Любили казки в дитинстві? Впевнені, що любили. Героїчні принци рятують прекрасних принцес, разом вони перемагають всіх лиходіїв і обов'язково одружуються у кінці. Але прийшла пора відкрити страшну правду. У дитинстві нам давали «знежирену» версію народних казок. Шарль Перро і брати Грімм, чию художню обробку фольклору читали нам мами та бабусі, сильно пом'якшували справжні народні перекази. Про таємниці деяких невинних дитячих казок сьогодні і поговоримо.

Спляча красуня

Класичний сюжет про прекрасну принцесу, яка волею долі заснула на довгі роки, але поцілунок не менш прекрасного принца повернув її до життя. У деяких версіях казки фігурує зла мачуха або суперниця, яка і поклала принцесу в труну, в деяких немає, але суть завжди зводиться саме до рятівного поцілую. Ми читали про це в книгах, бачили в кіно і мультфільмах.

Ніхто не візьметься сказати, які версії цього сюжету ходили по селах Західної Європі в середні віки. Але, ані обробка Шарля Перро кінця XVII століття, ані пізніші версії братів Грімм не дають про неї достатнього уявлення. Найбільш рання версія «Сплячої красуні» дійшла до нас завдяки неаполітанському поетові Джамбаттиста Базіле і його посмертній збірці "Казка казок".

Популярні новини зараз

Комунальники встановлюють нові тарифи з 1 травня: кому приготуватися до подорожчання

Почекайте з покупками: виплати пенсій затримають

Українці можуть залишитися без опалення та гарячої води: комунальники попередили про ризики

Віддавати по 10% від пенсії не доведеться: "Київстар" порадував стареньких бюджетним тарифом

Показати ще

У Базіле ця казка називається "Сонце, Місяць і Талія" (Sole, Luna, e Talia). Істотна відмінність від легкої і повітряної інтерпретації Перро полягає в тому, що в даному випадку немає ніякого пробуджуючого поцілунку і щирої любові.

Починається вона, в цілому, аналогічно. Вколота веретеном принцеса Талія, спить, правда, не лежачи, а сидячи на троні, в своєму склепі. Причиною глибокої летаргії стала скалка з льону. Проїжджаючий повз король сусідньої держави випадково знаходить її склеп і... цілує? Закохується? Не вгадали. Він, фактично, гвалтує сплячу і безпорадну дівчину, а потім їде додому до дружини. Тому що в початковій казці фігурують не холостий принц, а глибоко одружений король сусіднього королівства.

Через дев'ять місяців у принцеси народжується двійня - дівчинка Місяць і хлопчик Сонце. Але навіть пологи до пробудження не призводять. Виживають діти за рахунок того, що знаходять мамині груди. Але один раз дівчинка випадково промахується і висмоктує ту саму скалку з пальця. Талія прокидається, і виявляється, що вона в склепі, а ну руках у неї двоє дітей. Можете уявити собі її стан?

Тим часом, король вирішив знову навідатися в склеп, але виявив, що принцеса вже і народила, і прокинулася. Тут він впадає в ступор і мимрить, що він взагалі-то вже одружений, так що забрати її з собою до палацу просто так не може. Принцеса в безвихідному становищі погоджується залишитися жити в склепі, за умови, що батько її дітей буде хоч іноді приїжджати. І платити, висловлюючись сучасною мовою, аліменти.

Подальші події теж відрізняються від класичного сюжету. Викрадення Талії та її дітей за наказом законної дружини короля, спроба згодувати цих дітей королю у вигляді запіканки, чудесний порятунок, страта старої королеви на багатті і, нарешті, умовно щасливе весілля.

Погодьтеся, що ви навряд чи б стали читати таке дітям на ніч. Ми теж.

Попелюшка

Ще одна історія щасливого кохання бідної дівчини і прекрасного принца. Ключовий момент цього сюжету, від староєгипетської версії, до Перро та братів Грімм - це взуття, яке дівчина втрачає, і по якому закоханий принц потім її знаходить.

