Євгеній Єнін з посади заступника міністра МЗС перейшов на посаду Першого заступника нового міністра внутрішніх справ України Дениса Монастирського.

Зараз займається кадровими перестановками правоохоронних органів по всій країні та безпосередньо у самому Міністерстві. Також Єніну ввірили опікуватися реформами в Міграційній службі, ДСНС та Патрульній поліції – в тих відомствах, де вже давно пора наводити лад. Євген Єнін привів з собою частину команди з МЗС, яка також опікується і глобальними реформами в самій структурі МВС: зміни штучного розширення департаментів, оптимізація функціонування всього міністерства та кадрова політика.

Біографічна довідка

Євген Єнін став помітним у великій політиці ще з часів призначення його заступником Генерального прокурора Юрія Луценка. Сам же Єнін доторкнувся до великої політики після двохтисячних, коли закінчив Національну академію Служби безпеки України. Потім відправився на дипломатичну службу, захищати інтереси держави за кордоном. Саме Нацакадемія СБУ вивчає професійних кадрів, які вдало вміють налагоджувати контакти із закордонними суб’єктами, лобіювати інтереси країни за кордоном, збирати інформацію про події в країні перебування, які можуть зачіпати національні інтереси.

Єнін з 2005 до 2010 посунувся по кар’єрних сходинах до другого секретаря посольства України в Молдові. В посадові обов’язки входило підтримання робочих контактів з посадовими особами Придністров’я, представниками української діаспори, слідкування за дотриманням положень двосторонніх договорів та угод.

Брав безпосередню участь у складі делегації України в перемовинах, намагаючись врегулювати придністровський конфлікт, який був питанням національної безпеки, оскільки «заморожені конфлікти» впливають на напругу на кордонах України. На цю тему Єнін написав популярну наукову статтю в якій систематизував придністровський конфлікт. За ці п’ять років також встиг зайнятися впровадженням єдиного стандарту митного режиму на придністровській ділянці українсько-молдовського кордону, та протидіяв російським інформаційним диверсіям і впливу в інформаційному просторі загалом.

Єнін Євгеній Володимирович: досьє, біографія та декларація

Вже після роботи на «Молдовському фронті» в 2012 -ому Єнін стає радником посольства України в Італії. А згодом і взагалі другою людиною в посольстві. Там вивчив італійську мову і вільно нею володіє.

З 2014 року працював над забезпечення підтримки Урядом Італії підписання та ратифікації УА Украіна-ЄС. Так само, як і в Молдові, Єнін опікується протидією російській пропаганді і в Італії в першу чергу піднімаючи питання незаконної анексії АРК та окупації ОРДЛО. На його плечах була координація та об’єднання зусиль української громади в Італії з метою надання гуманітарної допомоги воїнам АТО (направлення гуманітарних вантажів; організація лікування поранених учасників АТО в Італії та відпочинку дітей АТОшників; забезпечення підтримки Урядом Італії санкцій проти РФ. Але, Євгеній Єнін залишається маловідомим для ЗМІ аж поки Єнін не стане заступником Генерального прокурора.

Чудовий виконавець

У ГПУ Єнін, звісно, береться за міжнародну співпрацю з правоохоронними органами інших держав, враховуючи його досвід роботи за кордоном. А саме під його керівництвом в ГПУ ведеться робота з розслідування злочинів, скоєних українцями та злочинів проти нашої країни.

Один із обов’язків – це пошук, арешт, та повернення активів, які називаються злочинними. Наприклад, один із успішних кейсів – повернення активів банди Януковича. Єнін повернув 1,5 млрд доларів до державної скарбниці.

Він також курує напрямок екстрадиції іноземних громадян.

«Єніна можна охарактеризувати як ділового, принципового, невтомного бійця. Чудовий виконавець, яки точно розуміє, чого від нього вимагає керівництво держави та яку користь він має принести на своїй посаді. Це звичайно чудова якість, щоправда доки ви не стаєте по інший бік державних інтересів, тоді ви точно впадете в немилість», - каже наше джерело.

