Експедиція університету Цинциннаті (США) оприлюднила перші підсумки розкопок гробниці микенского воїна, знайденої неподалік від стародавнього Пилоса, одного з найважливіших міст стародавньої Греції. Про це повідомляють зарубіжні ЗМІ.
Розкопки почалися ще в жовтні 2015 року. Поховання, що датується приблизно 1500 роком до нашої ери, виявилося не пограбованим і надзвичайно багатим, тому розкопки велися без розголосу.
Зате, коли перша публікація відбулася, стало зрозуміло, що пилоський "воїн з грифоном і бусами" - одне з найцікавіших відкриттів в археології за останні роки. Найцікавішим артефактом стала агатова печатка, на якій зображений поєдинок двох воїнів.
Пенсіонери ВПО можуть отримати солідну надбавку: що для цього потрібно
Штрафи від ТЦК зростуть вдвічі: ухилянтів добряче потрусять
Штрафи за дрова: українцям підказали, як уникнути покарання за деревину на своєму подвір'ї
Мобілізацію урівняли для всіх: українцям оголосили вердикт щодо економічного бронювання
За час, проведений в гробниці, печатка покрилася непривабливою вапняної кіркою, тому її вивченням зайнялися не відразу. Але коли агатову "намистину" довжиною 3,6 сантиметра розчистили, то побачили на ній сцену битви, виконану з безпрецедентною ретельністю. Розмір деяких деталей становить всього півміліметра, і розгледіти їх вдалося лише під мікроскопом; при цьому вони разюче точні.
"Ніхто й припустити не міг, що мінойці створювали такі твори мистецтва. Їх інтерес до руху і людської анатомії значно перевершує наші уявлення про них", - цитують Девіса в прес-релізі університету Цинциннаті.
Ось збільшений і спеціально підсвічений фрагмент печаті:
Ми бачимо, що воїн, який лежить спиною до нас, і меч. Зверніть увагу на меч, зокрема на характерні, задерті вгору "роги" гарди і навершя руків'я з смужкою. Такий меч добре відомий, його відносять до минойского типу A. Подібну зброю знаходили і на Криті, і в материковій Греції, зокрема, в Мікенах.
Художник, який різав печатку, був чудово знайомий з сучасною йому зброєю. Втім, з анатомією у нього теж було все добре: на печатці чітко видно і рельєфні м'язи спини воїна, і його вивернуту долоню, і навіть опуклі кінчики пальців.
Воїн, який впав і воїн, якого добиває довговолосий герой, носять картаті пов'язки на стегнах. Одяг довговолосого становить тільки пов'язка і щось на зразок гульфика. На землі лежать піхви з кулястим навершям, такі ж ми бачимо у довговолосого воїна.
Спроби прив'язати пилоську сцену до одного з численних епізодів боїв в "Іліаді" або "Одіссеї" ні до чого не приводять: троянська війна, з якої виросли обидві поеми, сталася, ймовірно, близько 1200 року, тобто на двісті років пізніше поховання воїна з грифоном. Самі ж поеми склалися багато століть тому, а записані були ще пізніше.
Керівники пилоської експедиції Джек Девіс і Шерон Стокер обережно міркують про те, що у микенців і минойців могли бути загальні героїчні перекази і сцена на агатовій печатці, можливо, ілюструє один з них.
Девіс і Стокер переконані в тому, що пилоська печатка, як мінімум, повинна увійти в підручники з історії мистецтва як зразок найтоншої і складної крито-мінойської гліптики.
Всього в похованні пилосского воїна було знайдено три тисячі артефактів, але далеко не всі з них уже розчищені, так що напевно це - не остання історія про цікаве археологічне відкриття.
Як повідомляв портал "Знай.ua", в єгипетській гробниці, якій вже понад 3200 років, знайшли найстаріший у світі сир, заражений убивчою бактерією.
Також "Знай.ua" писав, древній браслет розкрив археологам таємницю корінних американців.