Єгипет в першу чергу славиться в світі своїми неймовірними і величними пірамідами. Людству до цих пір не відомо, звідки вони взялися, і хто їх побудував. Але відомо, що це були гробниці правителів Єгипту. Незважаючи на те що про епоху великих фараонів ми знаємо вже досить багато, вона зберігає в собі досить секретів. Так, наприклад, нам досі невідомо, де знаходиться місце поховання цариці Нефертіті. А древніх мумій в Єгипті набагато більше, і це не просто збережені до наших днів муміфіковані трупи жителів країни фараонів.

Перед вами - найцікавіші і свіжі маловідомі факти про древні єгипетськи похованнях.

Мумії тварин

Іноді вирощували їх і вбивали спеціально для муміфікації. Ці мумії зазвичай призначалися для релігійних ритуалів, оскільки єгипетські боги були пов'язані з тваринами, а деяких тварин іноді вважали втіленнями богів. Наприклад, богиня Баст була дуже тісно пов'язана з кішками.

Популярні новини зараз

Пенсія зросте майже на 1000 грн: хто може сподіватися на підвищення

Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень

Надіються всі, але мало хто відчує: чого чекати від індексації пенсій у 2025 році

Підлітки понівечили жінку і скинули її зі скелі: найстаршого злочинця стратили за допомогою тортур

Показати ще

Незважаючи на величезну кількість тварин мумій, зроблених в Стародавньому Єгипті, процес муміфікації тварин був непорівнянний з муміфікацією людей, яка була неймовірно складною і віднімала багато часу. Більшість мумій тварин набували люди, які вчиняють паломництво до храмів певних богів або богинь. За певну плату священики ховали цих тварин на кладовищах храмів як данину поваги богу чи богині. Найчастіше зустрічалися мумії кішок, бабуїнів, риб, крокодилів і биків

Ціна муміфікації

Згідно працям грецького мандрівника, що датуються 60-57 роками до н.е., найдорожча муміфікація коштувала один талант, близько 30 кілограмів срібла. Це було під час Птолемеевского періоду єгипетської історії, коли в правлячій династії спостерігався деякий конфлікт, який міг привести до інфляції. Якщо перевести на сучасні ціни, вартість матеріалів для муміфікації становить близько 3600 доларів.

Якщо грошей не вистачає

У Стародавньому Єгипті нижчі класи зазвичай могли дозволити собі тільки неповну муміфікацію. У ній зазвичай не використовувалися труну або саркофаг, а також часто застосовувалося зневоднення організму, причому деякі органи залишалися неушкодженими. Мозок вважався найменш важливими в Стародавньому Єгипті і тому був найменш важливим для видалення.

Іноді дуже бідні люди просто обгортали покійного в тканину і ховали його в піску пустелі на кілька днів або тижнів, щоб висушити його. Потім порожнини тіла промивали розчинником, а труп ховали на цвинтарі.

Мумії в медицині

Мумії використовувалися, як ліки приблизно з 400 р. е. і аж до XIX століття. Ця концепція була заснована на використанні природного бітуму, за допомогою якого, як вважали європейці, єгиптяни виробляли муміфікацію. Природно, це було абсолютно марно як ліки, оскільки стародавні єгиптяни використовували смолу, яка імітувала бітум, але не мала користі для здоров'я. Що цікаво, цю смолу, ймовірно, було краще вживати, ніж бітум, який, як було нещодавно встановлено, є канцерогенною.

Муміфікація як гарантія щасливого загробного життя

Стародавні єгиптяни вважали, що муміфікація необхідна для отримання доступу до загробного життя. Вони вважали, що після того, як хтось помирав і був належним чином муміфікований, він використовував своє фізичне тіло в загробному житті. Частина цієї подорожі відбувалася з дозволу Осіріса і 42 суддів. Анубіс, бог муміфікації, направляв покійного в його подорож, а Тот, бог мудрості, зважував душу покійного.

Косметологія мумій

Муміям робили макіяж, щоб вони виглядали, як люди під час життя, а не просто зберігалися протягом тривалого часу. Під час процесу муміфікації тіло мумії фарбували. Чоловіків фарбували в червоний колір, а жінок - в жовтий. У мумій були підроблені очі, зроблені зі скла або каменю, а також перуки або пряжа, вплетена в волосся.

Мумій Пізнього періоду прикрашали найтоншими золотими листами, що наносилися безпосередньо на шкіру. Перуки були ще одним аспектом краси в Давньому Єгипті, причому вони вважалися невід'ємною частиною типового процесу муміфікації. Незважаючи на загальноприйняту думку, перуки призначалися не тільки для мертвих.

Положення рук

Положення рук мумій дійсно має значення. Наприклад, руки, схрещені над грудною кліткою - це положення найбільш часто асоціюється з муміями, використовувалося для представників родини правителів. Додинастичний муміям закривали обличчя руками, зігнутими в ліктях.

У Стародавньому і Середньому Царстах руки укладали з боків або схрещеними над тазом. У період Рамзеса II мумій ховали зі схрещеними над нижньою частиною тіла руками, а руки, складені на плечах, свідчать про більш пізній період єгипетської історії. Схрещені руки, як зазвичай передбачалося, використовувалися тільки в Новому Царстві для чоловіків царського статусу.

Канопи

Стародавні єгиптяни вважали легені, печінку, шлунок і кишечник найбільш важливими у муміфікації. Їх витягували з тіл і зберігали у спеціальних посудинах - канопах, які були засновані на чотирьох давньоєгипетських богах, синів Гора, які, як вважали, охороняли ці органи покійного (Амсет зберігав печінку, Дуамутеф - шлунок, Квебехсенуф - кишечник, а Хапі- легені) .

Нагадаємо, 12 винаходів древніх єгиптян, якими користується сучасна людина.

Як повідомляв портал "Знай.uа", в Єгипті археологи виявили другого Сфінкса.

Також "Знай.uа" писав, що відомо про інтим стародавніх єгиптян.