"Не можу забути ті туманні вечори та пронизливі крики хлопчаків-газетярів:" Ще одне жахливе вбивство! Понівечений труп в Уайтчепел! ", - через багато років, після страшних подій в Лондоні, писав сер Мел-вілл Макнатен, глава міського департаменту карного розшуку.
"Від їх зловісного хору завмирало серце. Після подвійного вбивства 30 вересня жодна служниця не ризикувала вийти на вулицю пізніше 10 вечора". Ці рядки прозвучали на адресу серійного вбивці, якого прозвали Джеком Різником, який в 1888 р тероризував Уайтчепел, бідний район лондонського Іст-Енду.
Він став першим серійним вбивцею в історії світових столиць, Джек Різник був міським демоном. Його ім'я заворожувало похмурі вікторіанські вулиці - найкраще місце для народження моторошних легенд. Однією з них став він сам.
Так, таємниця Різника породила на світ усіма улюблені пригоди Шерлока Холмса і кілька естрадних мюзиклів. З'явилася свого роду наука "ріпперологія" (від англ. Ripper - "Різник").
Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування
Терміново біжіть до супермаркету, поки не почалися тривалі відключення світла: що потрібно купити кожному українцеві
Мобілізацію урівняли для всіх: українцям оголосили вердикт щодо економічного бронювання
Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу
Джек Різник з моторошного вбивці перетворився на справді культову фігуру, однак за століття з гаком його історія на стільки розчинилася в непідтверджених "факти", що з'ясувати, що, власне, про нього відомо, стає все важче.
З серпня по листопад 1888 р Джек буквально патрав своїх жертв і безслідно зникав. Діяв він по-звірячому. Першою жертвою стала Мері Енн (Поллі) Николе.
31 серпня її знайшли з перерізаним горлом і розпореним животом, "як у свині на ринку". Через тиждень знайшли Енні Ченмо, знівечену майже так само.
Незважаючи на почате полювання за вбивцею, список незабаром поповнила Марта Табр, тіло якої виявили в середині вересня.
Малюнок з поліцейського бюлетеня тієї епохи, який зображує Джека Різника за "роботою".
Пару тижнів Різник таївся, а 30 вересня завдав "подвійний удар": На одній вулиці Уайтчеіела лежала Елізабет Стрейд з перерізаним горлом, але без будь-яких інших каліцтв.
Є припущення, що Джеку завадили завершити розпочате, тому він одразу вирушив шукати нову жертву. На іншій вулиці Уайтчеіела йому підвернулася Катрін Еддоус. Люто попатравши її, лиходій зник разом з ниркою жінки.
Останнє "повішене" на Джека вбивство сталося через місяць з гаком - 10 листопада - і було найкривавішим. Джейн Келлі (Чорну Мері) знайшли в її кімнаті страшно спотвореною. У неї вирізали серце.
Хоча Різник немов розчинився в повітрі, чутки з приводу його особистості продовжують жити. Поліції невідомо ім'я, але весь світ знає зловісний псевдонім, яким підписано одне з багатьох листів, нібито відправлених вбивцею.
"Дорогий бос! До мене дійшли чутки, ніби поліцейські мене вистежили та хочуть взяти на місці злочину. Я так сміявся, коли вони з розумним виглядом говорили, що вийшли на слід ... Я полюю на повій і буду потрошити їх, поки не опинюся в наручниках ... Мій ніж: тало красивий і гострий, що хочеться, пустити його в справу при першій же можливості. Удачі вам!
Щиро Ваш Джек Різник. P. S. Не ображайтеся, що підписався псевдонімом. "
Цей лист потім визнали фальшивкою, складеною газетярем заради чергової сенсації, як, втім, і майже всі інші послання Джека.
Галас у пресі
Підвищена увага преси до цієї історії, стало причиною популярності сюжету про Джека Різника. У манірному вікторіанському Лондоні вистачало всяких злочинів, а нетрі Уайтчеіела взагалі вважалися небезпечним місцем.
Однак зловісний вигляд залишаються Різником трупів дав газетярам їх хліб - сенсацію. Якраз в той час преса ставала важливим фактором в боротьбі за соціальні реформи, а незвичайні вбивства дозволяли підкреслити прірву, що відділяла багаті столичні квартали жебраків робітничих околиць.
Поки образ Джека живий в книгах, фільмах і нашій уяві, триватимуть і пошуки його справжнього обличчя - можливо, з ще більшим завзяттям, ніж століття тому. Ріпперологі вивчають безліч версій - від маньяка- канібала до соціального реформатора, який збожеволів.
Дійсно, в вікторіанському Лондоні своїм: тілом торгувало 6% жіночого населення. Напади на уайтчепелскіх повій давали привід по міркувати відразу про декілька соціальних виразок, а заодно і про некомпетентність влади. Розписуючи жахливі подробиці вбивств, газетярі знущалися над безпорадністю столичної поліції. Коли її комісар сер Чарлз Уоррен, дізнавшись про останню жертву Джека, подав у відставку, ніхто не сумнівався, що його крок викликаний бажанням захистити своє ім'я від подальших нападок жовтої преси.
Хто ж цей невловимий вбивця?
Одним з головних підозрюваних був шахрай Майкл Острог, який працював під різними кличками. Однак доказів для арешту не вистачало.
У 1970 р доктор Т. Стовелл заявив, що холоднокровним вбивцею був герцог Едуард Кларенс, онук королеви Вікторії. У 1890-х рр. Лондон заповнювали чутки про його розпусне життя і темних справах.
Однак у своїй книзі "Чи був Кларенс Джеком Різником?" Майкл Харрісон відкидає цю кандидатуру пропонуючи на її місце вихователя герцога - кембриджського поета і ярого жінконенависника Дж. Стівена. Однак і ця підозра: позбавлена доказів. Можливо, правда про Джека Різника коли-небудь і відкриється - серед вкрадених зі справи документів і прихованих щоденників. Однак зараз безжалісного маніяка-вбивці вдається зберігати свою таємницю.
За незрозумілих причин поліція закрила справу всього через три тижні після вбивства в листопаді 1888 р Джейн Келлі. Версія тут така: управління громадського порядку Уайтчепел отримало записку, яка говорить, що Джек потонув в Темзі. На початку грудня до берега прибило тіло, в якому упізнали Монтегю Джона Друітта. Він став головним підозрюваним.
Однак дані, зібрані по Друітту, включаючи його вік і рід занять, були сумнівними. Підозрювали також м'ясника, акушерку, божевільного професора. Подейкували про Ароні Космінський, євреї-цирульнику, який харчувався по смітниках і в 1890 р був відправлений до психлікарні.
Підозри проти всіх цих людей не можна назвати абсолютно безпідставними, проте нічого більш конкретного ні в одному випадку не з'ясоване. Пошук Джека Різника був ідефікс багатьох детективів-аматорів і професійних сищиків, проте ми так і не знаємо до сих пір, хто він.
Портал "Знай.uа" повідомляв, вчені встановили, що знайдений чверть століття тому щоденник вікторіанської епохи належить легендарному британському маніякові Джеку-різнику. На думку експерта, це означає, що особа вбивці встановлена.