Кінець літа-початок осені - традиційний час для заготовок. Радиві господині чаклують на кухнях, забиваючи льохи і комори різнокольоровими баночками з соліннями-вареннями-компотами. Тим більше сприяє цьому криза в країні.

У розпал нині - сезон помідорів. Аграрії та городники стверджують, що в цьому році на помідори урожай більш, ніж щедрий. Тому ми вирішили поцікавитися - що творять наші господині з помідорів.

Виявляється, помідори у нас солять, квасять, маринують, сушать, заморожують, роблять томатний сік, пасту, кетчуп, соус, аджику, "хреновину" і навіть варять варення.

Читайте також: Жінка із синдромом Дауна стала ветераном McDonald's (фото)

"Помідори улюблені нами з раннього дитинства. Їх любить вся сім'я, і ​​взимку дуже зручно просто вийняти баночку з льоху. Але все-таки, щороку хочеться урізноманітнити асортимент запасів. Плоди для консервування підійдуть будь-якого кольору і розміру. Для маринування краще використовувати невеликі тверді плоди, для ікри, варення і томатної пасти - м'які і м'ясисті. Єдина вимога - помідори повинні бути без дефектів, не гнилі і не м'яті. Якщо є пошкоджені плоди - такі краще пустити на соус, сік, або закрити аджику", - розповідає киянка Наталя Соломаха.

Популярні новини зараз

Пенсіонери ВПО можуть отримати солідну надбавку: що для цього потрібно

Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень

Є умова, вводять ліміт на 30 днів: що буде з тарифом на світло з 1 грудня

Долари з "заначки" можуть розчарувати: почали діяти нові правила обміну валюти

Показати ще

Для багатьох господинь консервація стала вже традицією, а рецепти передаються з покоління в покоління.

"Найпростіший спосіб - закинути в стерилізовану трилітрову банку помідори - не дуже щільно. Залити окропом і дати постояти хвилин 15. Потім окріп злити і знову залити окропом. На трилітрову банку я кидаю 1 ст. ложку солі, 1 ст. ложку цукру і 1 ч. ложку оцту. Потім закриваю. Якщо є бажання - можна перед всією процедурою кинути в банку пару листків петрушки, чорного перцю горошком, кілька часточок цибулі або лавровий лист", - ділитися своїм рецептом Соломаха.

"Якось раз був у відрядженні на Західній Україні. На Івано-Франківщині купив невелику дерев'яну бочку. Ось уже третій рік поспіль в ній солю помідори. У таку бочку вміщується близько 20 кг. помідорів. Беру побільше кропу і петрушки, листя хрону, м'яту, кілька стручкового гіркого перцю. Додаю по жменьці листя вишні, смородини і винограду. Спеції змішую і десь третину кладу на дно бочки. Потім щільно складаю помиті помідори. Обов'язково потрібно скласти щільно - інакше пересоляться. В середину бочки ще третину спецій, а решту укладаю зверху. У відрі води на 10 л. розводжу 1 кг. солі і заливаю прямо в погребі. Десь днів через 20 виходять відмінні помідори - домашніх за вуха не відтягнеш", - поділився Євген Зотов з райцентру Ставище, Київської обл.

"Мій улюблений соус до м'яса з томатів. У рецепт входить яблучний макух або повидло - яблука підходять будь-які, але я беру Антонівку. Помідори можна взяти дуже зрілі. Варю нарізані яблука разом з помідорами в співвідношенні 1 до 1 - тобто на кілограм помідорів беру кілограм яблук. Все це вариться, поки не розкепить. Сіль додаю за смаком. Можна додати будь-яку пряність, крім кропу і часнику. Моя дочка завжди додає ще солодкий перець. Після проварювання - в стерилізовані банки", - розповідає Олена Зозуля з міста Лубни, Полтавської обл.

Незвично звучить - варення з помідорів. Умілі господині варять варення з волоських горіхів, рожевих пелюсток і кавунових кірок, а тепер і з томатів. Помідорові варення - незвичайні і дуже смачні ласощі. Помідори для варення повинні бути міцними, з щільною м'якоттю, інакше при варінні томати перетворяться в кашу. Для цього рецепта відмінно підійдуть помідори черрі. Головний секрет криється в прянощі - бадьян, або зірчастий аніс. Виходить ароматне, кисло-солодке смачне варення яке ідеально підходить як для чаювання, так і в якості "родзинки" для страв з м'яса і птиці.

