Починаючи з 800 року жителі Скандинавії відкрили для себе величезний простір між Америкою і Близьким Сходом - і все це, вони зробили завдяки кораблям довжиною всього в пару десятків метрів.
Корабель, або точніше, цілий флот з кораблів і човнів, за допомогою яких скандинавські мореплавці створили величезну мережу зв'язків між Ісландією і ринками Багдада, від Ньюфаундленду до Константинополя, відкривши тим самим можливість для безперервного обміну між цими регіонами.
Як сіверяни це робили і яку роль в цій справі грали їхні кораблі, пояснює археолог Зунхільд Кляйнгертнер (Sunhild Kleingärtner) в своїй багато ілюстрованій книзі "Вікінги і їхні кораблі" (Die Wikinger und ihre Schiffe). Автор - директор Німецького музею мореплавства в Бремерхафені і професор історії мореплавання Бременського університету - поєднує у своїй книзі інформацію про вже відомих знахідки з новітніми результатами досліджень.
Масштабне березневе підвищення пенсій: 2300 отримають не всі
Багатогодинні черги до ТЦК відміняються: у "Резерв+" запрацювала довгоочікувана функція
Українцям приготували нові виплати: хто отримуватиме 4500 грн щомісяця
Хто не виконає вимоги ПФУ – залишиться без пенсії: кому призупинять виплати
Головна зброя вікінгів
Корабель був основою влади. По-перше, він допоміг відкрити шлях від скандинавського континенту до найближчих островів і далі. По-друге, за допомогою кораблів вдалося зв'язати дрібні феодальні володіння в єдину систему, завдяки чому вони збільшувалися в розмірах і в кінці кінців об'єдналися в X столітті в королівства Данія і Норвегія. Один з важливих моментів в їх історії пов'язаний з Гаральд Синій Зуб, який запровадив християнство в своєму королівстві і приєднав до нього великі землі на півночі.
За 150 років до цього, в 793 році, вікінги вперше потрапили в поле зору Західної Європи, розоривши відомий монастир Линдисфарн на північному сході Англії. Потім послідували набіги на Шотландію, Ірландію, держава франків, Піренейський півострів і навіть на Північну Африку. У всій Європі люди тоді молилися: "Збережи нас, Господь, від гніву і шаленства сіверян!" Але благання були марними.
"Тому що вікінги мали зброєю, робив їх одночасно і виключно боєздатними, і мобільними. Це були їхні кораблі. Їх конструкція була така, що вони могли не тільки швидко пересуватися, але і ходити під вітрилом по мілководдю, а при невеликому завантаженні виїжджати на берег або сідати на мілину під час відпливу, - пише Зунхільд Кляйнгартен. - Тому їм не потрібні були гавані з укріпленими причалами".
Весла дозволяли маневрувати у вузькому просторі і при штилі, а пофарбовані в яскраві кольори вітрила надавали кораблям неймовірну швидкість. Якщо при ходьбі на веслах кораблі розвивали і утримували на тривалий час швидкість в чотири вузли (сім кілометрів) на годину, то при піднятому вітрилі вони рухалися вже зі швидкістю в 12 вузлів (22 кілометри), а іноді і швидше. Яке значення мав вітрило, Кляйнгертнер пояснює на підставі даних кількісного аналізу: з огляду на людські, фінансові та часові витрати, парус щодо вартості виготовлення і функціональності мав таку ж цінність, як і сам корабель.
Можна припустити, що вікінги мали цілим набором найрізноманітніших човнів і кораблів. Але на основі археологічних даних можна виділити два основних типи суден: драккари і Кнорр. Драккари використовувалися в основному як бойові кораблі і могли ходити як під вітрилом, так і на веслах. На відміну від них, високобортні, широкі і місткі Кнорр служили для перевезення вантажів і ходили майже завжди під вітрилом.
У той час як кнор використовувався переважно для торгівлі в мирний час, драккар, прикрашений різьбленою драконячої головою на носі, наводив жах на жителів прибережних земель. Ці кораблі дозволяли вікінгам миттєво пристати до берега в будь-якому місці, захопити здобич і знову піти, перш ніж неповороткі захисники виявлялися на місці. Так як драккари мали дуже низькою посадкою, вони були ідеальним засобом для пересування по річках далеко вглиб материків. Це дозволяло загонам вікінгів нападати навіть на такі знаходяться в глибині країни міста, як Париж і Севілья.
Драккар, як, наприклад, відомий Гокстадський корабель, виявлений в 1880 році на півдні Норвегії, вміщував 32 весляра і, ймовірно, стільки ж вояків. Чоловіки змінювали один одного на веслах. Для війська з 7 тисяч вікінгів був потрібний, таким чином, флот, що налічує як мінімум сто кораблів. З огляду на цей масштаб, можна собі уявити розміри війська, з яким Вільгельм I, відпливши від Нормандії, висадився в 1066 році біля Гастінгса з метою підкорити Англію. Кораблі, які при цьому використовувалися, зображені в деталях на знаменитому гобелені з Байе.
Як повідомляв портал "Знай.uа", в I столітті нашої ери в Римській імперії накарбували бронзові монети з римськими цифрами з одного боку і зображеннями статевих актів з іншого.
Серед істориків досі немає єдиного пояснення такому явищу.