5 березня - річниця смерті Йосипа Віссаріоновича Сталіна. 65 років тому радянський диктатор помер від інсульту. "Знай.ua" розповідає те, що потрібно знати про Сталіна.

Сталін: роки життя і смерті

Дата народження: 18 грудень 1878

Місце народження – Горі, Грузія.

Дата смерті: 5 березня 1953

Популярні новини зараз

Мобілізацію урівняли для всіх: українцям оголосили вердикт щодо економічного бронювання

Плюс 2361 грн на картку щомісяця: хтось із пенсіонерів у 2025 році отримає солідний бонус

Хто не виконає вимоги ПФУ – залишиться без пенсії: кому призупинять виплати

Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу

Показати ще

Місце смерті – Ближня Дача.

Йосип Сталін: біографія коротко

Народився Сталін Йосип Віссаріонович (Сталін - справжнє прізвище Джугашвілі) 21 грудня 1879 року в грузинському містечку Горі в сім'ї, що належить до нижчого стану. Він був третьою дитиною. Але єдиним з них, хто вижив в сім'ї - його старші брат і сестра померли ще в дитинстві.

Закінчити семінарію Сталіну не вдалося, його відрахували з навчального закладу прямо перед іспитами за прогули. Після цього Йосипу Віссаріоновичу було видано свідоцтво, яке дозволяло стати вчителем початкових училищ. Перший час він заробляв на життя репетиторством, а після влаштувався в Тифлисскую фізичну обсерваторію на посаду обчислювача-спостерігача.

Загадка Сталіна: прихід до влади

Сталін активно займався пропагандою нової влади. Саме в 1900 році відбулася доленосна зустріч з В. Леніним. Ця подія вплинула на долю Джугашвілі.

У 1912 році він остаточно вирішив змінити своє прізвище Джугашвілі на псевдонім «Сталін».

У цей період майбутній правитель СРСР став працювати правою рукою Леніна в більшовицькій газеті «Правда».

У 1917 році за особливі заслуги Ленін призначає Сталіна наркомом у справах національностей в Раді народних комісарів.

У 1930 році вся влада була зосереджена в руках Сталіна, в зв'язку з чим в СРСР почалися величезні потрясіння. Цей період знаменується початком масових репресій і колективізацій, коли все сільське населення країни зганяли в колгоспи і морили голодом. Всю відібрану їжу у селян новий лідер Радянського Союзу продавав за кордон, а на виручені гроші розвивав індустрію, будуючи промислові підприємства.

Апокаліпсис СРСР: Сталін біля керма

До 1940 року Йосип Сталін став єдиним правителем-диктатором СРСР.

Сталінські репресії, диктатура, терор, насильство - все це є ключовими характерними особливостями правління Йосипа Сталіна. Також його звинувачують в придушенні цілих наукових напрямків країни, що супроводжується цькуванням лікарів і інженерів, що завдало несумірний шкоди розвитку вітчизняної культури і науки.

Політика Сталіна і сьогодні голосно засуджується в усьому світі. Правителя СРСР звинувачують у масовому голодомор і смерті людей, що стали жертвами сталінізму і нацизму.

Сталін: особисте життя і сім'я

Інформації про особисте життя Сталіна залишилося дуже мало. Він всіляко знищував будь-які підтвердження. При цьому історикам вдалося відновити деякі відомості.

Вперше Сталін одружився на Катерині Сванідзе. Це сталося в 1906 році. У шлюбі народився син, а через рік його дружина померла від тифу.

Наступні любовні відносини зафіксовані вже через 14 років після першого шлюбу. У 1920 році «вождь» одружився на Надією Аллілуєвої, яка була молодша за нього на 23 роки. У шлюбі народилося двоє дітей - син Василь і дочка Світлана.

Через 12 років померла і друга дружина Сталіна - вона покінчила після загадкового конфлікту з чоловіком. Після цього Сталін більше ніколи не одружувався.

