії. І це логічно, адже іранці - шиїти, і є частою мішенню атак сунітів з ІГІЛ або ваххабітів.
Про сам теракт відомо те, що на територію парламентського комплексу в Тегерані проникли четверо бойовиків, переодягнених жінками, відкрили вогонь і взяли заручників. Очевидці також стверджували, що чули вибух.
Одночасно з цим кілька терористів напали на мавзолей аятоли Хомейні. Влада Ірану незабаром повідомили, що всі терористи ліквідовані снайперами. Більш точної інформації про те, що трапилося світової громадськості ніхто так не повідомив.
У Багдаді неспокійно
Один із знакових терактів стався в 2007 році в кафе парламенту Іраку. Через постійні атак і військових дій, сам зал засідань добре охоронявся, тому проникнути туди було складно. І терористи пішли по шляху найменшого опору - вирушили в їдальню парламенту під час обідньої перерви між засіданнями.
Метод обрали класичний - пояс з вибухівкою на смертника. Дивом вдалося уникнути масштабних жертв, загинули два депутата, інші відбулися травмами різного ступеня тяжкості.
Сам вибух був частиною цілого ланцюжка терактів. У той же день ісламісти намагалися підірвати міст Серрафія через річку Тигр і ще кілька будівель в Багдаді. Всього в той день по всьому місту загинуло десять осіб.
Небезпечний Лондон
Підірвати англійський парламент намагалися неодноразово протягом усієї його історії. Чого вартий лише знаменитий Порохова змова Гая Фокса, коли група католиків 5 листопада 1605 роки намагалася підірвати короля Якова I разом з усіма членами Палати лордів. Король надавав якусь підтримку і протекцію протестантам, що Гай Фокс і інші католики вважали неприпустимим.
Пол будівлею парламенту заклали бочки з порохом. Але в підготовку вибуху було залучено так багато людей, що витік інформації стала справою часу. Змовників розкрили і стратили, і з тих пір вся Британія відзначає Ніч Гая Фокса, в честь порятунку короля.
Через чотири століття, в 2017 році, атакувати оплот британської демократії спробував оригінальний терорист з ножем. Спочатку він врізався в огорожу парламенту, а потім вискочив з авто і напав на поліцейських. Він встиг смертельно поранити одного правоохоронця, але і сам був застрелений. До того терорист встиг на своєму авто збити ще кілька людей. Але парламент Британії в черговий раз встояв.