Йтиметься про виноробство і пияцтво в ранньому середньовіччі. Так відомо, що християнська церква була головною рушійною силою, що стояла за поширенням виноробства в багатьох регіонах Європи.
У міру того як християнство поширювалося по всій Європі, священнослужителі благословляли насадку виноградників там, де це було можливо, щоб забезпечити місцевий запас вина.
Вино того часу було недовговічним, але святим напоєм, воно швидко прокисало і погано витримувало перевезення на великі відстані. Вино не тільки вживали в якості напою, але і маринували фрукти, м'ясо, птицю. Винний оцет, також, був популярним продуктом.
Свідоцтва, що підтверджують розквіт виноробства і жваву виноторгівлю, часто відсутні. Одна з головних причин цього - заміна амфор дерев'яними бочками, що відбулася в I столітті н.е. Бочки мали переваги для постачальників, але історики та археологи втратили важливі матеріальні свідчення через недовговічность дерева.
Штрафи від ТЦК зростуть вдвічі: ухилянтів добряче потрусять
Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте
Багатогодинні черги до ТЦК відміняються: у "Резерв+" запрацювала довгоочікувана функція
Є умова, вводять ліміт на 30 днів: що буде з тарифом на світло з 1 грудня
Однак, ті свідоцтва які дійшли до наших днів говорять, що поки різні варварські племена боролися за панування в Європі, виноградарство зберігалося, а в деяких регіонах навіть бурхливо розвивалося.
Завдяки великим єпископальної-монастирським виноградникам церква відігравала життєво важливу роль в збереженні і поширенні культури виноробства в смутні часи після заходу античності.
Церква мала особливий інтерес в процвітанні своїх виноградників. Клірикам був потрібний постійний, хоча і скромний, запас вина для здійснення таїнства Святого Причастя, і найкращою гарантією від будь-яких несподіванок було самостійне виробництво вина.
У деяких релігійних орденах пропонувалося щоденне вживання вина.
У монастирях бенедиктинців кожному ченцеві виділяли щоденний раціон вина, якщо він не давав обітниці стриманості. Святий Бенедикт стверджував, що "вино не є напоєм для ченців, але, оскільки в наші дні їх важко переконати в цьому, давайте хоча б погодимося пити помірно і не до пересичення".
На практиці це означало: "... ми віримо, що однією пінти вина в день буде досить для кожної людини, але ті, кого Господь наділив даром утримання, повинні знати, що вони заслуговують особливої нагороди".
У визнання лікувальних властивостей вина хворому монаху дозволялося пити більше з відома настоятеля. Це контрастує з римським звичаєм скорочувати раціон вина у хворих рабів, оскільки вони гірше працювали.
Бенедиктинські правила також наказували, що в тих випадках, коли обставини не дозволяють виділяти повний раціон вина або ж взагалі виключають його вживання, ченці не повинні скаржитися.
Відомо, що погане або зіпсоване вино використовувалося як оцет, а виноград, який не для виготовлення вина, вживали в їжу або вичавлювали різкість для маринування шинки і сирів. Виноградні кісточки використовувалися для ароматизації або як джерело масла для виготовлення мила, і нарешті, листя і надлишки деревини використовувалися, відповідно, для осіннього фуражного корму і для розпалювання.
Ну і не обійшлося без бурхливих гульб. Пиятики були поширеним явищем, і історичні хроніки свідчать, що пияцтво було однією з культурних рис тієї епохи.
Якщо керуватися документальними свідченнями, англосаксонське населення Англії було особливо схильне до зловживань; тут зустрічається більше згадок про пияцтво і пиятик, ніж у всій решті Європи. Однак немає причин вважати, що жителі континентальної Європи пили помітно менше.
Чаші для пиття зі слідами елю і вина, виявлені в могилах по всій Франції і Південній Німеччини, вказують на розвинену культуру пиття вина. На деяких чашах є написи на кшталт: "Мене мучить спрага", "Налий і випий" і "Радійте маєте зі мною".
У міру того як християнська церква поширювала свій вплив на народи Європи, вона не тільки сприяла розвитку виноробства, але і зіткнулася з фактом, що багато віруючих, як чоловіки, так і жінки, пили занадто багато і занадто часто.
Будучи одним з головних напоїв в тексті Біблії і невід'ємним елементом церковних ритуалів, вино вимагало позитивного ставлення, і питання про пияцтво і зловживання було важко вирішити.
Хоча багато видних діячів церкви таврували пияцтво, існувало негласне переконання в тому, що алкогольне сп'яніння було фізичним і емоційним станом, тісно пов'язаним з духовним просвітленням.
Проблема пияцтва неодноразово обговорювалася не тільки окремими духовними лідерами, але і на церковних соборах. Вона розглядалася в громадському, моральному і духовному аспектах.
Хроніки того часу яскраво ілюструють подібні скарги на численних прикладах. Еберульф, скарбник короля Хильдеберта II (570-595), "кинув священика на лаву і побив його кулаками тільки тому, що той відмовився дати Еберульфу вина через його пияцтво".
Нагадаємо, 8 поширених міфів про середньовіччя.
Як повідомляв портал "Знай.uа", в Середньовіччя навіть авітаміноз міг стати смертельною хворобою. Які найстрашніші хвороби Середньовіччя забирали тисячі життів.
Також "Знай.uа" писав, 10 страшних фактів про середньовічне мракобісся.