Обставини Смерті

Радянський диктатор помер 5 березня 1932 року. За офіційною версією, це сталося через крововилив в мозг. Медики з'ясували, що протягом усього життя він декілька разів переносив ішемічні інсульти. Це і призвело до серйозних проблем з серцем і порушення психіки.

Спочатку його тіло забальзамували і помістили в Мавзолей поруч з Леніним. Але пізніше, через 8 років, на з'їзді КПРС прийняли рішення перенести Сталіна. Так, він похований біля Кремлівської стіни.

Місце смерті Сталіна, Ближня дача, до сих пір залишається режимним об'єктом. Туристів туди не пускають.

Загадка смерті Сталіна

Існують теорії, що за смертю Сталіна стоять люди з уряду, яким не подобалася політика правителя. Історики вважають, що до Джугашвілі навмисно не підпускали досвідчених лікарів, які б могли вилікувати його недуги.

Діти і нащадки Сталіна

У Йосипа Сталіна було три дитини - Яків, Василь і Світлана. Вони жили під контролем і холодної жорстокістю самого одіозного тирана в історії СРСР.

Після того як Сталін одружився з Надією Аллілуєвої, він не став м'якшим. У нього були проблеми з алкоголем, і боротьба із залежністю вилилася в злість і насильство в управлінні рідною країною. Часом життя з тираном ставала настільки жахливою, що Надія їхала з дому до своїх батьків. Вона брала дітей з собою, але залишала Якова, сина Катерини, наодинці з п'яним гнівом його батька.

Життя зі Сталіним була настільки нестерпною, що в 1930 році, залишившись один у квартирі, Яків вистрілив собі в груди. Він був доставлений в госпіталь, де лікарі врятували його життя, і Сталіна покликали подивитися на сина, якого він довів до самогубства.

Він подивився на свого сина і сказав: «Він навіть не може точно вистрілити».

Сталін приховав від своїх дітей, що їх мати вчинила самогубство. Наприклад, Світлана про це дізналася через 10 років.

Коли почалася Друга світова війна, Якова відправили на фронт. Але там його захопили в полон, після він був змушений здатися в 1941 році. Щоб помучити Сталіна, німці надіслали йому фотографію полоненого сина.

Сталін на той час уже створив наказ, що кожен, хто здався звинувачувався в дезертирстві, а його сім'я повинна бути заарештована. Слідуючи цим указом, він заслав дружину свого сина Юлію в ГУЛАГ. Протягом наступних двох років трирічна дочка Якова, Галина, була відірвана від обох батьків, які страждали в таборах.

Коли Друга світова війна підходила до кінця, Адольф Гітлер намагався вести переговори про обмін Якова на німецького маршала Фрідріха Паулюса. У Сталіна була можливість врятувати свого сина, але він цього не зробив. «Я не стану міняти маршала на лейтенанта», - відповів він.

Батько Якова залишив його помирати в німецькому концтаборі. Там єдиними його друзями були інші ув'язнені, багато з яких були поляками. Положення Якова в таборі погіршився після того, як з'ясувалося, що його батько вбив 15 000 польських офіцерів в Катині. Якова труїли наглядачі і зневажали ув'язнені. Позбавлений надії, він підійшов до паркану з колючого дроту під напругою, зачепився за нього і загинув.

Василь був, як запевняють істориків, улюбленим сином Сталіна. Коли підріс, то став активно користуватися статусом батька. Василь постійно пив, бешкетував.

У 1943 році Василь зі своїми приятелями відправився на риболовлю - на літаку. Напившись, друзі стали кидати снаряди в озеро, щоб подивитися, як гинуть риби. Одна з бомб здетонувала не там, де потрібно, убивши офіцера.

Йосип Сталін наказав всього лише звільнити Василя, за систематичне пияцтво і розбещення військових.

Світлана ненавиділа свого батька, якого називала «моральним і духовним чудовиськом», і шлях, по якому рухається її країна. Нарешті, в 1967 році, вона зважилася на втечу, і вибрала для еміграції Сполучені Штати. Перед нью-йоркської натовпом Світлана заявила: «Я приїхала сюди за пошуком самовираження, яке було мені недоступно протягом багатьох років в Росії».