Які відомі гробниці розкривали, навіщо, і що з цього вийшло. Це нам сьогодні і належить дізнатися.
Розкриття саркофага Івана Грозного. Його отруїли?
В офіційному протоколі сказано, що, коли з саркофага царя почали зрушувати важку плиту, вона "немов шматок льоду, розламався надвоє". Випадок нагадував той, що стався, коли Герасимов в червні 1941 р брав участь в розкопках могили Тамерлана в Самарканді. Вранці 21 червня 1941 р. поховання Тамерлана почали знімати масивну плиту, але вона раптом розкололася, а в мавзолеї погасли встановлені там освітлювальні прилади. Нібито в день розкриття могили Тамерлана вченим передали слова місцевих старійшин, що робити цього не можна - почнеться війна. Війна і справді почалася на наступний день, 22 червня. Справедливості заради зазначимо: про пророцтво заговорили заднім числом, через десятиліття після розтину гробниці.
Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте
Гороскоп на 21 листопада для всіх знаків Зодіаку: час покінчити з мотлохом у голові та справах настав
Українцям приготували нові виплати: хто отримуватиме 4500 грн щомісяця
Заплатять усі, але один раз: чому українцям почали надсилати додаткові квитанції на газ
Експедиція вчених в Самарканд широко висвітлювалася в пресі. Чого не можна сказати про розтин гробниць в Архангельському соборі. Герасимов особливо обговорив з колегами: "Робота не повинна бути помпезною і гучної". Коли ж вчених все-таки приїхало знімати телебачення, то з цього нічого не вийшло.
Усередині гробниця царя Івана Грозного виявилася простим чернечим похованням - незадовго до загибелі государ прийняв велику схиму з ім'ям Іона. Проведення хіміко-токсикологічних досліджень останків показало в кістках Івана Васильовича і його сина Івана багаторазове перевищення ртуті, в той час як у другого сина царя - Федора, чию могилу також розкрили, ртуть не перевищувала природний рівень. Експерти не виключили, що цар і його старший син Іван могли бути отруєні. А ось версія, що Грозний убив сина ударом палиці в голову, доведена не була.
Результати роботи в царській усипальниці Архангельського собору були строго запротокольовані. А подробиці події в Петропавлівському соборі Петербурга тепер доводиться відновлювати по крупицях.
Цей собор - ще одна усипальниця російських государів, де поховання почалися з Петра I. У 20-х рр. ХХ ст. під час кампанії з вилучення церковних цінностей розкривалися і вони. Ось що писав професор В. Касурск: "Не так давно вироблялося розтин царському. Особливо сильне враження справило розкриття гробниці Петра I.
Тіло Петра добре збереглося ... На грудях у нього був великий золотий хрест, що важив дуже багато. Проводилося вилучення з гробниць ... Гробниця Олександра I порожня ". Член Академії мистецтв Граббе, який був присутній при розтині царських могил в 1921 р, розповідав: "Петро I лежав у труні як живий. Червоноармієць, який допомагав при розтині, в жаху відсахнувся. Гробниця Олександра I виявилася порожньою".
Можливе збереження останків Петра I експерти пояснюють тим, що імператор після смерті був забальзамований і похований тільки через шість років після смерті - коли був зведений Петропавлівський собор.
Імператор Олександр I став старцем?
А те, що могила імператора Олександра I виявилася порожньою, говорить на користь версії про те, що самодержець інсценував свою смерть. Раптова смерть царя-визволителя Олександра I в 1825 р відразу породила хвилю недовіри. Імператору було 48 років, він вирізнявся відмінним здоров'ям. Олександр I захворів, повертаючись із Криму. Після прибуття в Таганрог зліг з лихоманкою. А незабаром повідомили, що керівник держави помер. Дивовижний факт - імператриця не була на панахиді по померлому чоловіку в Таганрозькому соборі. Вона теж не супроводжувала жалобну процесію в Москву, а потім до Петербурга на похорон.
Підгрунтям для різного роду припущень став і той факт, що тіло імператора народу не показали. У Москві через побоювання народних хвилювань до Кремля, де труну для прощання встановили в Архангельському соборі, стягнули війська. Однак прощання не було всенародним. Труна була відкрита вночі лише для найближчих - тих, хто був посвячений у таємницю імператора. Вважається, що він міг прийняти рішення покинути престол через докори сумління, пов'язаних із загибеллю свого батька Павла I. Безпосередньо Олександр I його не вбивав, але, знаючи про підготовку перевороті, не запобіг кривавого результату.
Як розплату за тяжкий гріх він сприйняв і кончину двох своїх малолітніх дочок. Він вирішив "померти" для світу і присвятити себе Богу. Є маса доказів того, що Олександр I - старець Федір Кузьмич, який з'явився в Сибіру після уявної смерті імператора. Уже в наш час РПЦ канонізувала старця як праведного Феодора Томського в складі Собору Сибірських святих. Останнім аргументом на користь того, що імператор і старець - одна особа, могло б стати тепер уже офіційний розтин могили Олександра I, але поки про це не йдеться.
Проте в 2015 р відбулося розкриття поховання Олександра III в Петропавлівському соборі з метою проведення генетичної експертизи. Останки з царської гробниці планувалося порівняти з тими, що знайдені в Свердловській області і приписуються його синові - імператорові Миколі II. Поки про підсумки розслідування не повідомлялося.
Галина Лебединська багато років очолювала лабораторію пластичної реконструкції Інституту етнології і антропології РАН. У 1999 р вона розповіла нашому журналісту про дивацтва, які творилися в лабораторії, коли їй довелося відновлювати вигляд Івана Грозного за його черепом.
Могилу царя і його синів розкрили в 1963 р Іван Грозний був похований в чернечому вбранні, скелет його зберігся добре, а ось череп сина Івана буквально на очах розсипався в крихту. Тому не вдалося відповісти на питання: чи дійсно царевич був убитий ударом палиці в скроню?
Коли почали відновлювати вигляд царя, в лабораторію приїхали кінодокументалісти. З цього моменту почали відбуватися якісь мало зрозумілі речі. Спочатку у кіношників вибухнув Юпітер, потім загорілася плівка. Фотограф попросив попозувати з черепом царя - перегорів фотоспалах.
Через кілька днів в лабораторії несподівано згасло світло. Співробітники запалили свічку і жартома (тоді всі були атеїстами) стали викликати дух великого царя всієї Русі. Раптом свічка впала, затухла і одночасно голосно грюкнули вхідні двері. Наче душа потривоженого царя вирвалася назовні. Всі дуже злякалися.
Як повідомляв портал "Знай.uа", до цих пір ведуться суперечки про те, чи міг сам імператор, його дружина і їхні діти уникнути жахливої долі. Але особливу увагу дослідників привертають дочки Миколи II, які на момент розправи були вже дорослими дівчатами, і заміжжя, можливо, врятувало їм життя. Чому жодна з них так і не пішла під вінець?