Третина матерів-одиначок в Україні перестане отримувати допомогу. Натомість тим, що залишилися в середньому збільшать його в 2 рази. Про це пише "Сегодня".

Чиновники не хочуть платити допомогу матерям-одиначкам, впевнена мама 9-річного хлопчика Тетяна Король. "9 років я отримувала гроші, зараз їх просто немає. Нас позбавили цього права. Ніхто нічого не пояснював - все це виходить з інтернету. Всі ми, матусі, просто ділимося досвідом, так як у нас виплати за січень-місяць не прийшли нікому" , - розповідає жінка.

За словами Тетяни, матерів-одиначок змушують по кілька днів стояти в чергах в ЖЕКу і в соцзабезі, щоб заново оформити виплати. "У соцзабезі мені пояснили, що прийде повідомлення в разі, якщо я пройду по сумі виплат. А потім приходять співробітники соцзабезу і роблять опис майна, наскільки ми підходимо до цієї категорії", - говорить мати-одиначка. Таку процедуру, як пояснили Тетяні чиновники, доведеться проходити кожні півроку. І все це - через місячну виплату в 450 гривень, або навіть менше.

Незалежні експерти з соціальної допомоги кажуть, що уряд дійсно проводить глобальний переоблік виплат. "У нас криза бюджетна. Нам потрібно зрозуміти, систематизувати і створити реєстр всіх, хто отримує цю допомогу. І визначити, реально чи можуть вони претендувати на допомогу", - вважає незалежний експерт з питань соціальної політики Галина Третьякова.

На "гарячій лінії" уряду розповідають, що після 1-го січня для виплат одиноким матерям діє формула 100% від прожиткового мінімуму мінус середньомісячний дохід на одну людину. При цьому норму про те, що мінімальна виплата не повинна бути нижче 30% від прожиткового мінімуму, скасували.

Популярні новини зараз

В Україні легкові авто ТЦК беруть на облік: що загрожує власникам

ПриватБанк зарахує на карти українців від 250 до 25 000 гривень: кому пощастить

На сім'ю – 43200 грн: українцям дають грошову допомогу, треба звати маму чи бабусю

Уникнути повістки вже не вийде: ТЦК перевірятимуть українців за новими правилами

Показати ще

Заступник Міністра соціальної політики Василь Шевченко пояснив, як працює перерахунок виплат. "На кожного члена сім'ї держава здійснює доплату до прожиткового мінімуму. Є дві категорії: до 6-ти і з 6-ти до 18-ти років. Виплати здійснюватимуться тим сім'ям, яким не вистачає коштів. Ми говоримо про офіційні доходи", - пояснює заступник міністра соцполітики.

Наприклад, одинока мати з дитиною отримує офіційну зарплату 2500 гривень. Це 1250 на кожного. Якщо дитина старше 6-ти років, то йому доплатять 205 гривень до його прожиткового мінімуму в 1455 гривень. Якщо він молодше 6-ти років, то грошей мати не отримає взагалі, тому що прожитковий мінімум на дитину менше: всього 1167 гривень. "Такі зміни відбулися для того, щоб дитині в даному випадку доплачувати до прожиткового мінімуму, існуючого на сьогоднішній день", - говорить Василь Шевченко.

Раніше одиноким матерям платили 30% від прожиткового мінімуму на дитину, незалежно від того, скільки вони заробляли. А зараз допоможуть, тільки якщо грошей зовсім не вистачає. Експерти кажуть, що це цілком європейських підхід. "Ніде в Європі немає такого, що "ми допомагаємо цим - і ми допомагаємо йому незалежно ні від чого". Народилася дитина, вона - і мати-одиначка весь час. Життєві обставини змінюються. Людина повинна розуміти, що вона повинна заробляти сама, але, якщо у нього виникнуть обставини, громада і місцеві органи прийдуть йому на допомогу", - говорить Галина Третьякова.

Прожиткові мінімуми в 2016-м будуть підвищувати в два рази, але суми все одно вийдуть копійчані. Крім того, невже одиноким матерям тепер потрібно буде кожні півроку збирати купу документів і показувати соцпрацівникам своє майно, щоб в соцзабезі переконалися, що у них ремонт не дуже гарний.

Читайте також: Економіст назвав 5 кроків для підняття добробуту в Україні

"Коли такі випадки є, то простіше звертатися до районних адміністрацій з питанням, чому так. Технічно я не бачу такої необхідності. Можна звертатися в Мінсоцполітики за телефонами, вказаними на сайті. Як правило, багато питань знімаються", - говорить заступник міністра соціальної політики Шевченко. Тобто самі місцеві органи соцзабезпечення ще потрібно навчити правильно працювати.

За словами Василя Шевченка, перераховані виплати видадуть одразу за 3 місяці вже в березні. У Мінсоцполітики вважають, що грошей не отримає третина матерів-одиначок, зате сума кожної жопомоги в середньому зросте в 2 рази.