Ось уже сьомий рік весь світ дивиться серіал «Гра престолів», заснований на романах Джорджа Мартіна. Популярність серіалу будується не тільки на дійсно масштабних зйомках і відмінній грі акторів, а й самого всесвіті, створеному Мартіном. Рідкісний випадок, коли ми отримали фантастичний світ без Лицарів Добра та Темних Володарів. Адже в реальній історії людства теж рідко зустрічалися однозначні добро і зло.
До речі, з історії Мартін почерпнув чимало ідей та подій, який і зробили його світ таким привабливим для глядача і читача. Чим же він надихався?
Війна Червоної та Білої троянд
Один найцікавіших і драматичних епізодів англійської історії - це династична війна між двома гілками королівського роду Плантагенетів. Ми знаємо її як війну Червоної та Білої троянд, по гербам Ланкастерів і Йорків, які зійшлися між собою в боротьбі за престол.
Гороскоп на 21 листопада для всіх знаків Зодіаку: час покінчити з мотлохом у голові та справах настав
Плюс 2361 грн на картку щомісяця: хтось із пенсіонерів у 2025 році отримає солідний бонус
Заплатять усі, але один раз: чому українцям почали надсилати додаткові квитанції на газ
Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу
Чи не здаються вам знайомими ці прізвища? Звичайно, адже це і є прообрази Ланністерів та Старків, протистояння яких був присвячений перший роман Мартіна і кілька перших сезонів серіалу. Схожими здаються і деякі події. Наприклад, глава будинку Старків, Еддард був призначений королем Робертом Баратеоном Десницею, тобто заступником короля і захисником країни. Але був страчений Ланністерами, після чого його син Робб оголосив їм війну. У 1455 році Річард Йорк також був призначений протектором королівства, але через пару років загинув в битві. А його син Едуард продовжив справу батька. Як і Старки, Йорки здобули кілька великих перемог, після чого Ланкастери взяли реванш.
Як і в серіалі, протистояння між двома родами не закінчилося нічим хорошим ні для одного з них. Ослаблені багаторічною боротьбою і втрачаючи членів сім'ї, і Ланкастери, і Йорки в підсумку поступилися троном Генріху VII, першому королю з династії Тюдорів.
Червоне весілля
Найстрашніший та несподіваний момент книги і серіалу - це весілля Робба Старка, який був зраджений сім'єю Фреев. Знехтувавши традиціями гостинності, Фреї уклали таємний союз із Ланністерами та вбили всіх Старків у власному будинку. Червоне весілля нагадує відразу кілька історичних подій.
У 1692 році в Шотландії сталася так звана різанина в Гленко. Після того, як на трон в Англії сіл Вільгельм Оранський, шотландський клан Макдональдів дуже довго уникав присяги новому королю. А ось їх старі вороги з клану Кемпбеллів присягнули Вільгельму відразу, а трохи пізніше приїхали в гості до Макдональдів, як посланці нового короля. Два тижні Роберт Кемпбелл жив в будинку своїх ворогів, як гість. Але в призначений день Кемпбелл напали на Макдональдів, перебили всіх чоловіків та підпалили їх будинок. Жінки і діти в результаті замерзли в горах, коли втекли від пожежі.
Ще один подібний випадок був у Японії, коли клан Дзімму запросив всіх своїх супротивників на великий бенкет, а потім знищив їх одним махом. З цього історичного епізоду Мартін, очевидно, запозичив пісню, яка стала сигналом до початку різанини.
До речі, епізод, коли до тіла убитого на Червоному весіллі Робба Старка пришивають вовчу голову, а потім коронують її, знову відсилає нас до війни Червоної та Білої троянд. Після того, як Роберт Йорк загинув в битві при Уейкфілді, Ланкастери відрубали йому голову і виставили на загальний огляд, коронувавши паперової короною.
Битва на Чорноводній
Епічна битва, в якій Тіріон Ланністер проявив себе, як умілий полководець. Станніс Баратеон осадив Королівську Гавань і цілком міг її взяти. Але хитрий Тіріон запропонував використовувати проти флоту Станніса вогнемети і кораблі-брандери, які просто спалили військо претендента на трон.
Аналогічний випадок стався в Константинополі у 718 році. Місто осадив халіф Сулейман, а флот його союзника Абдул-Маліка заблокував Босфор, щоб обложені не могли отримувати припаси по морю. Здавалося б, доля Константинополя вирішена, але візантійці застосували «грецький вогонь», яким швидко спалили флот Маліка.
Як ми пам'ятаємо, остаточно зняти облогу з Королівської Гавані допомогло військо Тайвіна Ланністера, яке прийшло на підмогу обложеним. Після цього Тайвін став Десницею короля і отримав титул «рятівника міста». У випадку з Константинополем на підмогу візантійцям прийшов булгарский хан Тервел, який отримав титул кесаря та був названий «рятівником імперії».
Викрадення нареченої
Громадянська війна в Вестеросі, яка привела до падіння династії Таргаріенів і піднесення Роберта Баратеона, почалася з того, що наречену Роберта Ліану Старк викрав принц Рейгар. Правда, в подальшому з'ясовується, що вона, швидше за все, сама кохала Рейгара і була зовсім не проти викрадення.
Але в цілому сюжет цей старий і відомий. Починаючи від грецької Єлени, яку вивіз у Трою принц Паріс, після чого почалася легендарна Троянська війна. І закінчуючи римлянкою Лукрецією, яку викрав і згвалтував син етруського короля. Поведінка етруска призвело до народного повстання, яке закінчилося падінням його королівства та появою Римської республіки.
Персонажі
Джордж Мартін надихався не тільки історичними подіями, але і персонами. Наприклад, в одному з найнеприємніших персонажів саги - Джоффрі Баратеоні - складно не впізнати божевільного Едварда Ланкастерського, сина Генріха VI і Маргарити Анжуйської. Про Едварда говорили, що він насправді бастард, як і Джоффрі. З малих років він був жорстоким садистом, який любив тортури і страти.
Правда, свій життєвий шлях він закінчив трохи інакше. Його полонив Едуард Йорк, який, як ми вже з'ясували, став прообразом Робба Старка. Божевільний юнак в злобі кинувся на Йорка з кулаками і був тут же вбитий.
А ось золота рука Джеймі Ланністера ріднить його з німецьким лицарем Готфрідом фон Берліхігеном. Готфрід брав участь у багатьох битвах, і одного разу йому відірвало руку гарматним ядром. З тих пір він носив протез і отримав прізвисько Гец Залізна Рука. Правда, протез у Геца був трохи краще, ніж у Джеймі. За допомогою системи шкіряних пасків він навіть міг їм трохи маніпулювати.