Дзвіниця Софійського собору відхилилась від своєї осі на 12,5 см і продовжує нахилятися на кілька міліметрів щороку.
Про це у facebook написав перший заступник директора заповідника "Софія Київська" Вадим Кириленко.
"Не буде секретом те, що Софійська Дзвіниця має відхил (крен) від своєї вісі приблизно на 12,5 см. Є тенденції до руху, це міліметри в рік. Є різні гіпотези: і про недбалих будівельників, і про нащадків "Пізанської вежі". Все це має право на життя, без цього не цікаво", - написав він.
Читайте також: В центрі Києва розтрощили ресторан (фото, відео)
Наразі у заповіднику ДП "Інститут Будівельних Конструкцій" проводить детальне інженерно-вишукувальне обстеження дзвіниці.
Мобілізація без ТЦК: що зміниться для військовозобов'язаних
ТЦК роздають школярам документи на підпис: чи можуть діти відмовитись
Змусять відповідати за кожну гривню: українців жорстко штрафують за гроші на картках
Пенсіонерам доплачуватимуть за вік: кому збільшать виплати автоматично
Зокрема, роблять 20-метрові свердловини і пошарово виймають ґрунт, щоб провести його дослідження.
Водночас заступник директора з наукової роботи В'ячеслав Корнієнко запевнив? що оцей нахил не загрожує дзвіниці. Про це пише "Українську правду. Київ".
"Дзвіниця не впаде. Вона не нахились ось зараз. Цей нахил спостерігається давно. Можливо, вона була нахилена ще в момент будівництва, адже коли її будували, то стіни не були зв'язні між собою. Або в момент перебудови дзвіниці з'явився цей крен. Але загрози її цілісності наразі немає", - сказав він.
Корнієнко також наголосив, що інженерно-вишукувальні роботи, які проводяться зараз, були заплановані давно.
"Це робота планова. На неї були закладені кошти. Зараз ми проводимо дослідження, щоб подивитися якість ґрунтів", - сказав заступник директора з наукової роботи.
Як відомо, дзвіниця Софійського собору є пам'яткою української архітектури в стилі козацького бароко, занесена до переліку світової спадщини ЮНЕСКО.
Вона була збудована в 1699-1706 роках коштом гетьмана Івана Мазепи. Дзвіницю двічі перебудовували – у 1744-1748 роках та у 1851-1852 роках. Висота дзвіниці становить 76 метрів.
Як відомо, у вересні на подвір'ї національного заповідника "Софія Київська" стався провал ґрунту – утворилась яма завглибшки 2 метри. Тоді Корнієнко пояснив, що такі провали на території "Софії" виникають часто. Почалися у вони у 20-му столітті і пов'язані з особливістю структури ґрунтів.
18 жовтня 2014 року на території "Софії Київської" обвалилась частина 5-метрової цегляної огорожі 1960-тих років.
На той час екс-директор заповідника Неля Куковальська пов'язала обвал стіни з прокладанням тепломереж у 2013 році. На цьому наголосив і на той час екс-заступник гендиректора заповідника з реставраційних та господарських питань Вадим Кириленко.
У свою чергу активіст і на той час депутат Київради від "Батьківщини" Ігор Луценко відзначив, що до обвалу стіни призвели зсуви ґрунту, які спричинила "злочинна забудова" поблизу заповідника.