У вівторок, 3 липня, в Україні прославляють Великого князя Святослава Ігоровича (942-972). Крім того, на Київській Русі зазвичай на це свято було прийнято проводити ритуальні поєдинки, воїнські посвяти, а також славити Перуна.

Відомий історик Н.М. Карамзін говорив про нього так: «Олександр (Македонський) нашої древньої історії». Як стверджував академік Б. А. Рибаков, «походи Святослава 965-968 років являють собою як би єдиний шабельний удар, що накреслив на карті Європи широке півколо від Середнього Поволжя до Каспію і далі по Північному Кавказу і Причорномор'я до балканських земель Візантії».

Біографія князя Святослава

Як відомо, Великий князь Київський Святослав — син Ігоря й Ольги, який правив державою з 942 по 972 рік. Також із відкритих джерел відомо, що князь майже весь час правління проводив у військових походах.

У 964-66 роках Святослав пішов у свій перший великий похід. Тоді він звільнив в'ятичів від влади хазар і підпорядкування Києва. Далі були походи на Волгу та Північний Кавказ, розгром Хазарського каганату.

У 967 або 968 роках за пропозицією Візантії, яка прагнула послабити своїх сусідів Русь і Болгарію, князь Святослав вдерся до Болгарії і влаштувався в Переяславці. У свою чергу, Візантійський імператор, щоб перешкодити сходженню Святослава в Болгарії, послало до столиці Русі печенігів. Він повернувся на захист столиці, але, відбивши печенігів, знову ступив на землю Болгарії.

Популярні новини зараз

ТЦК витратить 10 мільйонів на перевезення військовозобов'язаних

Коли пролунає останній дзвоник в українських школах: названо дати

Не тільки вода та світло: для українців піднімають ще один тариф

Ціни на популярний продукт взлетіли до небес: чому українці вирішили його ігнорувати

Показати ще

Близько 971 року Святослав у спілці з болгарами та уграми почав воювати з Візантією. Після бою з переважаючим по чисельності візантійським військом біля Великого Преслава і Доростоля, витримавши зі своїм військом тримісячну облогу, Святослав Ігорович уклав у 971 році мир із Візантією. Згідно переписів, на зворотньому шляху до Києва Святослав у дніпровських порогів загинув у бою з печенігами, яких візантійський імператор попередив про повернення князя.

Чим прославився князь Святослав

Київський князь Святослав став наочним взірцем військової доблесті на Русі. Його промову перед останнім вирішальним боєм з візантійцями під Доростолом свідчить про розуміння значення військової честі: «Не посоромимо Землі Руської, ляжемо тут кістьми. Мертві сорому не ймуть. Якщо побіжимо, осрамим себе. Станемо міцно. Якщо моя голова ляже, промишляйте про себе». Дружинники йому відповіли: «Де твоя голова ляже, там і ми свої голови складемо».

Як повідомляв портал "Знай.uа", 2 липня православні християни вшановують пам'ять святого мученика Зосими.