Царицю Єгипту Клеопатру знають всі. В інтернеті та на сторінках журналів можна знайти чимало її «секретів краси» або «методів зваблення». Так вже склалося, що непросту і багато в чому трагічну біографію Клеопатри сприймають в основному через призму її любовної історії з римським полководцем Марком Антонієм, і ніяк інакше. Але реальна Клеопатра була куди більш цікавою фігурою, ніж прийнято вважати. Про міфи навколо легендарної цариці сьогодні і поговоримо.
Походження
Почнемо з того, що Клеопатра не була єгиптянкою. Тому і спроби зобразити її в типово єгипетській манері найчастіше помилкові. До моменту її народження Єгиптом вже три століття правила македонська династія Птолемеїв, з якої Клеопатра і походила. Засновником династії був Птолемей I, який завоював Єгипет в авангарді армії Олександра Македонського.
При цьому у Птолемеїв було прийнято одружуватися на родичах, так що в цілому всі представники роду залишалися македонянами. Першими двома чоловіками і співправителями Клеопатри і були її рідні брати Птолемей XIII і Птолемей XIV. І говорила вона, само собою, грецькою мовою.
Ощадбанк скасував обмеження для власників карток: що стане безкоштовним
Заплатять усі, але один раз: чому українцям почали надсилати додаткові квитанції на газ
Хто не виконає вимоги ПФУ – залишиться без пенсії: кому призупинять виплати
В Україні 60-річні більше не зможуть вийти на пенсію: коли та як зміняться вимоги до стажу
Зовнішність
Краса - річ суб'єктивна. Та й стандарти краси мінливі. Дуже сумнівно, що Клеопатра була схожа Вів'єн Лі, Софі Лорен або Елізабет Тейлор, які грали її роль в кіно.
Сучасники Клеопатри не рахували її красунею, але відзначали, що завдяки своєму розуму і красномовству вона завжди домагалася того, чого хотіла. Як писав Плутарх:
«Бо краса цієї жінки була не тою, що зветься незрівнянною і вражає з першого погляду, зате обличчя її відрізнялося чарівною красою, і тому її зовнішність, що поєднувалася з рідкісною переконливістю мови, з величезною чарівністю, протягала в кожному слові, в кожному русі, дуже міцно врізалася в душу. Самі звуки її голосу пестили і радували слух, а мова була наче багатострунний інструмент, що легко настроюється на будь-який лад, - на будь-яку мову ... »
Таким чином, варто говорити, що головною зброєю Клеопатри була все-таки не краса, а гострий розум та харизма.
Дитинство і юність
Ніяк точних біографічних даних про ранні роки Клеопатри немає. Але, беручи до уваги те, що відбувалося в Єгипті в ті роки, можна припустити, що росла вона в дуже складних умовах.
Коли Клеопатрі було всього 12 років, її батька Птолемея XII скинули і вигнали з Єгипту, а на трон сіла його старша дочка Береніка. Незабаром фараон повернув собі владу, заручившись підтримкою римського намісника Сирії Габінія. При цьому він не тільки вбив Береніку, а й взагалі влаштував різанину її всіх прихильників. Але і сам Птолемей став залежним від своїх римських союзників і їх військ. Фактично, Єгипет втратив суверенітет і все більше керувався з Риму.
Після смерті Птолемея XII в 51 році до н.е., спадкоємцем престолу став брат Клеопатри, якому на той момент було всього-то 9 років. Сполучившись з ним формальним шлюбом, 18-річна дівчина опинилася на чолі держави. Але брат швидко підростав, так що вже в через рік відсторонив Клеопатру від влади, спираючись на своїх прихильників серед знаті.
І ось тут вперше проявився твердий характер цариці. Вона втекла в Сирію, де найняла військо, яке розбило армію брата. Саме в цей момент в єгипетську гру престолів втрутилися всюдисущі римляни.
