Київводоканал спільно з Центром комунального сервісу та Головним інформаційно-обчислювальним центром почав активну боротьбу з боржниками. Причому в цій боротьбі вони активно використовують метод "Аква-стоп". Завдяки пристроям "Спрут" і "Зигзаг", які розробили інженери компанії "Полтавоводоканал", відключити боржникам воду можна протягом 10 хвилин. А ось юристи запевняють, що такий метод незаконний.

Гендиректор "Київводоканалу" Дмитро Новицький зазначив, що зараз неплатниками є 164 тис. абонентів, з яких 62 тис. - системні, які не платять за воду більше трьох місяців.

Деякі кияни примудряються ще й шахраювати з показниками лічильників.

Читайте також: Ліквідація ЖЕКів призведе до нового злету комуналки

Спецконтролери тепер раз на півроку будуть заходити в кожну київську квартиру, щоб звірити показники лічильника з даними в платіжках.

Популярні новини зараз

Гороскоп на 21 листопада для всіх знаків Зодіаку: час покінчити з мотлохом у голові та справах настав

Ощадбанк скасував обмеження для власників карток: що стане безкоштовним

Долари з "заначки" можуть розчарувати: почали діяти нові правила обміну валюти

В Україні 60-річні більше не зможуть вийти на пенсію: коли та як зміняться вимоги до стажу

Показати ще

"Ми розуміємо, що тарифи зросли. Люди примудряються не платити повністю за використовувану воду. Невірно пишуть показники лічильника. З 800 тис. квартир 164 тис. споживачів не передали свої показники за минулий місяць. Так само є в місті 26 тис. квартир, де не зареєстровано жодної людини. Але у нас є інформація, що як мінімум в 13 тис. цих квартир проживають люди. Квартири здають в оренду. І квартиронаймачі просто не платять за воду", - розповідає Дмитро Новицький.

У водоканалі пояснюють: якщо прийшли платіжки з новою схемою нарахувань, а споживач не згоден, він може прийти в найближчі пункти Центру комунального сервісу або в центр прямих договорів "Київводоканалу". Після перевірки всіх даних будуть внесені корективи в платіжках. А якщо людина планує виїхати на тривалий час і хоче призупинити нарахування за воду, то це можна зробити, звернувшись до Центру "Коммунсервіс" і написавши заяву.

У "Київводоканалі" уточнюють, що за відсутності лічильника загальний об'єм спожитої будинком води порівну розподіляється між споживачами, які не мають квартирних засобів обліку. Також заявку на здійснення перерахунку можна залишити на сайті "Київводоканалу".

Велика частина боржників впевнені, що воду відключити не так просто. Світло, телефон, Інтернет набагато простіше, але це не зовсім так. Відключення води стає для багатьох повною несподіванкою.

У "Київводоканалі" стверджують, що такі жорсткі заходи будуть застосовуватися до всіх мешканців, які не платять більше трьох місяців і мають заборгованість понад 500 грн. Відключення проводиться після обов'язкового попередження мешканців квартири і вручення особисто, під розпис, повістки з повідомленням.

Відключати воду мають за допомогою зварювального апарату і пристроїв "Спрут" і "Зигзаг" - вони працюють за принципом медичного зонду. У підвалі обрізають трубу загального стояка і туди запускають зонд, оснащений відеокамерою. На екрані монітора працівники водоканалу фіксують, де розташований водопровідний вхід в квартиру неплатника, і слідом за відеокамерою запускають заглушку, що перекриває трубопровід. Якщо боржник проживає на 1-2-му поверхах, необхідно тільки перерізати трубу і встановити заглушки.

Читайте також: Обмін полоненими - піар-прикриття для голосування по Донбасу

Деякі мешканці досить агресивно реагують на такі дії. А 10% відключених боржників роблять спроби самі підключитися, іноді це їм вдається, але з наслідками для сусідів. А це пошкодження, затоплення тощо. До того ж за самовільне підключення водоканал виписує немаленький штраф.

"Водоканал має право відключити споживача від холодної води за борг. Відключення проводиться на підставі Цивільного кодексу України, згідно зі ст. 97 "Послуги". Як правило, між споживачем і водоканалом укладається договір "Про надання холодної води населенню", де чітко вказані права і обов'язки сторін. Недотримання договору споживачем тягне за собою припинення надання послуги. Але є один нюанс, метод відключення води за допомогою пристрою "Спрут" незаконний. Якщо відключили воду з його допомогою, вам необхідно подати "Заяву про обмеження водопостачання з незрозумілих причин" в спеціальний відділ ОЖКХ з вимогою відновити подачу води. У разі нерозгляду заяви звертайтеся до міськвиконкому, який здійснює контроль над роботою водоканалу, або в суд", - коментує дії комунальників юрист Костянтин Семістоцкий.

"Єдиним законним для водоканалу методом боротьби з неплатниками є подача позовів до судів. Все інше, в тому числі будь-які "Спрути", це незаконно. Дана дія порушує права громадян і навіть фактичні неплатники мають право звертатися до суду з позовом про визнання таких дій незаконними, заявляти позовні вимоги про відшкодування моральної та матеріальної шкоди, з відповідним обґрунтуванням. Якщо до вас застосували "Спрут", йдіть до суду. Але потрібно врахувати, що суд буде не дуже швидким, і, щоб не сидіти без води і каналізації, все ж таки доведеться попередньо оплатити борг. Проте прощати подібне беззаконня не можна. Позови слід пред'являти до своїх водоканалів і ЖЕКів, якщо останні давали згоду на такі роботи. Можна одночасно звернутися з заявою про незаконні дії в прокуратуру", - говорить юрист Іван Смольний.