Напередодні 1 вересня більшість батьків стурбовані зборами до школи - криза в країні й обвал гривні додали головного болю. Ціни на предмети першої шкільної необхідності зросли в кілька разів, а зарплати залишилися на колишньому рівні.

"Знай" з'ясував, як нині батьки збирають своїх чад до школи.

Відвідавши ринки та ярмарки, нам вдалося скласти приблизний мінімальний прейскурант для школярів.

Для хлопчика: рюкзак обійдеться від 300 грн, шкільна форма (костюм) - від 700 грн., ремінь - від 80 грн, галсутк - від 80 грн, 2 сорочки - ще від 400 грн, туфлі - від 450 грн, спортивна форма - від 400 грн, кросівки - від 350 грн, 5 пар шкарпеток - від 100 грн, нижня білизна - від 250 грн. Канцтовари в середньому обійдуться ще в 500 грн. У підсумку виходить - 3610 грн. І це за мінімальними розцінками.

Читайте також: Художник зобразив героїнь "Гри престолів" оголеними

Популярні новини зараз

Повністю замінить ТЦК: які зміни чекають мобілізацію

Всіх чоловіків змусять встановити "Резерв+": які зміни чекають мобілізацію

Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень

Приємна несподіванка: в Україні почали знижуватись ціни на деякі овочі

Показати ще

Дівчинка "обійдеться" батькам дорожче: рюкзак - від 300 грн, шкільна форма (спідниця й піджак) - від 700 грн, брюки від 250 грн, 2 блузи - 400 грн, туфлі - від 450 грн, спортивна форма - від 400 грн, кросівки - від 350 грн, 2 пари колгот - від 150 грн, нижня білизна - від 300 грн, 5 пар шкарпеток - від 100 грн, банти - від 50 грн, 500 грн на канцтовари. У загальній сумі, за мінімальними витратами, виходить 3950 грн.

Більшість батьків викручуються, як можуть - тут на допомогу приходять комісійні магазини, секонд-хенди, бабусі з дідусями. Деякі зізнаються, що збори до школи починають відразу після останнього дзвоника, щоб зменшити фінансове навантаження. Особливі труднощі відчувають сім'ї, де школяр не один, а в родині підростає двоє й більше дітей.

"Я знала, що 1 вересня зараз дорого обходитися. Збори в школу для сімейного бюджету -це катастрофа. Ось і збиралася все літо. Потроху купувала канцелярські товари, купила шкарпетки, майки, труси та шкільний рюкзак. Зі шкільною формою вирішила не поспішати, так як за літо дитина росте. Купила вже її в середині серпня, плюс сорочки. Задовго придивлялася в магазинах і на ринку до цін. Коли прийшов час покупки, знала, де буде дешевше". - розповідає киянка Марина Домащук, мама шестикласника.

Ціни на шкільний одяг на ринку й у магазинах істотно не відрізняються. У деяких магазинах часто проводять різні акції або розпродажі. З минулого року залишаються товари, що не продалися. У такому випадку можна придбати одяг набагато дешевше.

"Днями ходили всією сім'єю в торговий центр - виявляється, там зараз багато знижок і уцінок. Купили одяг, взуття та канцелярію. Вклалися в 2 тис.грн.", - розповіла одеситка Оксана Діденко, мама 5-класника.

Деякі з опитаних нами батьків зізналися - щоб зібрати дитину в школу змушені брати кредитні кошти з кредитних карток.

"Я отримую дві тисячі гривень, чоловік отримує три тисячі в середньому на місяць - платимо за комуналку, купуємо їжу й необхідне. Довелося взяти гроші з кредитної картки, щоб усе купити до школи. Думаю, за кілька місяців повернемо все банку", - зізналася Євгенія Кращенко з Черкас, мама другокласниці.

Хоча Держкомстат і відзвітував, що середня зарплата по країні в липні склала 5337 грн. - Насправді, ця сума або дуже далека від реальності, або виходить, як у старому доброму анекдоті про те, де один їсть капусту, другий м'ясо - а в середньому обидва їдять голубці.

Багато батьків на власному досвіді знають - походом на ринок у кінці серпня шкільні витрати не обмежаться. Уже на початку вересня у всіх школах проходять батьківські збори, де батьків школярів переконливо просять здавати гроші на розвиток школи, меблі, навчальні посібники, охорону, воду та інші, такі необхідні, речі. Відстоювати свої права на те, що такі побори незаконні - мало хто готовий. Деякі батьки вже заявляють цифру в 500 - 1500 грн, яку доведеться викласти на додаткові витрати в школі.

"Навіть якщо зібрати дитину до школи й здати гроші на школу та підручники, в кінці вересня в залежності від погоди доводиться думати вже про черевики, куртки й більш теплі речі", - ділитися мама двох школярів Олена Панасенко з Білої Церкви.

Ірина Соколова, продавець ТЦ "Рівеьера" з Одеси стверджує, що більшість батьків занадто недосвідчені в питанні збору дитини до школи, ще приблизно половина не має часу, щоб відвідати кілька магазинів і ринків - прицінитися.

Читайте також: "Покемонова лихоманка" дісталася до Києва

"Є кілька золотих правил. Обов'язково потрібно скласти список покупок, щоб не брати нічого зайвого та непотрібного. Непогано було б проконсультуватися з учителем - що потрібно, а що ні. Можна скооперуватися з іншими батьками й робити спільні оптові покупки - так виходить дешевше. Не забувайте, що продавець на ринку зацікавлений у продажу дорогого товару. Швидше за все, він почне пропонувати вам спочатку найдорожчий товар. Перш ніж розплачуватися подумайте, подивіться ціни в інших точках на ринку або магазинах. Не поспішайте й не піддавайтеся впливу продавця. Природно, кожному з батьків хочеться, щоб його дитина була не гіршою за інших - деякі батьки витрачають останні гроші на, скажімо, дорогі брендові шкіряні туфлі для дівчинки - в результаті, вона ходить у них вересень, у жовтні починаються холоди й дівчинці потрібне осіннє взуття, а не легкі шкіряні балетки. А до весни дорогущі туфлі вже малі на дитину. Ну і який у цьому сенс?", - розповіла Ірина Соколова порталу "Знай".