Введення кетаміну за тиждень до травматичної події може знизити ризик посттравматичного стресового розладу (ПТСР).
Про це заявили вчені з Колумбійського університету та Фонду досліджень психічної гігієни у своєму дослідженні, опублікованому в журналі Neuropsychopharmacology.
Читайте також: Причину щоденного стресу слід шукати в інтернеті
Симптомами посттравматичного стресового розладу є: високий рівень тривожності і психопатологічні переживання, що виникають після ситуації, що травмує психіку, наприклад, участь у військових діях.
Зараз ПТСР лікують поєднанням медикаментозної та психотерапії. Однак універсальних засобів профілактики цього захворювання немає.
Десятки тисяч українців залишилися без "броні" від мобілізації: за які порушення призиватимуть
Підлітки понівечили жінку і скинули її зі скелі: найстаршого злочинця стратили за допомогою тортур
Дають лише 3 дні: в Україні змінилися правила повісток поштою, що це змінює для чоловіків
Коли скасують графіки відключення світла: хто та як формував черги
Раніше вчені провели дослідження, в яких з'ясували, що внутрішньовенне введення невеликих доз кетаміну перед стресовими подіями може знизити тяжкість їх наслідків. Однак дозування і період, коли потрібно робити ін'єкцію, встановлені не були.
Щоб з'ясувати це, вчені провели експеримент на мишах.
Тварин розділили на шість груп, кожній з яких вводили одну дозу кетаміну (30 мг на кілограм тіла) або плацебо (0,9% сольовий розчин) за один місяць, один тиждень або один день до випробувань. Потім у гризунів формували умовний рефлекс — реакцію страху (заціпеніння) на платформі, яка асоціювалася в них з серією розрядів струму.
У результаті аналізу стало зрозуміло, що найбільш виражене зниження інтенсивності реакції страху було у мишей, яким вводили кетамін за тиждень до стресової події. Менш вираженим (порівняно з плацебо-групою) ефект виявився у особин, які отримували препарат за день до стресу, але в цьому випадку реакція була яскраво виражена. Введення ліків за місяць результату не дало.
Крім того, вчені перевірили і те, як препарат впливає на стан після травми.
Ін'єкції кетаміну після стресу виявилися неефективними, проте якщо зробити укол через годину, то інтенсивність симптомів знижується.
За словами вчених, ці дані не спрямовані на популяризацію кетаміну. Проте уточнення механізму його роботи могло б допомогти військовослужбовцям уникнути ПТСР.
Як писав раніше інформаційний портал "Знай.uа", алкоголь підсилює і закріплює у свідомості негативні спогади, тому не може допомогти зняти стрес.