Витрачайте гроші так, як підказують вам індивідуальні особливості темпераменту, - саме це допоможе отримати відчуття щастя. Психологи з Кембриджського університету стверджують, що отримати щастя за гроші насправді можна, якщо тільки витрачати їх з розумом, пише "Наука і життя".
Задоволеність життям вельми слабо пов'язана з матеріальним доходом, в той же час, щастя можна купити за гроші, прийшли до висновків вчені, провівши ряд експериментів.
Дослідники протестували кілька сотень людей, визначивши їх індивідуальні особливості і емоційно-психологічне самопочуття. Отримані дані порівняли з тим, на що люди витрачали свої гроші протягом останнього півроку. В результаті вдалося з'ясувати очевидний факт: в грошових питаннях люди поводяться відповідно до рис характеру. Тобто, наприклад, у екстраверта витрати на кафе і бари будуть більше, ніж у інтроверта, а дисциплінованим, організованим людям простіше змусити себе ходити в спортзал або фітнес-клуб, викладаючи кошти за відповідний абонемент.
Що ж відбувається, коли людині доводиться платити за те, що не відповідає її внутрішнім потребам? Автори роботи в Psychological Science пишуть про це так: "Ті, кому частіше всіх доводилося платити за якісь речі, які особисто їм не підходили, психологічно відчували себе не особливо щасливими, незважаючи на те, що гроші у них були. Навпаки, якщо покупки або взагалі якісь грошові витрати були, так би мовити, особистісно узгоджені, тобто людина, витрачаючи гроші, залишалася в мирі з собою, то вона робилася, цілком, щасливою".
Це спостереження перевірили експериментально, провівши дослідження за участю екстравертів та інтровертів. Нагадаємо, що екстраверти - це тип особистості, який орієнтований своєю поведінкою назовні, на оточуючих. Ці люди прагнуть до спілкування, уваги з боку оточуючих, публічності. Інтроверти - орієнтовані всередину, на себе. Для них характерна поведінка, більше пов'язана з комфортною самітністю, внутрішніми роздумами і переживаннями, творчістю або спостереженням за процесом. Суть дослідження полягала в тому, що людям з екстравертними та з інтровертними рисами вручали подарункову карту, з якою вони могли або відвідувати бар, або витратити її в книжковому магазині. Відповідно, якісь учасники експерименту йшли туди або туди за покликом серця, тобто за покликом особистості, але іноді екстравертів заносило в книжковий, а інтровертів - в бар. Коли в учасників експерименту виміряли рівень щастя, то виявилося, що найщасливіше були ті, які витрачали гроші так, як їм підказувала їх природа. Тобто, наприклад, духовна їжа, в сенсі книги, задовольняла екстраверта в меншій мірі, ніж спілкування в пабі. (Звичайно, буде неправдою стверджувати, що екстраверти нічого не читають.)
Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте
Не наплутайте з показниками лічильників цього місяця: Нафтогаз звернувся до українців
Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу
Долари з "заначки" можуть розчарувати: почали діяти нові правила обміну валюти
Читайте також: Вчені виявили невідому галактику
"Можливо, загальне переконання в тому, що не в грошах щастя, виникло тому, що люди не вміють їх витрачати, або не замислюються, що їм насправді треба", - дійшли висновку психологи з Кембриджу. У той же час, дослідники вважають, що відповідність рівня щастя витраченим коштам теж може мати свої нюанси. Наприклад, подаровані речі можуть приносити більше радості, ніж нематеріальні подарунки (на кшталт походу на спортивний матч або на концерт), просто тому, що речі в своїй матеріальності залишаються з нами довше. І, все-таки, проблема щастя і грошей відносна, вважають вчені з Університету Британської Колумбії: "Для того, щоб бути щасливими, потрібно цінувати свій час більше грошей".