Незабаром в Україні можуть виникнути проблеми з виплатами пенсії. У Мінсоцполітики стверджують - Пенсійний фонд має дефіцит і незабаром може стати банкрутом.
"Дефіцит пенсійного фонду становив 80 млрд. грн. в минулому році. Було прийнято рішення оподаткувати пенсії, що дало 1 млрд. 800 млн. Потім було вирішено знизити ставку єдиного соціального внеску з 38 до 22%. Після цього деякі наші економісти стверджували, що як тільки ми знизимо ставку єдиного соціального внеску, недобір коштів перекриється. Минуло 5 міс. і я хочу вам доповісти, що дефіцит пенсійного фонду, який в минулому році склав 80 млрд. грн, становить сьогодні 145 млрд. грн. Тобто, ми взяли 65 млрд. грн. і віддали великому бізнесу, сподіваючись, що йому буде соромно і він поверне через підвищення заробітних плат і сплату внесків до Пенсійного фонду. Цього не сталося ... Ми сьогодні опинилися в ситуації, коли фактично назріває катастрофа з пенсійними виплатами, а саме з дефіцитом пенсійного фонду", - заявив міністр соціальної політики Андрій Рева.
Читайте також: Футбольний матч у Еквадорі занесуть до Книги рекордів Гіннеса
Міністр вніс пропозицію вдвічі збільшити розмір єдиного соціального внеску з мінімальної зарплати для запобігання катастрофи з невиплатою пенсій. Крім того, він вважає неможливим підвищення пенсійного віку для вирішення даного питання.
Підвищення пенсійного віку в Україні не передбачено ні коаліційною угодою, ні програмою уряду.
Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте
Не наплутайте з показниками лічильників цього місяця: Нафтогаз звернувся до українців
Ощадбанк скасував обмеження для власників карток: що стане безкоштовним
Пенсіонери також отримають свою "тисячу" на карту: кому адресовано надбавку
На сьогоднішній день в Україні 26 млн. громадян працездатного віку, з них офіційно працюють 16 млн. Пенсіонерів в Україні 13,5 млн. Середня пенсія - 1700 грн.
Уряд запропонував ввести обов'язкову накопичувальну систему. Відповідний законопроект вже зареєстрували у Парламенті. Кожен працівник-українець матиме окремий пенсійний рахунок, куди зможе відкладати гроші. Спочатку 2% від зарплати, а потім щорічно - на відсоток більше і так аж до 5%. Ці суми не надто вдарять по сімейному бюджету, зате забезпечать пенсію.
"Кошти, які будуть спрямовані персонально для кожної людини, яка працює і відраховує гроші в накопичувальну систему. Ці гроші - власність людини. І сьогодні багато суперечок про те, хто буде оперувати цією власністю громадян. Можливо, державний накопичувальний фонд або приватні недержавні пенсійні фонди. Але сьогодні не передбачено участь приватних інституцій в системі пенсійного забезпечення. І за великим рахунком, ризиків націоналізації засобів за допомогою державного накопичувального фонду набагато більше", - каже експерт з питань пенсійної системи "Реанімаційний пакет реформ" Галина Третьякова.
Але зараз дефіцит Пенсійного фонду покривати нічим. Швидше за все Україні не вдасться уникнути підвищення пенсійного віку в найближчому майбутньому. Головна причина, грошей на пенсії йде багато, а зараз їх взагалі немає.
Читайте також: Ахметов продає компанію стільникового зв'язку для розрахунку з боргами
"Насправді сума в 145 млрд. грн., яка озвучується сьогодні як дефіцит, - це прогнозований показник, який був спрогнозований в минулому році і зафіксований в бюджеті. Ніякої катастрофи і кризи немає. Всі гроші, які направляються на допомогу Пенсійному фонду з держбюджету, передбачені. Це означає, що всі зобов'язання будуть виконані вчасно і в повному обсязі. Ніяких проблем і затримок не буде. Більш того, в держбюджеті на 2016 рік передбачено і підвищення пенсійних виплат, зокрема, мінімальний розмір пенсій. Перше підвищення було з 1 травня, друге буде на 10% з 1 грудня", - заявив віце-прем'єр-міністр Павло Розенко
Науковий співробітник Інституту демографії Наталії Левчук каже, що середня тривалість життя чоловіків в Україні становить 66,3 року (в середньому на 12-14 років менше, ніж у країнах ЄС), а жінок - 76,2 року, це на 8-9 років менше, ніж в ЄС.
"Зараз у нас 13,5 млн. пенсіонерів і 14,4 млн. платників до Пенсійного Фонду. Тим самим, в Україні повинно вистачити коштів для виплати пенсій, за однієї умови - ліквідувати корупцію і спеціальні пенсії для чиновників. Адже кожне підприємство, кожен роботодавець відраховує в Пенсійний Фонд і на соціальне страхування майже 42% з фонду заробітної плати. А грошей чомусь постійно на пенсію не вистачає", - коментує експерт Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Олександра Бетлій.