Хеллоуїн - популярне в англомовному середовищі свято, яке поширилося практично по всьому світу. Але мало хто знає, що сучасний Хелловін нагадує свого древньоірландского предка, багато дослідників бачать коріння свята саме в ночі Самайна.
Що таке ніч Самайна, як його святкували і які існували традиції, з ним пов'язані, давайте ж швидше дізнаємося.
Самайн триває сім днів з 29 жовтня по 3 листопада. Основний пік свята припадає на ніч з 31 жовтня на 1 листопада.
Потойбічний світ і чарівні пагорби (сиди) були відкриті в ту ніч, і злі сили хаосу панували в світі.
Терміново біжіть до супермаркету, поки не почалися тривалі відключення світла: що потрібно купити кожному українцеві
Гороскоп на п'ятницю 22 листопада для всіх знаків Зодіаку: день для змін та простих радостей
Є умова, вводять ліміт на 30 днів: що буде з тарифом на світло з 1 грудня
Долари з "заначки" можуть розчарувати: почали діяти нові правила обміну валюти
Самайн, найчастіше в древнеірландских пам'ятках позначається як "ніч Самайна" (adaig Samna). Більш стародавню кельтську назву того ж, свята було знайдено на бронзових табличках галльського календаря з Колін'ї - trinoxtion Samoni sindiu "три ночі самайна".
Судячи з древнеірландскої літературі свято, було кордоном між старим і новим роком і часом великих зібрань в королівських будинках.
Ніч Самайна була коротким проміжком часу, що не належить ні минулому, ні майбутньому року. Ця ніч була часом прямого контакту між сидами, потойбічним світом з його нелінійним часом, і нашим світом.
Можна назвати ніч Самайна саму по собі періодом хаотичного часу. Вихід за межі людського часу був також виходом з космічного порядку в область хаосу, в стан "ще-нерозділеності". Таким чином, час в ніч на Самайн було конфліктним часом між невимірним часом в Сіді і людським "профанним" часом.
Самайн відповідав завершенню річного пасовищного сезону. Овець і велику рогату худобу приганяли з пагорбів, збирали в стадо і вели на забій, щадили лише частину тварин - на розмноження. Таким чином, влаштувати рясний бенкет для короля пятіни не становило особливих труднощів.
Про те, кому саме поклонялися і приносили жертви в ці дні, існує кілька версій. Згідно з однією з них Самайн був присвячений "союзу бога племені (в Ірландії - Дагда) з богинею верховної влади Моріган".
За іншою версією жертви приносилися ідолові Кромм Круаху - золотому ідолові, згідно з легендою він стояв на рівнині Маг Слехт в оточенні ще 12 кам'яних "ідолів". Святий Патрік розколов цього ідола молотом. Ім'я Кромм Круаха означає "схилині з Холма", і ймовірно, це ім'я він отримав уже після того, як був знищений святим Патріком. Деякі фахівці припускають, що початкове ім'я цього божества було Кет Круах, "Повелитель Холма".
Ще одна версія пов'язана з героїнею саги "Смерть Крімтанна" - чаклункою з Сіда по імені Монгінн, яка вмирає напередодні Самайна, через що "простий народ" називав Самайн "Свято Монгінн". Далі в сазі розповідається про те, що "простий народ" молиться до Монгінн в ніч Самайна.
У переказі "Нічне пильнування Фінгена" чудеса і надприродні феномени з'являються в цю ніч, народжується сам великий король Конн Ста Битв. Всі ці чудеса проявляються з того самого потойбічного джерела, який відкривається нашого світу в ніч на Самайн.
Простому народу небезпечно бродити в цю ніч поза стінами своїх осель. Люди повинні були збиратися навколо короля на бенкет, як описується в "Повісті про Конхобаре, сина Несс": "Сам Конхобар влаштовував для них (бенкет) Самайна через велику збігу народу. Потрібно було нагодувати безліч людей, бо у кожного залагодити, що не прийшли в Емайн в ніч Самайна, пропадав розум, і на наступний день клали його курган, його надгробну плиту і його камінь ".
Самайн був християнізований і перетворений в День Всіх Святих, який відзначається 1-го листопада. Що стосується Хеллоуїна, то це вечір напередодні Дня Всіх Святих, і він церковним святом не є.
Під впливом християнства Самайн сильно змінився, як в традиційному, так і в сакральному значенні. Він став днем поминання мертвих, вдень, коли померлі повертаються в наш світ.
У більш пізні часи, коли в свідомості людей сиди і істоти з Іншого Світу перетворилися в демонів, а померлим перестали поклонятися і бажати зустрічі з ними, ірландці намагалися не залишати будинків в ніч Самайна, щоб уникнути зустрічі з примарами.
А вже якщо їм доводилося опинитися вночі поза надійних стін, то вони всіма силами намагалися уникати кладовищ. У ніч Самайна не рекомендувалося обертатися, щоб не зустріти погляд мерця. Хеллоуїн вимагав від віруючих найбільшого утримання і смирення, щоб молитвою і благочестям вони могли захистити себе від сил зла.
З'явилося безліч звичаїв і заборон, надуманих або перетворених з язичницьких, споконвічний зміст яких забувся. Наприклад, не можна було вихлюпувати воду за двері, щоб випадково не потрапити в мерця і не образити його.
Замість голів вивішували мішки набиті соломою з намальованими черепами. Ті ж голови символізують і гарбуза, що з'явилися значно пізніше, оскільки були привезені з Америки.
Діти, вбираючись рядженими, ходили по хатах, лякали, співали, танцювали, випрошували подаяння. Той будинок, який відмовляв їм, міг поплатитися - діти приймалися закидати його грудками бруду, а то й завдавали більш важкі збитки, ламали паркани, хвіртки, вози. Природне прагнення дізнатися майбутнє ввело в звичай ворожіння, яке, ймовірно, замінило друідистичні пророцтва і передбачення сидів.
Як повідомляв портал "Знай.uа", у всі часи людство було вкрай винахідливим, коли справа доходила до страт чи знущань. Відьмам випробувань випало найбільше, вони страждали так, як не страждав ні один злочинець.
Також "Знай.uа" писав, як з'явився загальноприйнятий образ відьми.