Леонардо да Вінчі - найвідоміший геній у всьому світі, якому, здається, підвладне було все. Він малював таємничі картини, показував дивовижні фокуси, за що його підозрювали у зв'язку з чорною магією. Адже великі винаходи Леонардо да Вінчі обігнали науку на кілька років вперед. Саме про це сьогодні і піде мова.

Батьківщина великого генія - це село Анкіано, яке розташовується поруч з містом Вінчі і знаходиться близько від Флоренції.

Леонардо народився в 1452 році 15 квітня. Його батьки не мали ніякого титулу, мати була селянкою, а батько нотаріусом. Минуло зовсім небагато часу з тих пір, як народився Леонардо, і його батько пішов з сім'ї, одружившись з іншою жінкою, яка була багата. Якийсь час хлопчик жив з матір'ю, але потім батько забрав його до себе, так як з новою дружиною у них не було дітей. Юному генію не вистачало материнської турботи і тепла, і згодом це знайшло відображення в багатьох його шедеврах.

Популярні новини зараз

Штрафи від ТЦК зростуть вдвічі: ухилянтів добряче потрусять

Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень

Мобілізацію урівняли для всіх: українцям оголосили вердикт щодо економічного бронювання

Пропрацював 40 років, а пенсія мізерна: у ПФУ звернулися до українців, сподобається не всім

Показати ще

Батько мріяв, щоб син продовжив його справу, і став нотаріусом, але Леонардо не тягнуло до цієї професії. Дивовижний факт, що у Леонардо не було прізвища в тому сенсі, який ми звикли це розуміти.

У винахідника з дитинства був талант до малювання, тому існує легенда, що одного разу один знайомий селянин попросив П'єро (батька хлопчика) відшукати майстра, який зможе якось незвично розписати дерев'яний щит. П'єро не став довго роздумувати, і віддав щит Леонардо. Маленький геній взявся за роботу з ентузіазмом, і в результаті вийшла картина з головою горгони Медузи.

Зображення вийшло настільки натуральним і страхітливим, що навіть батько, побачивши його, злякався. Леонардо сказав, що саме такий ефект і повинно проводити його творіння, так як існує смисловий зв'язок між річчю (щитом) і зображенням. Батько не віддав закінчену роботу своему другові, а вирішив продати її, за що виручив 100 дукатів.

Геній мав багато знайомих і друзів, а також, як відомо, учнів. З приводу особистого життя Леонардо да Вінчі можна тільки здогадуватися, так як про це практично нічого не відомо. Єдине, що можна стверджувати напевно - він жодного разу не був одружений. Деякі дослідники його життя і творчості вважають, що у да Вінчі могли бути зв'язки з чоловіками, можливо, і з учнями теж.

Є й такі вчені, які говорять про любовний зв'язок майстра з фавориткою Лодовіко Моро, Чечілією Галлерани. Розвитку цієї версії багато в чому сприяє той факт, що ця жінка позувала йому для написання знаменитого твору "Дама з горностаєм".

Які ж винаходи да Вінчі заслужено можна назвати геніальними

Цілком заслужено винаходам да Вінчі приписують глобальний сенс, тому що вони дійсно є унікальними. За життя майстра майже жодну з його задумів не вийшло втілити в реальність.

На це або не вистачало коштів у майстра, або бажання. Таким чином, начерки майбутніх винаходів збереглися тільки в паперовому варіанті. Так вийшло, що світ дізнався про них уже після смерті Леонардо, так як він ніколи не ділився своїми думками з ким-небудь.

Цілком можливо, що якби всі задумки були б втілені в реальність, то технологічний прогрес міг би початися значно раніше.

Але, якщо задуматися, стає очевидним, що в 15 столітті ще не було потрібних інструментів і пристосувань, щоб "дати життя" ескізами вченого. І тільки зараз, коли за допомогою сучасних технологій інженери змогли сконструювати ці винаходи, стало ясно, що вони всі працюють і мають практичне значення.

Тож почнемо:

Візок, який котиться сам по собі

Дану конструкцію можна розглядати як прототип сучасної машини. Замальовки, зроблені майстром, не пояснюють до кінця того, що дозволяє візку самостійно здійснювати рух, однак у вчених виникло наступне припущення.

Можливо, візок мав рухатися за допомогою пружинного механізму, який використовується в годиннику. Для того, щоб заховати пружини, існували корпуси в формі барабана, які заводилися в ручному режимі. Таким чином, все відбувалося за типом заводної іграшки: пружина розмотувалася, і це давало можливість їхати візку вперед.

Однак, така конструкція могла б повертатися тільки в праву сторону, що було б її істотним недоліком і робило б не дуже практичним пристроєм. Передбачається, що да Вінчі вважав власний винахід чимось на зразок дитячої іграшки.

