Олександра Сергійовича Пушкіна ми сприймаємо в першу чергу як великого поета. Але ми ніколи не замислюємося на що жив Пушкін і скільки він отримував за свої твори?

Пушкін свого часу був не тільки поетом, а й чиновником і поміщиком. У XIX столітті заробляти гроші творчістю теж було не так-то просто. Однак Пушкіну за його твори непогано платили, і це стало однією з основних статей його доходу. Правда, не єдиною. До того, як Олександр Сергійович почав отримувати пристойні гонорари за свої творіння, він був змушений жити на платню чиновника і доходи зі своїх маєтків.

А останні були не такі вже й високі. Наприклад, оклад колезького секретаря при Колегії іноземних справ становив всього 700 рублів на рік, повідомляє пушкінознавець Микола Смирнов-Сокольський в книзі "Розповіді про прижиттєві видання Пушкіна".

Маєток Михайлівський приносив сім'ї Пушкіних щорічно близько 3000 рублів. Частина Нижегородського маєтку, який дістався від батька, в селі Кистенівка з 200 селянськими душами, розташований по сусідству зі знаменитим Болдіно, Олександру довелося закласти перед одруженням, що принесло йому 38 000 рублей.

Популярні новини зараз

Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте

Плюс 2361 грн на картку щомісяця: хтось із пенсіонерів у 2025 році отримає солідний бонус

Українцям приготували нові виплати: хто отримуватиме 4500 грн щомісяця

Долари з "заначки" можуть розчарувати: почали діяти нові правила обміну валюти

Показати ще

У подружжя, Наталії Миколаївни, особливого приданого не було. До речі, і Михайлівське, і Болдіно належали не самому Пушкіну, а його батькам. За життя поет володів фактично однією лише Кистенівкою.

Перший істотний літературний заробіток Пушкін отримав за поему "Руслан і Людмила" - 1500 рублів. Коли ж стало очевидно, що його твори користуються величезною популярністю, літератор став запитувати великі суми гонорарів. Так, "Повісті Івана Петровича Бєлкіна" принесли йому 5 тисяч рублів. "Борис Годунов" - 10 000 рублів. Нарешті, "Євгеній Онєгін" - 12 000 рублів. У 1831 році імператор призначив титулярному раднику Пушкіну персональну платню за літературні заслуги - 5000 рублів на рік.

Дослідник пушкінської біографії А. Чашев наводить текст розписки Пушкіна в отриманні платні від 9 вересня 1832 року: "Я нижеподписавшийся получилъ изъ казначейства Министерства Иностранныхъ делъ следующия на известное Его Императорскому Величеству употребление [съ 14] изъ пяти тысячь рублей причитающияся съ перваго мая по первое сентября сего 1832 года тысячу шестьсотъ шестьдесять шесть рублей шестьдесять шесть коп".

Цар особисто оплачував борги поета-хулігана. Адже зароблених грошей, все одно, виявилося недостатньо. У листі А.Х. Бенкендорфу (травень 1835 г.) Пушкін нарікає: "Щоб сплатити всі мої борги і мати можливість жити, влаштувати справи моєї сім'ї і нарешті без перешкод і клопоту віддатися своїм історичним роботам і своїм заняттям, мені було б достатньо отримати в борг 100 000 р. Але в Росії це неможливо".

У тому ж році поет, на той час отримав звання камер-юнкера, за указом Миколи I з казни була видана позика в розмірі 30 000 рублів, яка так ніколи і не була повернута. За підрахунками Смирнова-Сокольського, за 17 років своєї літературної діяльності Пушкін заробив 255 тисяч 180 рублів асигнаціями. Це становило 73 тисячі рублів сріблом. Якщо перевести цю суму на сучасний курс, то вона буде дорівнювати приблизно 2 мільйонам 200 тисячам доларів.

Річний дохід при цьому становив близько 130 тисяч доларів (при перерахунку на сучасний курс). Сам поет стверджував, що для підтримки прийнятного рівня життя йому та його родині було потрібно не менше 30 000 рублів на рік. Сім'я була багатодітною, і дружині треба було купувати вбрання, плюс витрати на виїзди і бали ... Крім цього, Олександр Сергійович був азартною людиною і програвав за картковим столом великі суми. Словом, що були в його розпорядженні грошей ніяк не вистачало, і він був змушений постійно залазити в борги. До моменту смерті поет був повинен близько 140 000 рублей.

Серед його численних кредиторів були друзі, лихварі, партнери за картковою грою, кравці, крамарі. Спас осиротіле сімейство цар, до якого звернулися з клопотанням друзі Пушкіна. Микола I розпорядився виплатити всі борги Пушкіна, в тому числі і по закладеному батьківському маєтку. Заборгованість казначейству, зрозуміло, теж була прощена.

Як повідомляв портал "Знай.uа", хорошим християнином князь Володимир був не завжди, розповідають історики. У Володимира було велике число наложниць і дружин - така практика була поширена в той час. Ми зібрали всю відому інформацію про особисте життя князя Київського.