Вчені створили своєрідний електронний "ніс", який дозволяє розпізнавати різні речовини, розчинені в газах і рідинах, тобто запахи і присмаки, повідомляє видання eurekalert.
Детектор, який здатний виявляти пестициди і нервово-паралітичний газ в дуже низьких концентраціях розробила Міжнародна група дослідників під керівництвом Іво Стассен (Ivo Stassen) і Роба Амелута (Rob Ameloot) з Левенського католицького університету
Прилад відтворює принципи роботи органів нюху у людей, реєструючи окремі компоненти, що створюють запах.
Читайте також: Італійці виростили часник без запаху
Ключовим матеріалом для пристрою стали металоорганічні сполуки - молекули, в яких атом металу пов'язаний із вуглецем. За своєю структурою вони схожі на мікроскопічні губки, пори яких можуть поглинати достатню кількість газу. В даному випадку вони абсорбують фосфонати, які знаходяться в складі отруйних хімічних речовин, наприклад, зарину.
Ухилянтам не залишать нічого: заберуть гроші, авто та житло
Пенсії підвищаться майже на 600 гривень: у кого та за якої умови
Пенсіонерам виплатять солідні гроші: кому прийде понад 10 тисяч на місяць
Відстрочки не буде: хто скоро опиниться під мобілізацією в Україні
Такий "електронний ніс" також здатний "відчути" залишки пестицидів у харчових продуктах.
При цьому, прилад "відчує" отруйну речовину навіть тоді, коли її концентрація буде дуже низькою і складатиме одну частину на мільйон. Це приблизно одна крапля, розчинена в обсязі води, яким можна заповнити олімпійський басейн. Вчені переконані, що такий хімічний сенсор можна легко вбудувати в смартфон та інші існуючі електронні пристрої. Мінеральні й металоорганічні з'єднання можна використовувати у вигляді тонкої плівки, вміщеній на поверхню мікросхеми. Таким чином можна легко створити смартфони з датчиком пестицидів і нервово-паралітичного газу. Дослідники також сподіваються, що їхня розробка може стати основою для медичних приладів, що зможуть виявляти рак легенів і розсіяний склероз на ранніх стадіях.