«Він - Наполеон злочинного світу, Ватсон. Він - організатор половини всіх злодіянь і майже всіх нерозкритих злочинів в нашому місті. Це геній, філософ, це людина, яка вміє мислити абстрактно. У нього першокласний розум. Він сидить нерухомо, немов павук у центрі своєї павутини, але у цієї павутини тисячі ниток, і він вловлює вібрацію кожної з них. Сам він діє рідко. Він тільки вигадує план. Але його агенти численні і чудово організовані».

Саме так знаменитий детектив Шерлок Холмс описав своєму другу доктору Ватсону свого найлютішого ворога - таємничого професора Моріарті. Артур Конан Дойль хотів завершити свій цикл оповідань про Холмса саме сутичкою у Рейхенбахського водоспаду. Невловимий Моріарті мав стати останнім противником сищика, заради перемоги над яким Шерлок пожертвував життям.

Але фанати вимагали продовження. І в підсумку, напередодні Першої світової, Холмс визнає, що все душогуби та злочинці тьмяніють у порівнянні з куди більш страшним противником - війною. І, тим не менш, сутичка з професором Моріарті залишається свого роду кульмінацією циклу про сищика. І мало хто знає, що у зловісного генія був реальний прототип - міжнародний злочинець Адам Ворт. Про нього сьогодні і поговоримо.

Далеко не професор

Конан Дойль зробив Моріарті колишнім професором математики, який просто в якийсь момент пішов по кривій доріжці і став злочинцем. Реальний же «Наполеон злочинного світу» (цю фразу, до речі, письменник не придумав, Ворта так називав детектив Скотланд-Ярду Роберт Андерсон) професором не був, і в молодості пройшов зовсім інші університети. Прортіп Моріарті навіть не був британцем.

Популярні новини зараз

У Криму злетіла у повітря військова база: лунає повітряна тривога, почалася паніка

Аліна Гросу вже готує собі заміну? Співачка показала ту, чий спів вразить кожного

Ракетоносець путіна спровокував страшну аварію: чавив "своїх" просто на дорозі

Ксенія Мішина з "Холостячки" широко розкинула ніжки на зеленій галявині, не всі оцінили: "Виглядає, ніби знову народила..."

Показати ще

Він народився в 1844 році в бідній єврейській родині, десь на території Пруссії. І прізвище його при народженні була чи то Верт, то чи Верц. Коли він був ще зовсім маленьким, його сім'я переїхала в США. Якось раз маленького Ворта обдурив однокласник, вимінявши у нього два старих центи на один новий і блискучий. Батько суворо покарав його за такий «обмін». Як згадував потім сам Адам, більше він ніколи і нікому не дозволяв себе обдурити. Тому що дурив людей сам.

Втім, на шлях злочинів Ворт став далеко не відразу. Втікши з дому в 14-річному віці, він перебрався спочатку в Бостон, а потім в Нью-Йорк. Там він навіть встиг попрацювати клерком в магазині. Це був перший і останній місяць звичайної роботи в житті Ворта. 12 квітня 1861 року почалася Громадянська війна, і молодий клерк вирішив залишити спокійне життя, записавшись добровольців в армію Півночі.

На війні він проявив себе більш ніж гідно. Вже через пару місяців служби Ворт став сержантом 34-го Нью-Йоркського полку легкої артилерії. 28 серпня 1862 року цей полк брав участь у битві при Булл-Рані. Мешканці півночі програли, а сам Ворт був поранений шрапнеллю. Вийшовши з госпіталю він з подивом виявив своє прізвище в списку загиблих.

Що б зробила на його місці практично будь-яка людина? Або повернулася б в свій полк, або відправилась кудись ще, скориставшись ситуацією. Але не такий був Адам Ворт. Армія Півночі заохочувала добровольців одноразовою грошовою виплатою. Тому колишній сержант просто записувався в різні полки під вигаданими іменами, отримував виплату і дезертирував. Це і була його перша афера.

