В кінці XVI століття, на заході епохи Відродження, з'явився новий стиль бароко.
Бароко (італ. barocco — "химерний", "дивний", "схильний до надмірностей", порт. perola barroca — дослівно "перлина з пороком") – це стиль у мистецтві взагалі та архітектури зокрема.
Рим, Венеція, Флоренція - вважаються батьківщиною цього стилю. Необхідно відразу ж акцентувати те, що епоха бароко з самого початку різко протиставила себе класицизму і раціоналізму.
Італійська знать, не маючи грошей на будівництво дорогих палаців, які б демонстрували її міць і велич, вирішила звернутися в "царство" мистецтва, щоб з його допомогою створити видимість багатства, сили і процвітання. Саме в цей момент зародилася епоха бароко, яка стала одним з найважливіших етапів у розвитку світового мистецтва.
Стиль бароко в архітектурі
Відключення світла повертаються? У чому причина та кого торкнеться насамперед
В Україні "намалювали" нові тарифи на газ і світло: скільки доведеться платити у 2025 році
Абоненти "Київстар" можуть отримати безліміт майже задарма: що потрібно зробити
У грудні пенсіонерам підкинуть грошенят: хто та скільки отримає
Цікаво, що в цей час почало кардинально змінюватися життя людей. В епоху бароко люди не прив'язували себе до часу. Городяни надавали перевагу прогулянкам на конях та грі в карти, замість лицарських турнірів; обирали паломництва – а не гуляння в парку, містерії – замість театрів.
У цей час видатний математик і філософ Рене Декарт виводить приголомшливу формулу, яка перевертає уявлення про життя з ніг на голову: "Я мислю, отже, існую". Тобто суспільство перебудовується на інше мислення, де розсудливо не те, що сказав якийсь авторитет, а те, що можна математично точно пояснити будь-якій розумній істоті.
Стиль бароко
Контрастність, динаміка і напруженість - ось що характерно для стилю бароко. Також відмінною рисою стилю стало виразне прагнення до пишноти і зовнішньої величі.
Цікаво, що представники даного напрямку надзвичайно органічно поєднували різні стилі мистецтва. Одним словом, Реформація і вчення Коперника зіграли ключову роль у закладанні фундаменту стилю бароко.
Ще в епоху Відродження було властиво сприймати людину як міру всіх речей і найрозумнішу з істот. В епоху ж бароко Блез Паскаль усвідомлює себе трохи інакше: "чимось середнім між усім і нічим".
Мистецтво бароко
В першу чергу мистецтво бароко виділяється неймовірною пишністю форм, оригінальністю сюжетів і динамізмом. В мистецтві переважає помітна барвистість. У живописі найбільш видатними представниками цього стилю були Рубенс і Караваджо.
Рубенс "Чотири континенти"
Караваджо "Екстаз святого Франциска"
Видними представником мистецтва бароко були також фламандський живописець Ван Дейк і голландець Рембрандт. В Іспанії цього стилю дотримувався видатний художник Дієго Веласкес, а у Франції — Нікола Пуссен.
Дієго Веласкес "Меніни"
Саме Пуссен почав закладати підвалини нового стилю в мистецтві – класицизму.
Архітектура бароко
Архітектура, виконана в стилі бароко відрізняється просторовим розмахом і складними криволінійними формами. Різноманітні скульптури на фасадах і в інтер'єрах, різні колонади і маса розкріповок створюють пишність і величний вигляд.
В епоху бароко форми куполів стають все складнішими, часто вони мають кілька ярусів. Прекрасний приклад - купол в соборі Святого Петра в Римі, архітектором якого був Мікеланджело Буонарроті.
Купол в соборі Святого Петра в Римі
Головними архітектурними творами епохи бароко вважаються Версальський палац і будівля Французької Академії в Парижі. До найбільших в світі ансамблів бароко відносять Версаль, Петергоф, Цвінгер, Аранхуес і Шенбрунн.
Версальський палац
Підводячи підсумок, можна з упевненістю сказати, що ця епоха подарувала світові багатьох геніїв, які назавжди вписали своє ім'я в історію. Творчістю багатьох з них досі прикрашають кращі музеї різних країн.
Нагадаємо, що занедбану українську легенду показали з висоти пташиного польоту.
Також портал "Знай.uа" повідомляв про те, що носили жінки сто років тому і чого їм це коштувало.