Роботизований пристрій

Це ще одне з найдивовижніших винаходів да Вінчі. До слова, це одне з небагатьох пристроїв, яке було втілено в реальність за життя автора. Для його створення майстер скрупульозно займався вивченням анатомічної будови людського організму, займаючись за довідниками і навіть розчленовуючи справжні трупи. Коли він дізнався, що рух кісток здійснюється за допомогою м'язів, він задумався про те, що такий же механізм міг би лягти в основу техніки.

У цьому випадку майстер не вкладав у свій твір якесь практичне значення, тому робот використовувався для розваги гостей на урочистостях, які влаштовував один винахідника - Лодовіко Сфорца. Збереглося дуже мало відомостей про те, що вміла виконувати дана машина, але, звичайно ж, робот того часу сильно відрізнявся від сучасних можливостей і технологій. Спираючись на ескізи майстра, можна стверджувати, що робот вмів працювати щелепами, сидіти і навіть ходити. В основі винаходу лежало використання системи шестерень і шківів.

Створення парашута

За часів Леонардо да Вінчі багато людей загорілися ідеєю літаючої людини, і шукали спосіб сконструювати пристосування для цієї мети. Але подібні спроби були не надто вдалі. І тільки "нашому" генію вдалося намалювати ескіз справжнього літального апарату. Для того щоб можна було вільно дрейфувати по повітрю, да Вінчі придумав парашут. Він мав форму піраміди, і передбачалося, що весь винахід повинен бути драпірований тканиною.

Сам автор залишив приписку щодо даного винаходу про те, що воно дозволяє людині стрибнути з будь-якої висоти, і при цьому не тільки залишитися в живих, але і не пошкодити собі що-небудь. Якісність винаходу змогли довести сучасні вчені, які за кресленнями да Вінічи склали модель літаючого апарата.

Зброя

Винаходи Леонардо да Вінчі включають в свій список навіть такі, як кулемет, який називався "33-стовбурний орган". Звичайно, така зброя в чому відрізнялося від сучасного, але могла заподіяти істотної шкоди силі ворога, якби була створена. Такий винахід міг видавати залпи через маленькі проміжки. Але недолік його полягав в тому, що з одного ствола не вийшло б швидко випускати кулі.

Принцип роботи даного кулемета нескладний. Десять мушкетів потрібно було зібрати на дошці у формі прямокутника, після чого в трикутник скласти три таких дошки. Якщо помістити в центрі вал, то можна вручну обертати цю конструкцію, при цьому один набір з 11 одиниць знарядь стріляє, а два інших перезаряджаються і остигають. Після цього слід було розгорнути всю конструкцію, і почати наступний залп.

Цей винахід суперечить життєвим принципам Леонардо да Вінчі, так як він неодноразово підкреслював свою неприязнь до військових дій, а особливо до тих машин, які націлені вбивати. Однак, майстер на той час дуже потребував грошей, тому йому доводилося створювати те, що було необхідно суспільству на різних етапах його розвитку. І для багатих людей не становило великих труднощів переконати в тому, що його винаходи можуть істотно полегшити результат війни, і перемогти противника.

Орнітоптер

Одне з дивних винаходів да Вінчі, яке служить аналогом більшості літальних конструкцій майстра. На відміну від парашута, який повинен бути покликаний рятувати людину в разі стрибка з величезної висоти, орнітоптер дав би можливість зависати в повітряному просторі, насолоджуючись польотом. В ескізах вченого цей пристрій дуже схожий за своєю будовою не на літак, а на птицю, так як має такі ж крила, пристосовані для того, щоб утримувати масу людини.

Передбачалося, що працювати така машина буде за допомогою пілота. Як тільки їм буде повернута рукоятка, крила почнуть рухатися. Сучасні інженери сконструювали даний літальний апарат, і переконалися в тому, що цей пристрій цілком міг би працювати за призначенням, якби виявилося в повітряному просторі. Да Вінчі належать також і кілька інших подібних розробок літальних машин.

Танк броньованого типу

Ще одна незвичайна ідея - це танк броньованого типу. Незважаючи на те, що Леонардо ненавидів війну, йому довелося накреслити схему танка, так як він працював на впливових людей - Людовіко Сфорца, а також герцога Міланського. За формою і зовнішньому вигляду конструкція повинна була нагадувати черепаху, оснащену зубчастими колесами, складовими певну систему. З різних сторін на конструкції повинно було розташовуватися 36 штук гармат. Усередині танка передбачалося розміщення восьми воїнів, захищених зовнішньої бронею. Завдяки цій броні вони безперешкодно могли потрапити в саму гущу військових дій, і при цьому зовсім не постраждати. 36 знарядь, які стріляли могли б завдати істотної шкоди противнику.