Саме робота в напрямку екстрадиції накладає перший відчутний відбиток на імідж міжнародника. В 2018-ому зчиняється скандал навколо екстрадиції росіянина Тимура Тумгоєва. Який був вербувальником людей до екстремістської терористичної організації ІГІЛ.  

Справа Тумгоєва та Євгеній Єнін

У 2018 році Євгеній Єнін підписав документ про передачу Росії Тимура Тумгоєва — уродженця Інгушетії. Конфлікт стався на тому тлі, що після передачі вербувальника-інгуша з’явилися декілька бійців АТО, які переконували, що він, нібито, воював на Донбасі в добровольчому батальйоні на українському боці. Щоправда довести цей факт не змогли жодним чином. Окрім того, висновки незалежної службової генінспекції не знайшли підтверджень, що Тумгоєв взагалі воював на Донбасі. Ні один із службових посадових осіб МВС, СБУ, ГПУ, відповідних обласних підрозділів не мав даних про будь-яку учать інгуша у військових діях. І жодних підтверджень, крім двох добровольців, (один з яких вже помер – ред.) про те, що він був на Донбасі бодай декілька днів також не існує.

В Росії на Тумгоєва заведено кримінальну справу, оскільки той підозрюється в тероризмі на території Сирії, також Тумгоєва розшукував Інтерпол. Оскільки Україна підписант ряду Конвецій, які діють з Росією та багатьма іншими країнами ще з 90-их, а деякі навіть з 50-их років, видворення Тумгоєва за запитом відбувалося в законному порядку. Щоправда, у вересні того ж року Генеральній прокуратурі, під пресингом активістів, довелося відкривати кримінальне провадження проти Єніна за статею «службова недбалість», але всі факти встановлено і жодних наслідків для Єніна це не нанесло, окрім репутаційних втра, завдяки скоординованій роботі активістів.

Великі гроші йдуть до країни

Влітку 2018 року журналісти «Слідство.Інфо» розповіли, що заступники Генпрокурора Луценка — Єнін та Анжела Стрижевська — відправилися на зустріч до Ставицького в Ізраїль. Саме там переховується від правоохоронців України екс-міністр часів Януковича. Зустріч була ініційована самою Генеральною прокуратурою задля пропозиції піти на угоду зі слідством, що передбачає законодавство. Але, люди Ставицького зрозуміли таку пропозицію по-своєму. Рандеву відбулося ще в листопаді 2016-ого. Тільки-но прокурорам стало зрозуміло, що Ставицький хоче більше, ніж просто угоду зі слідством і готовий за це йти на антизаконні кроки, зустріч було скасовано. Тим не менш, це не завадило в пресі подавати цю інформацію, як спробу отримати хабара від людей Януковича.

Єнін в Генпрокуратурі контролював й інші справи топкорупціонерів-втікачів. У його міжнародному департаменті було створили слідчий відділ, якому віддали найбільші справи, пов’язані з чиновниками-втікачами. Серед них був «кейс» проти олігарха Сергія Курченка.

Робота у міжнародному напрямку дозволила Єніну отримати потужний «кейс» до свого послужного списку – завдяки зусиллям заступника генпрокурора у квітні 2017 року до держбюджету України вдалося повернути 1,5 мільярди доларів.

Луценко тоді гордо підрахував, що якби ця сума була у готівці, то 1,5 мільярди доларів купюрами номіналом у $100 – це 15 тон грошей або ж ціла вантажівка готівки.

За словами Сергія Горбатюка, колишнього керівника управління спецрозслідувань ГПУ, успіх Єніна на посаді першого заступника генпрокурора був обумовлений дипломатичним досвідом. Зокрема, виконання міжнародно-правових запитів зазвичай займало по кілька років, але з приходом колишнього розвідника та дипломата до ГПУ процес вдалося значно пришвидшити. Ставши заступником генпрокурора, Єнін налагодив постійну комунікацію з правоохоронними органами інших держав, а регулярні міжнародні відрядження та систематичні «живі контакти» з міжнародними партнерами стали одним з найефективніших інструментів при поверненні «мільярдів Януковича».

