Руслан Стрілець – голова Міністерства захисту навколишнього середовища та природних ресурсів України.

Біографія та сім'я

Руслан Олександрович Стрілець народився 30 червня 1984 року, у Дніпрі. Він одружений з Ксенією — вона ФОП з 2006 року, її основний вид діяльності — технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів. Вони виховують двох дітей — Миколу та Діану.

Протягом 12 років своєї кар'єри він обіймав керівні посади у Дніпропетровській ОДА, з 4 листопада 2021 року тимчасово виконував обов'язки Міністра захисту довкілля та природних ресурсів, за кілька місяців від початку війни — у квітні 2022 року — його призначили остаточно головою міністерства.

Освіта та кар'єра

За свої 39 років він закінчив кілька ВНЗ. Зокрема, 2006 року він відучився за спеціальністю "Міжнародна економіка" у Дніпровському національному університеті ім. Олеся Гончара (ДНУ). Наступного року після цього він обіймав посади заступника начальника відділу в облдержадміністрації, а також головного спеціаліста – до 2012 року.

У 2011 році закінчив навчання у Дніпровському державному університеті внутрішніх справ (ДГУВС), спеціальність "Правознавство". Невдовзі після звільнення з облдержадміністрації по 2014 рік був заступником начальника Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Дніпропетровській області. Після цього рік був виконувачем обов'язків департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської ОДА — невдовзі до 2019 року посаду йому передали офіційно.

У 2016 році закінчив Придніпровську державну академію будівництва та архітектури (ПДАБА). Спеціальність "Екологія та охорона навколишнього середовища". 

У 2019 році закінчив ДРІГУ НАДУ при Президентові України - "Публічне управління та адміністрування". Після цього став заступником директора Департаменту з питань управління відходами та екологічної безпеки в Міністерстві енергетики.

У 2015 році балотувався до обласної ради Дніпра, від партії "Блок Петра Порошенка", проте обраний не був. В уряді Дениса Шмигаля, з липня 2020 року, був заступником міністра захисту навколишнього середовища та природних ресурсів, невдовзі тимчасово виконував обов'язки глави міністерства, коли Роман Абрамовський подав у відставку. Через рік посаду йому залишили.

Бізнес, декларації

У декларації за 2021 рік наведено досить скромні заощадження, незважаючи на 12-річну кар'єру в держслужбі. Він із сім'єю володіє лише двома квартирами у Дніпрі, у Києві — орендує із дружиною. Ксенія володіє із дочкою ще 50% квартири у Дніпрі, разом із Іриною Тищенко.   

Автомобіль, яким користується Руслан Стрілець – Nissan Maxima 2017 (328 796 грн) – записаний на жінку. Вартість машини не відповідає ринковим цінам. Бізнесу жодного міністра екології немає, основний дохід за 2020 рік — заробітна плата на керівній посаді, за даними реєстру Міністерства юстиції. Цікавим у цій історії є "подарунок від дружини"  – на суму 304 500 гривень.

Якщо його дохід становив 543 000 грн. зарплати, то дружина задекларувала  954 300 грн. Доступ до "свіжих" декларацій через повномасштабну війну закрито.

Скандали

Незважаючи на "пропаганду" досягнень на посаді Міністра захисту навколишнього середовища та природних ресурсів України, що використовується на всіх рівнях, громадські активісти досі продовжують критикувати його за недбалість та зловживання.

Зокрема, Руслан Стрілець протягом невеликого періоду – з 2016 по 2018 роки. — робив усе заради того, щоб підприємство "Кривбас Цемент ПРОМ" отримало дозвіл на будівництво 100-метрового в глибину кар'єру на території Балка Північна Червона. І це незважаючи на непоправну шкоду екології місту Кривий Ріг, яке можуть завдати цих робіт.

Рідне місто Президента України Володимира Зеленського продовжує страждати від забруднень, тоді як Руслан Стрілець після цього зміг отримати підвищення та опинитися у Києві. 2020 року екологічна ситуація в Кривому Розі стала критичною, тому Зеленським було надіслано делегацію високопосадовців з однією метою  — виправити ситуацію. Руслан Стрілець особисто очолив ситуацію, його жорстко критикували і ЗМІ, і громадські активісти. Вони нагадали міністру, що він обіймав керівну посаду в департаменті екології в області, тому про причини екологічної катастрофи він мав знати одним із перших. Більше того, він мав вирішити проблеми.

Йому нагадали і про систему відведення шахтних вод, яка протягом останніх 60 років не переглядалася. Отруйні стоки забруднили всі місцеві водоймища.   

Василина Нікульнікова - еко-активіст, юрист, голова громадської організації "Міжрегіональне бюро екологічного захисту" - звинуватила Руслана Стрільця в недобросовісному управлінні галуззю, коли він очолював департамент екології. Екологічний податок у період неправильно розподілявся, критичні проблеми не вирішувалися через відсутність коштів, тому питанням часу було екологічне лихо.

Його вимагали покарати. Тим більше після призначення на посаду Міністра без широкого громадського обговорення.

2021 року стосовно Руслана Стрільця було відкрито кримінальну справу — тоді він був заступником міністра. Державне бюро розслідувань підозрювало чиновника у службовій недбалості, оскільки він незаконно видав дозвіл на викид шкідливих речовин в атмосферу коксового заводу "Новомет"  - у Харкові. Це прямо підпадає під порушення закону "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

Відео