58 років тому, 19 серпня 1960 радянська ракета вивела на орбіту корабель "Супутник-5", на борту якого знаходилися собаки Білка і Стрілка. Експеримент пройшов успішно. Вчені отримали необхідні дані про перебування тварин в космосі, а самі собаки повернулися неушкодженими і добре себе почували.

Собаки-космонавти Білка і Стрілка - перші тварини, які вчинили орбітальний космічний політ на кораблі "Супутник-5", і повернулися на Землю неушкодженими.

Метою експерименту було дослідження впливу космічного випромінювання на живі організми, а також перевірка ефективності різних систем життєзабезпечення - харчування, водопостачання, асенізації, регенерації відходів. Корабель оснастили медико-біологічної апаратурою, яка фіксувала зміни, що відбувалися в організмах собак протягом усього польоту.

Популярні новини зараз

Десятки тисяч українців залишилися без "броні" від мобілізації: за які порушення призиватимуть

Підлітки понівечили жінку і скинули її зі скелі: найстаршого злочинця стратили за допомогою тортур

Перевірки від газовиків вийшли на новий рівень: українцям розповіли про документ, який треба підписати

Податкова перевіряє українців за кордоном: що вже відомо

Показати ще

Але сумний той факт, що Білка і Стрілка були третім собачим екіпажем, що відправлялися на земну орбіту.

Першою твариною, виведеною на орбіту Землі, стала собака Лайка в листопаді 1957 року. Однак, тварина загинула через кілька годин після старту від перегріву в космічному апараті. Після цього польоту Сергієм Павловичем Корольовим було поставлено завдання - підготувати собак для добового орбітального польоту з можливістю повернення назад в спусковому апараті.

Для експерименту відібрали 12 собак. В результаті підготовки, в космос спочатку полетіли собаки Чайка і Лисичка, але вони загинули в катастрофі корабля при невдалому старті 28 липня 1960 року.

Білка і Стрілка були їх дублерами, тому після катастрофи з основним екіпажем експерименту, було прийнято рішення про запуск в космос Білки і Стрілки.

Перед відправкою нового екіпажу в космос вченим довелося вирішити кілька серйозних проблем. В кабіні космічного корабля довго не вдавалося домогтися прийнятної температури - собаки погано переносили спеку. Крім того, їх необхідно було привчити до тісного замкнутого простору.

Для польоту собакам пошили спеціальні костюми червоного і зеленого кольорів. Крім собак, на борту перебували два білих щури і кілька мишей. Старт відбувся з космодрому Байконур 19 серпня 1960 року в 11 годин 44 хвилини (за московським часом), політ тривав більше 25 годин, за час якого корабель здійснив 17 повних витків навколо Землі.

На наступний день спусковий апарат з тваринами на борту успішно приземлився в заданому районі. Повернулися з орбіти собаки стали об'єктом підвищеної уваги і через добу вже брали участь в прес-конференції, влаштованій в будівлі ТАСС.

Білка і Стрілка відчували себе чудово. Стрілка залишила після себе численне потомство. А один з її цуценят - Пушок - був подарований дружині американського президента Жаклін Кеннеді.

Самі ж собаки-космонавти залишилися жити при Державному науково-дослідному і випробувальному інституті авіаційної та космічної медицини і померли в глибокій старості.

На даний час їх опудала знаходяться в Меморіальному музеї космонавтики в Москві. Треба сказати, що цей експеримент добового орбітального польоту Білки і Стрілки став істотним внеском у вивчення і освоєння космічного простору. А обсяг проведених досліджень і характер вирішуваних при цьому завдань дозволили зробити висновки про можливість людини зробити орбітальний політ навколо Землі.

Варто відзначити, польоти Білки і Стрілки та інших собак відбулися багато в чому завдяки російському радянському фізіологові, нобелівського лауреата Івану Петровичу Павлову (1849-1936), який використовував у своїх експериментах саме цих тварин.

В результаті в СРСР був накопичений великий досвід роботи з собаками - ідеальними претендентами на цю роль на відміну від тих же мавп з їх неспокійною поведінкою. В якості космонавтів використовували безпородних дворняжок, відібраних з розплідників.

Нагадаємо, 21 липня 1969 року американський астронавт Ніл Армстронг першим із землян ступив на поверхню Місяця.

Як повідомляв портал "Знай.uа", астрономи з університету штату Арізона виявили блукаючу в районі Сонячної системи планету з надсильним магнітним полем.

Також "Знай.uа" писав, представники NASA показали ролик, на якому можна помітити баталії невідомих істот. Вчений Джеффрі Марсі заявив про те, що 9 липня поблизу Сонця вчені зафіксували справжню "космічну війну".