"Український інститут майбутнього" та повернення до МЗС

У квітні 2019 року Євгеній Єнін подав у відставку з посади заступника генпрокурора. За його словами, він «зробив вибір на користь своїх принципів». 

Після цього заступник міністра МВС Антон Геращенко запросив Єніна до свого «Українського інституту майбутнього».

Тут колишній заступник генпрокурора займався боротьбою з контрабандою. Фінансування проекту забезпечував тютюнова компанія Phillip Morris International. Варто зазначити, що до цього проектом займався Денис Монастирський – нині голова МВС.

Колишній заступник генпрокурора пропрацював в «Українському інституті майбутнього» менше року – вже у квітні 2020-го міністр МЗС Дмитро Кулеба запросив Єніна стати його заступником.

На новій посаді він відповідав за міжнародні спецоперації та за відстоювання інтересів України у справі Боїнга-777 Malaysia Airlines, який був збитий збройними силами РФ в небі над Україною в 2014 році. Літак виконував рейс MH17 з Амстердама в Куала-Лумпур. Трагедія забрала життя 283 пасажирів та 15 членів екіпажу.

Єнін Євгеній Володимирович
Євгеній Єнін з представниками держав-учасниць Спільної слідчої групи з розслідування катастрофи літака рейсу MH17. 2020 рік.

У серпні 2021 року Євгеній Єнін був одним з тих, хто організовував та відповідав за евакуацію з Афганістану, де владу захопив Талібан.

Завдяки роботі у Службі зовнішньої розвідки та численним контактам, які залишились у Єніна з того часу, МЗС та українські спецслужби змогли ефективно координувати свої дії та забезпечити оперативну евакуацію громадян України.

Крім того, злагоджені дії з боку України дозволили допомогти з евакуацією сотень громадян інших держав – міжнародні партнери високо оцінили організованість та ефективність наших структур. А сама евакуваційна операція була визнана однією з найуспішніших в Європі. Україна за кількістю врятованих громадян увійшла в ТОП кращих країн.

Від справ «закордонних» до справ «внутрішніх»

Влітку 2021 року Міністерство внутрішніх справ очолив Денис Монастирський, який розпочав свою роботу з масштабного кадрового оновлення. Одним з тих, кого запросили до «оновленого» міністерства, став Євгеній Єнін. З наших джерел стало відомо, що прийняв пропозицію Єнін не одразу, деякий час він її обдумував, оскільки зміна «білих комірців» на комірці правоохоронні менш комфортніша та райдужна. Щойно заступивши на посаду Єнін розповів про пріорітите, які він розставив для себе у МВС.

Сьогодні він обіймає посаду Першого заступника міністра МВС. До його сфер відповідальності входить реформування Національної поліції, Державної міграційної служби України, а також Державної служби з надзвичайних ситуацій.

Декларація

В останній декларації Єніна вказані дві квартири у Києві – на 150 та на 184 квадратних метри. Він має право власності на 33% меншої квартири.

Право власності на іншу повністю належить його батькові, але проживає там сам перший заступник голови МВС разом з дружиною та дітьми.

З транспортних засобів Євгеній Єнін володіє двома старенькими авто: Volkswagen Passat 2005 року випуску та Toyota RAV4 2012 року. Вартість першого автомобіля на дату набуття (придбаний у 2005 році) – 125 тисяч гривень, а другого (придбаний у 2016 році) – 580 тисяч гривень. Перевірка цін в інтернеті показує, що вартість транспортних засобів при декларуванні не була занижена.

Протягом 2020 року Єнін отримав  311 612 гривень доходу від занять підприємницькою діяльністю, а також 640 210 зарплати в МЗС.

Його дружина отримала протягом року 345 345 зарплати.

Також родина отримала за рік 2320 гривень роялті.

Фотографії

Євген Єнін, фото: Facebook

Євген Єнін, фото: Facebook

Євген Єнін, перший заступник міністра внутрішніх справ

Відео