Примітно те, що на схемі, побудованою автором, є істотний недолік. Колеса, призначені для просування вперед, крутилися ні в одну сторону з задніми, а в протилежну. Очевидно, що якби танк був побудований, він не зміг би здійснювати свій рух. Але да Вінчі не міг просто так допустити подібного роду помилку. Можливо, у нього на це були особливі причини.

Наприклад, деякі дослідники стверджують, що таким чином майстер хотів убезпечити свій народ. Якби схема потрапила в руки ворогам, вони б не змогли втілити її в реальність без автора. За іншою версією, вчений просто був проти будівництва даної машини. Остання гіпотеза здається більш достовірної, так як геній був противником будь-якого роду військових конфліктів.

Повітряний гвинт

Цей винахід да Вінчі, який міг б працювати на зразок сьогодні існуючого вертольота. Така машина, яка вміє літати, виглядала як величезна вертушка. Лопаті даного винаходу складалися з льону.

Якщо змусити її дуже швидко обертатися, то цілком ймовірно, що це призведе до виникнення аеродинамічного тиску і необхідної тяги, що необхідно саме для того, щоб вертоліт або літак міг триматися в повітрі. Під кожною з лопатей повітряний простір створило б тиск, що могло б підняти в повітря цю машину. Цілком можливо, що такий незвичайний гвинт, сконструйований ще в 15-16 столітті міг би літати, і створити справжній революційний бум в технологічному процесі.

Будова міст

У той час, коли вчений жив в Мілані, всю Європу охопила чорна чума. Найчастіше схильними цієї хвороби виявлялися міста, а не села. Да Вінчі задумався над цією проблемою, і вирішив запропонувати власний план з побудови чистого в санітарному сенсі міста. Таке місто базувався б на системі моментального видалення відходів, тим самим попереджаючи розвиток шкідливих мікроорганізмів. Шкода, що і ця ідея не була втілена в життя, так як майстер не знайшов мецената, згідного вкласти свої статки на будівництво такого міста. Подібні винаходи Леонардо да Вінчі насправді могли б якісно поліпшити життя більшості людей.

Нерозкриті таємниці з життя да Вінчі

1. Посмішка Джоконди не раз висвітлювалася в багатьох дослідженнях. Справа в тому, що кожен, хто дивиться на картину, бачить її по-своєму. Комусь здається, що особа Мони Лізи замислене, кому-то воно видається трохи лукавим, а хтось стверджує, що вона і зовсім не посміхається. Також до цих пір залишається загадкою те, хто ж все-таки зображений на портреті. Деякі вчені навіть висувають версію, що це сам автор, тільки в жіночому образі.


2. "Незвичайні передбачення". Виявляється, не тільки винаходи Леонардо да Вінчі сповнені загадок, але і його пророцтва, записані на папері. Так, збереглося чимало прогнозів генія, зашифрованих у смислові загадки, деякі з яких вченим уже вдалося розгадати, і які містять інформацію про те, що станеться через кілька століть вперед.


3. Да Вінчі писав лівою рукою справа наліво. Таку звичну для нього манеру письма, досить складно відразу прочитати простому обивателю.
4. Цей геніальний художник, малюючи свої шедеври, ніколи не поспішав їх завершувати. Він міг навіть тільки почати картину, після чого залишити місто на довгий час, і тільки потім продовжити роботу. Ще примітно те, що він ніколи не підправляв свої твори, якщо вони виявлялися зіпсованими вогнем, водою або варварами.

Таким чином, ми познайомилися з життям великого майстра і дізналися, як створював свої винаходи Леонардо да Вінчі.

Останні роки свого життя Леонардо да Вінчі проводив у Франції. Він жив в замку Кло-Люсі свого друга, короля Франциска? У той час майстер майже не створював нових картин і найбільше приділяв увагу плануванню урочистих заходів та конструювання палацу в Роморантане.

Одного разу у да Вінчі оніміла права кисть руки, це відбулося за 2 роки до того, як він помер. Йому вже тоді було складно ходити без підтримки з боку. Вже на третій рік після нездужань Леонардо вже не міг самостійно пересуватися, і проводив весь час в лежачому стані. За тиждень до смерті майстер склав заповіт, і помер в замку Кло-Люсі на руках короля Франциска? в 1519 році. Йому було всього 67 років, але за своє недовге життя він залишив величезну і найціннішу спадщину після себе.

Портал "Знай.uа" повідомляв, 385 років тому Галілео Галілей зрікся свого вчення про геліоцентричну систему світу. Ми розповіли, як це було.