Сім жінок, які увійшли в історію як видатні розвідниці часів обох світових воєн. Їхні долі часто складалися трагічно, хоча і послужили натхненням для багатьох письменників і кінорежисерів.
Про це повідомляє Телеграф.
Мата Харі: "Сонце".
Маргарета Зелле - нідерландська піддана і виконавиця екзотичних танців, яка жила в Парижі і прославилася своїми виступами по всій Європі під сценічним псевдонімом "Мата Харі", що на малайською мовою означає "сонце" ( "мату" - очей, "пики"- день).
Її стратили французька влада за передачу інформації німцям під час Першої світової війни. Але багато сучасні історики стверджують, що Маргарета Зелле була більшою мірою козлом відпущення, ніж шпигункою. Мата Харі оберталася серед високопоставлених осіб і говорила на декількох мовах.
Долари можна продавати? Що буде з курсом в Україні після приходу Трампа
Надіються всі, але мало хто відчує: чого чекати від індексації пенсій у 2025 році
Податкова перевіряє українців за кордоном: що вже відомо
Українцям приготували нові виплати: хто отримуватиме 4500 грн щомісяця
Вербувальники з обох сторін зверталися до неї з приводу збору і передачі військової інформації. Шпигувала вона коли-небудь за французами або німцями, неясно, але в 1917 році французи заарештували її за підозрою в шпигунстві. Зелле судили за закритими дверима (матеріали суду досі засекречені) і засудили до розстрілу. Христина Скарбек: фаворитка Черчілля.
Дочка польського графа Єжи Скарбека стала однією з перших жінок, що служили в Секретної розвідувальної служби МЗС Великобританії (СІС / MИ-6) під час Другої світової війни. Вона проходила під псевдонімом "Крістін Гренвілл" і, кажуть, була улюбленою шпигункою Черчілля.
Христина Скарбек, відома своєю хоробрістю і інтелектом, одного разу вирушила на лижах через Татри на кордон Словаччини і Польщі, щоб доставити інформацію в окуповану нацистами Польщу.
У 1952 році вона трагічно загинула від руки відкинутого залицяльника. Була нагороджена чудовою орденом Британської імперії, Георгіївською медаллю і Французьким Військовим хрестом. Вірджинія Холл: Кульгаюча леді.
Гестапо вважало Вірджинію Хол "найнебезпечнішою з усіх союзницьких шпигунів". Вона народилася в США, служила в американському посольстві у Варшаві і сподівалася побудувати дипломатичну кар'єру, але через нещасний випадок на полюванні в 1932 році втратила ногу. Про кар'єру довелося забути.
Вірджинія переїхала до Франції, де недовго працювала в швидкої допомоги, потім відправилася в Лондон і приєдналася до Управління спецоперацій. Незабаром повернулася до Франції, набирала бійців Опору і допомагала збіглим військовополоненим, для прикриття називалася репортером New York Post. Коли на її слід вийшов Клаус Барбі, відомий як "ліонський м'ясник", Вірджинії довелося бігти з Франції через Піренейські гори в Іспанію. Дерев'яний протез, який їй встановили замість ампутованої від коліна ноги, став причиною прізвиська "Кульгаюча леді". Кульгавість її забарила, але не зупинила. Повернувшись додому в Америку після війни, вона продовжувала працювати в ЦРУ до відставки в 1966 році. Урсула Кучинський: атомне шпигунство.
Урсула Кучинський - жінка з багатьма псевдонімами: Рут Вернер, товариш Соня, Урсула Гамбургер, Урсула Бертон. Вона приєдналася до німецьких комуністів, а коли жила в Китаї в 1930-х роках, була завербована Головним розвідувальним управлінням СРСР, співпрацювала з розвідниками Ріхардом Зорге і Агнес Смедлі.
У 1941 році, живучи недалеко від Оксфорда, Англія, почала працювати з фізиком Клаусом Фуксом, що брав участь в атомному шпигунстві для Москви. У 1950 році на допиті Фукс зізнався у передачі військових секретів і відбув дев'ять років з 14-річного терміну. А Кучинський повернулася до Німеччини і зайнялася журналістикою. Померла в Берліні в 2000 році.
Деталі життя російського шпигуна, якого затримала СБУ