Цезар прибув
У Римі в цей момент теж йшла боротьба за владу між Гаєм Юлієм Цезарем і Гнеєм Помпеєм. Після того як Цезар розгромив війська Помпея під Фарсалом, той втік до Єгипту. Юний Птолемей XIII, бажаючи налагодити стосунки з Цезарем, убив Помпея як тільки той ступив на єгипетську землю. Але фараон прорахувався. Цезар не тільки не зрадів цій новині, але і особисто прибув до Єгипту, щоб поховати голову колишнього ворога.
Бажаючи змістити Птолемея з трону, Цезар робить ставку на Клеопатру і вступає в конфлікт на її боці. 15 січня 47 року до н.е. сили Птолемея були розбиті у Мареотійского озера, а сам він потонув у Нілі. Клеопатра стала фактичної правителькою Єгипту під римським протекторатом. Її офіційним чоловіком став черговий малолітній брат, а фактичним був Цезар, від якого вона в тому ж році народила сина Цезаріона.
Любов або тонкий розрахунок?
Але в 43 році до н.е. Цезаря вбивають змовники, і в Римі починається повна політична плутанина. Клеопатра, яка в той момент теж жила в Римі, терміново їде в Олександрію. Відразу по прибуттю її фіктивний чоловік і молодший брат Птолемей XIV загадково вмирає. За однією з версій вона його і отруїла, адже тепер у неї був син, який міг стати співправителем, а брат виявився просто не потрібен.
Після того, як громадянську війну в Римі виграли спадкоємці Цезаря Марк Антоній та Октавіан, саме Антонію дістався схід імперії, в тому числі і Єгипет. Для Клеопатри настав час діяти.
До сих пір невідомо, чого в її ставленні до Марку Антонію було більше - любові або розрахунку. У будь-якому випадку, вона непогано його вивчила. Дізнавшись, що Антоній любить розкіш, вона прибула до нього на судні з визолоченою кормою, пурпурними вітрилами і посрібленими веслами. Безумовно, вона справила на римлянина враження, і їх союз став справою часу.
Кілька років поспіль Марк Антоній і Клеопатра прожили безтурботно, серед бенкетів та пиятик. Їй вдалося досить сильно прив'язати до себе Антонія, достатьно було захоплюватися його військовою доблестю і підливати вина.
Але саме розгульний спосіб життя Марка Антонія в результаті став формальним приводом для Октавіана, щоб розпочати війну. Коли в 32 році до н.е. майбутній імператор Октавіан Август почав проти Антонія, як би зараз сказали, інформаційну війну, то називалося це не інакше, як «війна римського народу проти єгипетської цариці». Клеопатра звинувачувалася в тому, що спокусила римського воїна, розбестила його, навчила поганому, і тепер він забув усі «римські чесноти», перетворившись на «східного варвара».
Смерть
Треба сказати, що в словах Октавіана була дещиця правди. Війну Марк Антоній дійсно вів так, як ніби вже давно з прославленого воїна перетворився в зніженого п'яницю. Програючи битву за битвою він не забував закочувати гучні гулянки з будь-його приводу або взагалі просто так.
Вже 1 серпня 30 року до н.е. стало зрозуміло, що все скінчено. Подальші події відомі досить докладно. Клеопатра зі своїми служницями закрилася у власній гробниці і розпустила чутки про своє самогубство. Марк Антоній, дізнавшись про це, кинувся на меч. Пізніше його, вже вмираючого, принесуть Клеопатрі, і він помре у неї на руках.
Але сама цариця ще не поспішає вмирати. Мабуть, у неї ще була надія домовитися з Октавіаном, а може навіть і спокусити його. Ось тільки новий правитель Риму виявився "міцним горішком". Харизма Клеопатри не справила на нього враження.
Всупереч розхожій думці, Клеопатра прийняла отруту не від туги за Марком Антонієм. Просто 12 серпня їй стало відомо, що Октавіан планує відправити її в Рим як військовий трофей. Щоб уникнути ганьби, Клеопатра вирішила накласти на себе руки. Але хитрий Октавіан, який бажав тріумфально провести царицю по вулицях Рима, приставив до неї цілодобову охорону, яка стежила, щоб Клеопатрі не принесли отруту або ніж. Тому самогубство її було досить оригінальним. У горщику з інжиром їй принесли отруйну змію, укус якої і обірвав життя легендарної цариці.