Вивчивши маловідомі рукописи Леонардо да Вінчі, британські вчені знайшли записані ним ще в 1493 році закони тертя.

Перші начерки законів тертя да Вінчі зробив на сторінках блокнота шириною 92 на 63 міліметра, пише News.am. Зараз ці записи знаходяться в лондонському музеї Вікторії і Альберта.

За словами професора технології машинобудування Йена Хатчингса з Кембриджського університету, судячи з нотаток, Леонардо ще 1493 році зрозумів, що сила тертя, яка діє між двома ковзаючими тілами, співмірна з навантаженням, що здавлює ці тіла, і не залежить від площі поверхні контакту між їх поверхнями.

Таким чином було спростоване твердження, що закон тертя відкрив французький фізик XVII століття Гійом Амонтон.

На ці записи вчені звернули увагу не вперше. Вона цікавила їх ще в 1920 роках завдяки малюнку літньої жінки та напису "cosa bella mortal passa e non dura" (смертна краса йде і не утримується). Дослідники сперечалися про те, кого зобразив Леонардо. Інші начерки і каракулі науковці визнали такими, що не становлять наукової цінності.

Популярні новини зараз

Українцям кардинально змінять правила оплати комуналки: до чого готуватись

Змії пішли в атаку на українців: як запобігти укусам і чи існує ефективний антидот

Отримаєте менше – не дивуйтесь: Пенсійний фонд попередив про зміну розміру субсидії

У Києві помітили величезну чергу до лікарні: що сталося

Показати ще

Читайте також: Вчені шукають ДНК да Вінчі для відновлення його зовнішності

Проте Хатчингс з'ясував, що виконані червоним чорнилом схеми і діаграми демонструють основи трибології (науки про тертя, зношування і мастило). Геометричні фігури показують, як різні вантажі протягуються за допомогою блоку.

За словами професора, да Вінчі розумів, що тертя негативно впливає на роботу механізмів і залежить від природи поверхонь і мастила. Вчений застосовував закони трибології, щоб краще зрозуміти функціонування коліс і їх осей, гвинтів, блоків і шківів, а також з їх допомогою проектував свої винаходи.