Взуття ця в різних версіях теж найрізноманітніше. Французький антрополог Поль Деларю провів титанічну роботу і підрахував, що в 24 версіях казки це просто черевички, без уточнення, в п'яти версіях - скляні, і ще по одному разу зустрічаються кришталеві, золоті і прості сандалі. Існує версія, що скляними черевички зробив саме Шарль Перро. У французькій мові слова verre (скло) і vair (хутро) схожі. Не виключено, що в більш ранніх версіях малася на увазі взуття з різнобарвного хутра. І Перро першим додумався до того, що хутряна взуття адже може розтягуватися, а значить натягнути на свою ногу такий черевичок може і самозванка. А ось скляну туфлю одягне тільки справжня господиня.

Ось тільки є одна версія історії, яку ви б навряд чи стали читати маленьким дітям. І мова саме про казку, записаної братами Грімм. Якщо у Шарля Перро при з'ясуванні господині втраченої туфлі відбувається проста примірка, то у похмурих німецьких казкарів все це супроводжується покаліченням.

У бій за серце прекрасного принца рвуться дві сестри Попелюшки, особи некрасиві й неприємні. У спробі надіти туфлю на ногу одні з сестер відрубує собі великий палець на нього, а друга - п'яту. І ось серед криків і калюж крові принц і знаходить свою любов, прекрасну Попелюшку. Романтика.

Синя Борода

Сюжет казки про вбивцю на ім'я Синя Борода навіть в найлегшою своєї версії нагадує хороший голлівудський трилер. Молода дружина багатого чоловіка переїжджає до нього в замок, де він строго-настрого забороняє їй відкривати одну з дверей. Коли вона все-таки її відкриває, то виявляє там трупи семи його колишніх дружин. Щоб не стати восьмою, дівчина кличе на допомогу своїх братів, які й виносять лиходієві смертний вирок.

Але це французька версія все того ж Шарля Перро, який свої історії пом'якшував, як міг. В англійській версії казки спочатку немає ніякого весілля, а Борода дівчину просто викрадає в темному лісі. Уже страшніше.

А найстрашніше, як зазвичай, відбувається не в казці, а в реальному житті. У Синьої Бороди є два основних прототипу. Перший - це маршал Жиль де Ре, якого в XV столітті стратили за вбивство шести дружин і від 80 до 200 хлопчиків з метою викликати диявола. Правда, головний жах цієї історії зовсім в іншому. У 1992 році французькі історики влаштували «посмертний суд» на якому вивчили всю наявну документацію по цій справі.

Висновок суду був однозначний - нещасного маршала обмовили. І дружина у нього була тільки одна, і ніхто її не вбивав, і диявола ніхто викликати не збирався. Просто маршал де Ре був неугодний королю Карлу VII, ось його і стратили за безпідставним звинуваченням. Це і є справжній жах.

Другий прототип Синьої Бороди старше першого на цілу тисячу років. І, на відміну від маршала, є персонажем напівлегендарним. Кажуть, що страхітливий Кономор Проклятий, король Думнонія одружився на молодій дівчині по Тріфіна. Одного разу вона виявила в його замку кімнату з трупами трьох його колишніх дружин, яких Кономор вбив, коли вони завагітніли. Тріфіна намагається втекти, але її очикує доля інших дружин.

Незважаючи на смішну назву, Думнонія - цілком реальне королівство, яке існувало в Британії з V століття. І Кономор серед королів там є. Ось тільки не зовсім зрозуміло, як він примудрився передати престол своєму синові Костянтину, якщо вбивав усіх своїх дружин ще на стадії вагітності.

Швидше за все, ця історія - просто страшна легенда, якої англійські і французькі нянечки лякали неслухняних дітей. Адже якщо не слухатися, не їсти кашу і вчасно не лягати спати, то злий Кономор прийде за тобою.

Тільки дітям так говорити, звичайно, не треба.