13 серпня 1961 року, 57 років тому почалося будівництво Берлінської стіни.

"Це стало чорним днем для Німеччини: сім'ї за одну ніч виявилися розірваними, життєві плани – зруйнованими", - йдеться на сайті уряду ФРН.

Весь цей час мешканці Східного Берліна не припиняли спроб піти на Захід. Будувалися підкопи, проривалися через стіну. В результаті, понад 150 чоловік були вбиті при спробі прориву.

Початок будівництва Берлінської стіни досі залишається подією, всі обставини якої не ясні. Немає однозначної відповіді і на питання: де зародилася ідея буквального поділу Німеччини - в Москві або в Берліні?

Популярні новини зараз

Розмір виплат зміниться: що чекає на пенсіонерів у 2025 році

Гороскоп на п'ятницю 22 листопада для всіх знаків Зодіаку: день для змін та простих радостей

Масштабне березневе підвищення пенсій: 2300 отримають не всі

Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу

Показати ще

Хто ж все-таки винен у тому, що німецький народ був розділений Берлінською стіною?

Якщо розглядати ситуацію з історичної точки зору, то відповідальність можна покласти і на певних людей, і на саму систему. Зрештою, поділ Німеччини - це наслідок Другої світової війни і боротьби двох політичних сил привабливої західної і менш привабливої східної - комунізму. Протистояння призвело до відтоку населення зі Сходу на Захід.

Були перерубані транспортні і інженерні комунікації, зведені загородження з колючого дроту довжиною 45 км. Далі, протягом 10 років, стіна удосконалювалася, поки не перетворилася в "неприступну" перешкоду.

Природно на ситуацію вплинули і певні особистості. Насамперед - керівник Східної Німеччини Вальтер Ульбріхт і Хрущов зацікавлений у тому, щоб припинити відтік людей.

Хрущов вірив в утопію, вважаючи, що соціалізм переможе в Берліні без всяких стін і кордонів. Він дійсно був переконаний у перевагах радянської системи. Ульбріхт розумів, що ситуація погіршується з кожним днем, і почав бомбардувати радянське керівництво листами і розмовами про блокаду.

Ульбріхт вважав Стіну необхідним заходом на шляху порятунку НДР. Прийняття рішення про будівництво Стіни посприяла і друга Берлінська криза.

Офіційна пропаганда НДР іменувала споруду "антифашистським оборонним валом". Тодішній мер Західного Берліну Віллі Брандт затаврував її "стіною ганьби". У 1971 році пошта НДР випустила серію марок на честь 10-річчя стіни; листи з ними пошта ФРН, у свою чергу, повертала відправникам.

Стіна, загальною довжиною складала 155 км, у тому числі 43,1 км в межах міста, проіснувала 28 років і впала 9 листопада 1989 року.

Нагадаємо, знімки простого німецького солдата вразили світ.

Як повідомляв портал "Знай.uа", лісові пожежі в графстві Уіклоу (Ірландія) відкрили на пагорбі Брей-Хед приховане послання, залишене в часи Другої світової війни.

Також "Знай.uа" писав, рідкісні фото, які змінили історію.