У 1975 році міністерство оборони США прийняло рішення про початок розробки універсальної мови програмування. Коли постало питання про те, як назвати проект, розробники представили голові відомства історичний екскурс, ознайомившись з яким той без вагань затвердив назву "Ада".

Ця назва була даниною поваги до жінки, чий внесок у світову науку становив лише близько 50 сторінок. Але ці сторінки виявилися геніальним передбаченням майбутнього. Ім'я однієї з найрозумніших жінок початку XIX століття стало відомим лише через десятиліття після її смерті. До сих пір вона залишається в тіні своїх колег-чоловіків.

Між іншим, внесок Ади Лавлейс, уродженої Байрон, в розвиток програмування можна по праву вважати великим.

10 грудня 1815 року народилася Ада Лавлейс, яка створила зразок першої в історії комп'ютерної програми.

Популярні новини зараз

Платіть по 700 грн за світло або живіть без нього: українців ставлять перед фактом

Комунальні платежі скасовуються: названо категорію осіб, якій можна не платити

Отримали зарплату, зробили заначку та залишилися без грошей: українців попередили про неприємності вдома

В Україні сигарети, алкоголь та паливо продаватимуть за новими правилами: що зміниться

Показати ще

Сучасники писали, що Ада Лавлейс дивним чином поєднувала в cобі жіночність, грацію, чарівність і гострий розум. Вона вміла поводитися як дама вищого світу, але значно охочіше спілкувалася з вченими, філософами і письменниками.

Августа Ада Байрон була єдиною закононародженою дитиною англійського поета Джорджа Гордона Байрона і його дружини Анни Ізабелли Байрон. Однак зі знаменитим батьком їй так і не судилося познайомитися: в перший і останній раз Байрон бачив свою дочку через місяць після народження. А 21 квітня 1816 року він підписав офіційне розлучення і назавжди покинув Англію.

Найбільше на світі мати Ади переживала, що дочка успадкує пристрасть батька до письменництва і виросте такою ж ексцентричної і запальною. Тому з ранніх років вона не вітала захоплення дівчини читанням прози та віршів. На щастя, від матері дочка успадкувала інтерес до точних наук - адже саму Анабелла Байрон називали "Королевою паралелограма".

Для навчання дочки екс-місіс Байрон запросила свого вчителя математика Огастеса де Моргана. В результаті, у віці 13 років Ада вже створила кілька креслень літальних апаратів.

Наставницею дівчинки також була Мері Сомервилль, яка перевела свого часу з французького "Трактат про небесну механіку" математика і астронома П'єра-Симона Лапласа. Саме Мері стала для своєї вихованки прикладом для наслідування.

У 1833 році 16-річна Ада познайомилася з професором математики Кембриджського університету Чарльзом Беббіджем. Ця зустріч і визначила її життєвий шлях.

Відомо, що за кілька років до цього Беббідж описав лічильну машину, яка змогла б робити обчислення з точністю до двадцятого знака. Креслення з численними валиками і шестерінками, які наводилися в рух важелем, ліг на стіл прем'єр-міністра. У 1823 році була виплачена перша субсидія на будівництво "Великий разностной машини Беббіджа" - перший комп'ютер в світі. Будівництво тривало десять років, конструкція машини все більше ускладнювалася, однак в 1833 році фінансування було припинено.

Ада стала близьким другом, помічником і єдиним однодумцем вченого. Причому серйозне заняття наукою не завадило навіть тому, що у віці 19 років вона вийшла заміж за лорда Лавлейса. Шлюб виявився досить успішним у всіх відношеннях. Чоловік не перешкоджав дружині в її захоплення і навіть фінансував їх з багатою скарбниці Лавлейс. Навіть троє дітей-погодків не змогли загасити те полум'я пристрасті до науки, яке вирувало всередині Ади.

Аду Лавлейс потрібно називати першим в світі програмістом завдяки створеню праці, що складається з перекладу на англійську мову статті, яка описує винахід Беббіджа. Однак це був не просто переклад. Ада доповнила текст докладними коментарями, збільшивши його обсяг більш ніж в три рази. У них, зокрема, йшлося про розробку плану операцій для аналітичної машини. Це і було перше програмування!

Її "операції", за словами самої авторки, наділяли обчислювальну машину приголомшливою здатністю ткати алгебраїчні формули, подібно верстату Жаккарда, який створює з пряжі листя, квіти, візерунки. Ада Лавлейс ввела в обіг терміни "цикл" "робоча ячейка", "розподіляюча карта", описала основні принципи алгоритмізації.

Наприклад, в одному зі своїх коментарів Ада описує алгоритм обчислення чисел Бернуллі на аналітичній машині. Було визнано, що це перша програма, спеціально реалізована для відтворення на комп'ютері!

Природа щедро обдарувала Аду не тільки красою і розумом, але також прозорливістю. Ще однією пристрастю графині була музика.

"Суть і призначення машини будуть змінюватися в залежності від того, яку інформацію ми в неї вкладемо. Машина зможе писати музику, малювати картини і покаже науці такі шляхи, які нам і не снилися", - писала Ада Лавлейс.

Що ж, сьогодні ми в змозі оцінити точність її прогнозів. Не випадково розум Ади високо цінували видатні особистості епохи, з якими вона була знайома: Майкл Фарадей, Девід Брюстер, Чарльз Уитстон, Чарльз Діккенс і інші.

На жаль, медицина у ті роки була скупа на просунутих дослідників, подібно до Ади. 27 листопада 1852 року, у віці 36 років, Ада Лавлейс померла від кровопускання при спробі лікування раку матки.

Нагадаємо, за що геніальна Хеді Ламарр увійшла в історію.

Як повідомляв портал "Знай.uа", цих найвидатніших жінок світу погубив алкоголь.

Також "Знай.uа" писав, чому предмети Марії Кюрі не можна чіпати ще 1500 років.