Одинокий курган на плато, виявлений новосибірськими археологами, раптово став сенсацією на весь світ: у дерев'яному саркофазі виявили мумію, яка пролежала 2500 років в товщі льоду. Волею випадку підземні води затопили курган практично відразу після похорону і незабаром замерзли через різке похолодання. Саме це і зберегло останки до наших днів недоторканими: розтопивши лід, вчені виявили забальзамоване тіло дівчини в святковому вбранні. Це сталося в 1993 році і з тих пір з мумією Укока було проведено величезну кількість досліджень.
Зокрема, було встановлено, що тіло не було поховане відразу після смерті; протягом трьох місяців з забальзамоване останками дівчата проводилися певні обряди. Крім того, бальзамування тіла в давнину було доступно лише найбільш високопоставленим особам. На підставі цього факту вчені припустили, що померла дівчина була членом сім'ї вождя племені.
Загадкова принцеса була з племені пазириків. Цей войовничий кочовий народ жив в залізну епоху на плато Укок, яке зараз охоплює територію Росії, Китаю, Монголії та Казахстану. Як і багато інших кочівники, пазирики вірили в загробне життя; родичів вони ховали у високих кам'яних курганах, спускаючи в похоронний зруб разом з тілом покійного домашнє приладдя, одяг і навіть худобу.
Археологи і етнографи, однак, стверджують, що померла не могла бути принцесою: незважаючи на очевидність її високого статусу, її могила знаходилася далеко від інших родових курганів. У багатьох давніх культурах так ховали жінок, що дали обіт безшлюбності; отже, більш імовірною є її приналежність до служителів культу - шаманів або цілителів.
Дослідження мумії показали також, що померла за життя періодично вдихала пари ртуті і міді - ймовірно, під час проведення обрядів. Оскільки ці випаровування надзвичайно шкідливі для здоров'я людини, вчені припустили, що причиною смерті стала хвороба.
Треба терміново замінити водійське посвідчення: кому загрожує чималий штраф
Нові правила бронювання з 1 грудня: хто підпаде під мобілізацію ТЦК вже за тиждень
В Україні пенсії ставлять на "паузу": у ПФУ відповіли, чому люди залишаються без грошей
Більше жодних пільг: пенсіонерів змусять платити податок на землю
Дослідження МРТ, отриманої не без праці, підтвердили гіпотезу: забальзамоване мумія зберігала явні сліди онкологічного захворювання.
Таким чином стало відомо, що дівчина з Укока померла від раку молочної залози; хвороба досягла четвертої стадії.
Її походження та соціальний статус, як і раніше викликають дискусії; можливо, в майбутньому наукові дослідження і в цих суперечках поставлять крапку.
Как ранее сообщал информационный портал "Знай.ua", французские ученые предложили диагностировать рак с помощью золота