За підрахунками експертів, в Києві збереглося близько 100 дійсно унікальних пам'яток міської архітектури і історії. Більшість цих будівель перебуває в центрі міста. Будь-яка влада спочатку обіцяє історичному будинку свій захист і реконструкцію, але насправді з часом будівлю просто зносять, а на її місці з'являється висотка чи торгівельний центр.

При чому, наявність того чи іншого будинку статусу пам'ятки архітектури нікого не зупиняє. Згідно із законом будівля-пам'ятник знаходиться під захистом держави. Насправді в законі багато лазівок, зручних для забудовника. Стандартна схема - довести будинок до аварійного стану і просто зняти з нього історичний статус. Грає свою роль і корупція.

Читайте також: Як боряться з нелегальними забудовами у світі

3 червня активісти протестували проти знесення будівлі на вул. Дмитрівська, 60. Коли під будівлею зібралися активісти, знесення будівлі тривало, на тротуар падала цегла і камені. Одна з цегл трохи не вбила жінку, яка заходила в під'їзд сусіднього будинку. Викликана за адресою поліція, призупинила роботи по знесенню будівлі. Активісти не розійшлися, а стали чекати забудовника з дозвільними документами. Замість цього приїхав слідчий поліції Шевченківського р-н. Києва, який сказав, що не бачить підстав для припинення робіт або арешту будівельників. Забудовник так і не з'явився. Будинок на Дмитрівській, 60 був визнаний аварійним в 2003-му році. За оцінкою експертів, йому загрожував швидкий обвал, через це в 2004-му році з дому виселили мешканців, будинок віддали під знос компанії "Інвестбуд-3000". Питання історичної цінності при цьому не стояло. Влада стверджує, що будинок 1917-го року побудови не є пам'ятником архітектури і не охороняється законом. Активісти стверджують, що такий статус у будівлі був, але його зняли.

Через 2 дні активісти прийшли до Шевченківського управління поліції і вимагали відкрити кримінальне провадження по знесенню історичних будівель біля Десятинної церкви.

Популярні новини зараз

Мобілізацію в Україні посилять: ТЦК змусять працювати ефективніше

Подачу газу тимчасово припинять: газовики попереджають українців про ремонтні роботи до кінця листопада

Українцям дозволили не сплачувати за комунальні послуги: коли рахунки можна "заморозити"

Податкова перевіряє українців за кордоном: що вже відомо

Показати ще

Борються активісти і за історичний будинок українського винахідника Ігоря Сікорського на вулиці Ярославів Вал, 15-б, де пройшло дитинство і юність авіаконструктора. Не дивлячись на всі зусилля, будинок по вулиці Ярославів Вал вже виставили на продаж і продають за 2 млн. долл., хоча орендар брав на себе зобов'язання провести в будинку ремонт і навіть відкрити музей Сікорського.

Читайте також: Геращенко заявив, що виродків у владу набирали під наглядом Порошенко

Архітектор Георгій Духовничий зазначає, що за останні роки Київ втратив кілька десятків історичних будівель.

"Сінний ринок, будинки на Хрещатику, 5, і Михайлівській, 12, будівлі на Андріївському і Боричевому узвозі, Гостинний двір. Будинки доводяться до знищення і віддаються під забудову"- говорить Духовничий.

"Є старовинні будівлі, які мають архітектурний або історичний статус. Щоб побудувати на місці будинку висотку або бізнес-центр, забудовник знищує предмет охорони. Якщо взяти Європу, там приділяють велику увагу безпеці історичних і архітектурних пам'яток, а фірми, яким випала честь проводити реставрацію, підвищують таким чином свій статус. У нашій країні все навпаки. На місці пам'ятника намагаються побудувати висотний будинок або торгово-розважальний комплекс", - розповів директор аналітичного центру "Інститут міста" Олександр Сергієнко.

"Спочатку будова позбавляється статусу пам'ятки і йде під знос, або купується будинок в аварійному стані як нежитловий фонд, після чого прибудинкова територія, земельну ділянку бере в довгострокову оренду. В середньому на реставрацію столичних архітектурних шедеврів на сьогоднішній день необхідно близько 30 млн. грн. але грошей немає", - констатує керівник Молодіжного руху Києва Арсеній Пушкаренко.