Розкрадання досягли таких масштабів, що по сліду Ворта пішли детективи зі знаменитого агентства Алана Пінкертона. Це змусило його зав'язати з професійним дезертирством і повернутися в Нью-Йорк. І, звичайно, працювати там клерком Адам Ворт більше не збирався.

Перша банда і еміграція

Нью-Йорк в ті часи був столицею американської злочинності. Там орудували такі милі люди, як Гіп Кровища, Джек Зжери-їх-усіх і Слинявий Джим. Ворт виявився в компанії діячів злочинного світу, як риба в воді. Він приєднався до банди Фредерики «Марм» Мендельбуам, а з 1866 року став досить авторитетний, щоб орудувати самостійно.

Займався він, в основному, крадіжками через тунелі, які рив під банками і магазинами. А в 1869 році він навіть допоміг втекти своєму спільнику Чарлі «Піаніно» Булларду через тунель, проритий під в'язницею в Уайт-Плейнс. У тому ж році вони з Буллард обчистили сховище Бойлстонского Національного банку в Бостоні, але цього разу Ворт проколовся. За партії ящиків, в яких він відвіз награбоване, його змогли вистежити сищики Пінкертона. Ворт і Буллард прийняли рішення відплисти за океан.

Спочатку подільники осіли в Ліверпулі, де Буллард представлявся нафтовиком Чарльз Х. Уеллсом, а Ворт - фінансистом Генрі Джадсоном Реймондом. Там вони познайомилися з барменом на ім'я Кітті Флінн, якій незабаром відкрили свої справжні особистості. Кітті вступила в їх банду і стала дружиною Булларда. Втім, сам Алан Пінкертон вважав, що батьком обох її дітей був не він, а Ворт. Зараз розібратися в хитросплетіннях сімейного життя цієї веселої банди вже навряд чи можливо.

Механічне казино

У 1871 році трійця злочинців переїхала в Париж, де зайнялася новим бізнесом. Користуючись тим, що після Паризької комуни в місті панує хаос, а поліції до звичайних шахраїв справи немає, Ворт і Буллард відкрили «Американський бар». На першому поверсі була звичайна закусочна, а на другому - зал для заборонених азартних ігор. Столи в цьому залі були влаштовані так, що легко складалися і ховалися в разі візиту поліції. Кітті стояла за баром, Чарлі грали на піаніно, а сам Ворт вдавав із себе метрдотеля.

Бізнес був вкрай прибутковий, але по сліду Ворта продовжував йти невтомний Алан Пінкертон, який одного разу особисто навідався в «Американський бар». Ворт, безумовно, впізнав старого ворога, тому злочинці поспішили закінчити свої справи в Парижі і поїхали в Лондон.

Павук у павутині

Саме в Лондоні Адам Ворт і став тим самим «Наполеоном злочинного світу». Він розробив систему, яка дозволяла йому чинити злочини через посередників і виконавців. Посередники ніколи не знали ані його імені, ані зовнішності. Крім того, виконавцям було заборонено застосовувати насильство. Крадіжки повинні були бути витонченими і загадковими.

У якийсь момент слідчі Скотленд-Ярду здогадалися про те, що в місті оселився якийсь «сірий кардинал», який смикає за ниточки інших злочинців. І навіть підозрювали Ворта, але довести нічого не могли.

Втім, проблеми у «Неполеона» почалися самі собою. Все частіше подільники почали попадатися з підробленими чеками, як-то в руках поліції виявився його брат Джон. Ворту доводилося витрачати на хабарі поліції та судам все більше і більше грошей. Крім того, його старий друг Чарлі Буллард став алкоголіком, і вести з ним справи було вже неможливо. В кінцевому підсумку Буллард і Кітті виїхали з Англії на континент.

