Версію, що саме наші предки стали причиною зникнення мініатюрних жителів Флореса - так званих хоббітів, підтвердила знахідка австралійських учених. Вчені виявили зуби Homo sapiens в індонезійській печері Ліанг-Буа, де 13 років тому були знайдені останки карликового виду людей.

Виявлені зуби датуються 46 тисячами років тому - часом, коли тут ще мешкали "хоббіти". З таким повідомленням австралійські вчені виступили на зустрічі Європейського товариства вивчення еволюції людини (European Society for the study of Human Evolution, ESHE), яка проходила в Мадриді.

Передбачається, що людина флореська (Homo floresiensis) стала результатом тривалої еволюції древніх Homo erectus в умовах острівної ізоляції. Ці "хоббіти" виявилися наймініатюрнішими з наших найближчих родичів, зростом близько метра і з мозком, зменшеним до обсягу меншого, ніж у шимпанзе (що не заважало їм вести складну інструментальну діяльність). За даними недавнього датування, всі вони вимерли близько 50 тисяч років тому.

Їхнє зникнення збіглося за часом з появою сапієнсів - в цей період вони якраз освоювали Південно-Східну Азію. Раніше висловлювалися припущення, що саме сапієнси стали причиною вимирання "хоббітів", проте сам факт зустрічі двох родичів на ізольованому острові ще потрібно було довести. Такі докази з'явилися з новою роботою великої команди вчених під керівництвом знаменитого археолога Томаса Сатікни (Thomas Sutikna).

Читайте також: Вчені повернули лице єгипетській мумії (відео)

За повідомленням дослідників, верхній премоляр і нижній моляр сапієнсів були виявлені в 2010 і 2011 роках. Розміри і форма зубів вказують на те, що "хоббітам" вони належати не могли, а радіоізотопний аналіз дозволив датувати їх приблизно 46 тисячами років тому. Цей період відрізняється масовим вимиранням багатьох стародавніх жителів Флореса.
Сильні, культурно і технологічно розвинені прибульці з материка могли і не "полювати" на жителів Флореса безпосередньо, але конкуренції з ними карликові люди, звичайно, не витримали.

Разом з тим, походження і родове положення "хоббітів" Флореса залишається предметом дискусій. Більшість антропологів вважає їх окремою унікальною гілкою розвитку Homo erectus в умовах острівної ізоляції. Однак деякі вказують, що і карликовість, і зменшений мозок, і інші особливості жителів Флореса можуть бути проявом дефіциту йоду та інших відхилень, яких цілком можна очікувати у групи людей, що живуть на невеликому острові.

Як повідомляв сайт Знай.ua, неандертальці харчувалися одноплемінниками.

Популярні новини зараз

Зміни у військовому обліку: українським чоловікам видадуть новий документ

Безкоштовний проїзд для всіх: українцям скасують плату за комунальний транспорт

Платити по 2,64 грн за кВт будуть не всі: якими будуть травневі платіжки за світло

Українцям кардинально змінять правила оплати комуналки: до чого готуватись

Показати ще