Біологи встановили тривимірну структуру пори, яку утворює токсин сибірської виразки. Цей білковий комплекс забезпечує транспорт компонентів отрути всередину приреченої клітини. Свої нові дані вони опублікували в Journal of General Physiology.
Вчені з Монреальського університету встановили, що цей токсин формує щось на зразок конвеєра, який швидко включається в роботу і перекидає в клітку екзотоксин.
Смертельний коктейль, який виділяють бактерії-збудники сибірської виразки Bacillus anthracis, складається з суміші трьох видів білкових молекул - факторів. Це "фактор, що викликає набряк" (Edema Factor, EF), "летальний фактор" (Lethal Factor, LF), а також протективний антиген (Protective Antigen, PA). Вони поглинаються клітиною в складі великої бульбашки, оточеної мембраною, і починають діяти.
Вчені пояснюють, що при цьому сім молекул РА утворюють на мембрані пору, крізь яку токсичні фактори EF і LF потрапляють в цитоплазму клітини і вбивають її. Однак діаметр пори занадто малий для того, щоб ці молекули могли проходити через неї, тим більше, на достатній швидкості. І при цьому спостереження показують, що транспорт організований неймовірно ефективно і приречена клітина стрімко заповнюється токсинами.
Читайте також: Пентагон помилково розіслав сибірську виразку по світу
"Бусифікацію" обіцяють викорінити: ТЦК застосують новий підхід до мобілізації
Масштабне березневе підвищення пенсій: 2300 отримають не всі
Не наплутайте з показниками лічильників цього місяця: Нафтогаз звернувся до українців
Мобілізацію урівняли для всіх: українцям оголосили вердикт щодо економічного бронювання
Вченим вдалося з'ясувати, як це відбувається. Кріелектронная мікроскопія дозволила їм встановити тривимірну структуру "передпорового" комплексу, який формують РА і LF безпосередньо перед початком роботи пори.
При цьому сім субодиниць РА утворюють краї пори з вузьким отвором, а три субодиниці LF сідають на них, готові до дії. Кожен пептид LF зв'язується і з антигеном РА, і зі своїм сусідом зліва (за годинниковою стрілкою). Вчені вважають, що такий стан дозволяє їм зберігати форму аж до початку перекидання через мембрану.
Ланцюжок зв'язків між сусідніми молекулами LF забезпечує вражаючу ефективність транспортування, перетворюючи її в щось на зразок конвеєра. Як тільки перша субодиниця LF проходить крізь пору, "хвіст" наступної, який був з нею пов'язаний, сам починає "затягуватися" в отвір пори. Тим часом звільнені місця займають нові молекули LF, практично битком набиваючи нещасну клітку токсином.
Як повідомляв сайт Знай.ua, американські біологи розшифрували геном мікроба сибірської виразки, що погубив сотні людей в Свердловську в 1979 році.