Ранні роки та освіта

Народився 8 вересня 1986 року у Кривому Розі, Дніпропетровська область, Українська РСР у сім'ї військовослужбовців. Дитинство та юність провів у Харкові, рідному місті батьків. У 2008 році закінчив Харківський національний університет імені Каразіна, за рік – Харківську національну юридичну академію імені Ярослава Мудрого. У 2013 році Олександр Кацуба став кандидатом юридичних наук, а потім – того ж року – економічних. Обидві дисертації захистив у тих самих університетах, де здобував профільну освіту. У тому ж 2013 році став магістром у сфері фінансового менеджменту. З 2013 по 2015 рік був асистентом кафедри трудового права юридичного факультету Київського національного університету імені Т. Шевченка.

Кацуба Олександр Володимирович

Родина

Розлучений, має двоє дітей. Батько – Володимир Кацуба, бізнесмен, політик, народний депутат України VII скликання. Мати - Наталія Кацуба, власник та управлінець підприємств з виробництва та збуту цементу. Брат - Сергій Кацуба, бізнесмен, народний депутат України VI скликання, ексзаступник голови правління НАК “Нафтогаз України”

Кацуба Олександр Володимирович

Кар'єра та бізнес

У 2003-2006 – приватний підприємець, у 2006-2009 – заступник директора з економіки ТОВ НВП "Техпроект" (Харків), у 2009-2010 – голова наглядової ради ВАТ "Харківський завод електромонтажних виробів-1". Період із 2003 до 2010 можна назвати “роботою у сімейному бізнесі”.

У 2010 році розпочав кар'єру в газовій сфері, ставши заступником директора з економічної діяльності апарату управління газопромислового підрозділу "Полтавагазвидобування", структурного підрозділу ключового державного концерну з видобутку газу - "Укргазвидобування". Роботу на цьому підприємстві та у всіх наступних державних компаній називає особистим викликом собі та виходом із зони комфорту. На початковому етапі роботи в газовому секторі Олександр відповідав за ревізію договорів "Полтавагадобичі", про що розповів в інтерв'ю "Автоцентру".

Вже у вересні цього ж 2010 року Кацуба було переведено на посаду заступника Голови Правління ВАТ Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз", яке займалося розробкою родовищ у Криму та на шельфі Чорного моря.

Після успішної роботи у "Чорноморнафтогазі", у грудні 2012 року, газова кар'єра Олександра Кацуби піка - він став заступником Голови Правління та членом Правління НАК "Нафтогаз України", ключового гравця енергетичного ринку країни. У компанії на цій посаді Кацуба пропрацював до літа 2014 року, після чого його було звільнено рішенням Кабінету міністрів України.

Після звільнення із структур Нафтогазу у 2014 році зосередився на розвитку власного ІТ-бізнесу у сфері фінансових послуг, розвиваючи серію додатків для мікрокредитування. Станом на лютий 2022 року його компанія входила до двійки лідерів українського ринку, а також представлена на низці азійських ринків. У 2019 році 20% компанії було продано структурам Сергія Тігіпка за 3 мільйони доларів.

Олександр Кацуба та його партнер з бізнесу зуміли мультиплікувати бізнес та вивести його на міжнародний рівень. Крім України мобільні програми з мікрокредитування працюють у Шрі-Ланці, В'єтнамі та в Індонезії, планується подальша експансія компанії до країн Азії. 2022 року, вже після початку повномасштабного вторгнення в Україну, компанія відкрила філіал у Польщі.

У 2021 році структури Олександра Кацуби купили два найбільші за обсягом аудиторії автомобільні онлайн-видавництва України - “Автобазар” та “Автоцентр”. У великому інтерв'ю “Автоцентр” Кацуба пояснив це рішення бажанням створити бізнес у сфері автолізингу та любов'ю до автомобілів.

2022-2023 через компанію АЛЬФА ГАЗ повернувся на газовий ринок. Станом на осінь 2023 року компанія видобуває 1,0 - 1,5 мільйона кубометрів газу на місяць.

Кацуба Олександр Володимирович

Політична та громадська діяльність.

З 2010 до 2015 - депутат Харківської міської ради. Після завершення каденції заявив що втратив інтерес до політики.

З початку повномасштабної російської агресії активно просуває концепцію енергетичної безпеки та енергетичної незалежності України. В матеріалі “Маніфест енергетичної незалежності” назвав ключовими пріоритетами української енергетики зниження залежності від викопного палива, впровадження програм енергоефективності, зниження рівня монополізації енергетики, інтеграцію в європейський енергоринок, інвестиції в профільну освіту і прикладні наукові дослідження.

Послідовно виступає за зниження ринкової влади НАК “Нафтогаз Україна”, розвиток атомної енергетики, подальшу цифровізацію державних сервісів і економіки. Вважає, що загроза гібридних атак Росії на українську енергетику не минула і держава має формувати чітку політику для протидії російським провокаціям.

Вважає, що ключовим для економічного успіху України є прозорі правила гри й захист прав інвесторів з боку держави, що вимагає побудови якісних і некорумпованих інституцій.

Кацуба Олександр Володимирович

Волонтерська діяльність

Після початку повномасштабного російського вторгнення активно допомагає Збройним силам України – купує пікапи та інші транспортні засоби. Станом на осінь 2023 року у сили оборони направлено більше ніж 80 автомобілів.

Кацуба Олександр Володимирович