"Кип'ячу воду. На помідорах роблю неглибокий хрестоподібний надріз біля плодоніжки і кожну опускаю на 30 секунд в окріп. Після цього знімаю шкірку. На 5 кг. помідорів беру один лимон. Половину нарізаю шматочками, а з іншої половини вичавлюю сік. У каструлю з товстим дном ложу очищені помідори, бадьян, нарізаний лимон і цедру, засипаю цукром. Співвідношення цукру і помідор 1 до 2. на кілограм помідорів йде півкілограма цукру. Варю на слабкому вогні близько години, періодично помішуючи. Спочатку рідини буде небагато, але поступово помідори пустять сік . Тепер потрібно залишити помідорове варення на добу при кімнатній температурі. На наступний день додати в каструлю віджатий лимонний сік, довести до кипіння. Варити варення потрібно годину і розлити в чисті, стерилізовані банки. Я люблю більш густе варення, схоже на конфітюр, тому після закипання додаю желатин", - поділилася своїми знаннями і маленькими секретами кухар Ірина Скляр зі Львова.

Читайте також: Кримська Савченко і кіт Жириновського: перли виборів в РФ (фото)

За словами Ірини, можна так само приготувати варення з зелених помідорів. Для такого варення можна використовувати будь-які недостиглі помідори. Варення вийде красивого смарагдового кольору і за зовнішнім виглядом нагадає екзотичні ківі.

Морозити помідори господині стали не так давно - але зараз морозильна камера в будинку вже не розкіш.

"Для заморозки, треба вибирати тверді сорти помідорів, з товстою шкіркою, м'ясисті і бажано, щоб вони були дещо не дозрівшими. Для заморозки ідеально підходять "сливки", вони невеликого розміру і швидко заморожуються. Їх необхідно помити, обсушити і укласти в вакуумні пакети. Вставити трубочку в отвір і висмоктати все повітря з пакету і щільно закрити пакет. Далі покласти в морозильну камеру. Помідори будуть заморожені через 2 - 4 години. Такий вид заморожених томатів підходить для приготування фаршированих помідор, салатів, і будь-яких інших страв", - ділиться секретом заморозки уманчанка Катерина Сосевич.

Ще один незвичайний спосіб - в'ялені помідори. Це дуже смачна і корисна закуска, яка прийшла до нас із Середземномор'я. Непоказні на перший погляд, в'ялені помідори набувають нові несподівані пікантні нотки.

"Я жила пару років в Італії. Там це улюблена закуска. Для приготування підходить сорт "сливка". У них міститься менше насіння і соку, тому їх ефективніше засушувати. Так само потрібні італійські трави такі як чебрець, розмарин, базилік, орегано. Для пікантного аромату можна додати мелений кардамон, перець чилі або мелений перець, кмин, селеру, хмелі-сунелі, барбарис, мелений імбир, коріандр, зіру, барбарис. Загалом, все чого душа бажає. Помідори, звичайно ж, потрібно ретельно вимити. Кожен помідор розрізати навпіл, видалити плодоніжки, деко рясно змастити олією. Викласти на деко половинки помідорів зрізами вгору. Змішати пряні трави. Третину цієї суміші відкласти в сторону. А до решти трав додати чорний мелений перець і сіль. Кожну половинку помідорів посипати трав'яною сумішшю, потім на кожну половинку капнути пару крапель олії. Духовку розігріти до 130 ° С. Деко поставити в верхню частину духовки. В'ялити помідори потрібно 6-7 годин. Вони не повинні бути пересушеними. Вийняти з духовки, остудити. Потім укласти в банку рядами, залити рослинним маслом і додати суміш, яка залишилась та щільно закрити кришкою", - розповідає вінничанка Інна Гурська.

Не всі дієтологи вважають, що такі продукти корисні для здоров'я.

"З точки зору сучасної дієтології, консервовані продукти не тільки не приносять користі організму, але і здатні нашкодити. Людям з деякими видами захворювань категорично не рекомендується вживати консервацію, оскільки багато овочів маринуються з додаванням оцту, великої кількості солі, масла і цукру. До того ж доведено, що велика частина корисних вітамінів гине під впливом сильної термічної обробки. Тому дієтологи виступають за те, щоб морозити овочі або в'ялити", - розповідає дієтолог Світлана Фус.