У 1876 році Адам Ворт провернув одну з головних справ свого життя - крадіжку портрета Джорджіани Кавендіш, герцогині Девонширской, кисті Томаса Гейнсборо. Подільники доставили йому картину, але Ворт раптово відмовився її продавати і залишив собі. Один із злодіїв, Джинко Філліпс, намагався здати Ворта поліції, але той швидко розкусив його і прогнав. Другому, на ім'я Маленький Джо, дав трохи грошей, і той поїхав в США. В Америці Джо швидко попався на крадіжці, Пінкертон «розколов» його і відправив інформацію про зв'язок Ворта з викраденням картини в Скотланд-Ярд. Але британські поліцейські, як завжди, нічого не змогли довести. Саму картину Ворт контрабандою відправив у США, і вона зберігалася в надійному місці.

Через пару років Ворт провернув дуже вдалу афера з алмазами, забезпечивши себе на довгі роки. Він одружився Луїзі Маргарет Больжа, яка народила йому сина Генрі та дочку Беатріс. Невідомо, чи знала дружина справжні ім'я та професію чоловіка.

Крах Наполеона

Здавалося б, маючи значні фінансові можливості та сім'ю, можна вже і зав'язати з кримінальним світом. Не виключено, що Ворт так і планував, але у нього залишалося одне незакінчена справа.

У бельгійській в'язниці сидів його старий друг Чарлі Буллард, який після від'їзду Лондона почав працювати з конкурентом Ворта, міжнародним злочинцем Максом Шінбурном по кличці Барон, разом з яким і сів за грати. Прибувши до Бельгії, Ворт дізнався, що Чарлі помер у в'язниці.

Смерть друга потрясла його настільки сильно, що він, можливо в перший раз у своєму житті, пішов на звичайний непродуманий грабіж з двома неперевіреними подільниками. І був заарештований, єдиний з трьох. На допитах Ворт мовчав, як партизан. Але бельгійська поліція зв'язалася з Скотланд-Ярдом і встановила його особу.

Цікаво, але агентство Пінкертонане стало надавати бельгійцям інформацію про Ворта. А ось інший злочинець - той самий Барон-Шінбурн - дав проти нього детальні покази. У 1893 році Ворта засудили до семи років ув'язнення в тюрмі міста Левена.

І тут його чекав ще один удар. Те, що Шінбурн платив іншим ув'язненим, щоб вони били Ворта, він ще міг пережити. Але виявилося, що його подільник на останній справі на ім'я Джонні Кертін, якого Адам попросив доглянути за його дружиною, просто згвалтував і пограбував нещасну жінку. Після цього вона зійшла з розуму, і залишок життя провела в лікарні.

Раптова дружба і довгоочікуваний спокій

У 1897 році Ворта достроково звільнили з в'язниці за зразкову поведінку. Насамперед він відправився в Лондон, «обніс» там магазин алмазів, і відвідав дружину. Але вона його вже майже не впізнавала.

Тоді Ворт поїхав в Нью-Йорк, щоб зустрітися з дітьми. І тут він зробив те, чого від нього навряд чи хтось очікував. Адам Ворт особисто заявився в детективне агентство Пінкертона, де зустрівся з Вільямом, сином Алана Пінкертона, який на той час уже помер.

Ворт і Пінкертон не билися до смерті, як Холмс та Моріарті, а довго розмовляли. Знаменитий злочинець в деталях розповів синові легендарного сищика все своє життя. Рукопис, написаний рукою Уільма, до сих пір зберігається в архівах агентства Пінкертона.

А ще Ворт зробив детективові дивну пропозицію. Він попросив його допомогти повернути вкрадений портрет герцогині Девонширської за винагороду. Пінкертон міг би негайно заарештувати викрадача, який сидів перед ним. Але не став цього робити. 28 березня 1901 року Ворт повернув картину в галерею, а натомість отримав 25 тисяч доларів.

Адам Ворт помер 8 січня 1902 року. Його поховали в передмісті Лондона на кладовищі для жебраків під ім'ям «Генрі Дж. Реймонд». А Вільям Пінкертон виконав ще одне бажання вмираючого короля злочинного світу. Син Ворта Генрі став одним з детективів агентства Пінкертона.