Недалеко від Актобе археологи виявили рідкісну знахідку. У похованні епохи сарматів знайдені відразу три бронзових котла, що говорить про поховання в цьому місці племінних вождів. Повідомляють місцеві ЗМІ.
Курган зазнав значних руйнувань через сільськогосподарські роботи. Так звані аварійні пам'ятки історії досліджуються в першу чергу, вони потребують постійної охорони і захисту.
Варто відзначити, знайдене поховання датується 5-6 століттям до нашої ери. При розкопках кургану Бисоба в Мартурском районі знайдені кам'яні жертовники, залізні наконечники стріл, і частини кінної упряжки. В руки археологів іноді потрапляють і дуже рідкісні екземпляри.
Податкова перевіряє українців за кордоном: що вже відомо
Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування
Оплата комунальних послуг: що обов'язково потрібно перевіряти, щоб не втратити гроші
Не наплутайте з показниками лічильників цього місяця: Нафтогаз звернувся до українців
Група археологів працює поблизу селища Родниківка. На території зерносіящего селянського господарства розташований один з аварійних пам'яток історії, тому його досліджують в терміновому порядку. Могильник руйнується через проведення тут меліоративних робіт.
"В результаті оранки насип кургану нівелюється і практичний матеріал ми втрачаємо. Тому щороку проводимо на таких могильниках археологічні дослідження, щороку ставимо на таких пам'ятках охоронні знаки, де зазначено назву пам'ятки, датування і те, що переслідується законом руйнування пам'ятника", - говорить директор обласного центру охорони історико-культурної спадщини Аслан Мамедов.
Виходячи з офіційних даних, на території Актюбінської області зареєстровано всього лише 659 пам'яток історії. Але ці дані не достовірні, кажуть експерти. Приміром, за паперів, у Мартукском районі - 127 охоронюваних місць, проте в ході моніторингу їх нарахували в чотири рази більше. Не виключено, що невраховані археологічні кургани руйнують кожен день.
"Будь-яка організація зобов'язана оплачувати і експертизу, і охоронні розкопки. Тоді ці пам'ятники не будуть йти у відвали або не будуть піддаватися навалам чорних археологів. У РФ є норми, якщо людину затримують з металошукачем на пам'ятку, обов'язково металошукач вилучається і виписується штраф", - зазначив науковий співробітник інституту археології ім. А. Маргулана Олексій Хаванский.
Місцеві фахівці відзначають, що варто зобов'язати землекористувачів оплачувати послуги археологів. Фахівці вважають, що це вимога дозволить зберегти історико-культурну спадщину.
Як повідомляв портал "Знай.uа", італійські археологи розповіли про знайдений недавно сенсаційний артефакт, який майже не має аналогів у світі. Можливо, це лише друге в історії археологічне підтвердження того, що в давнину існувала страта через розп'яття.