У першу неділю жовтня в Україні традиційно відзначають День вчителя. Але вже сьогодні, в п'ятницю, українські вчителі приймають сердечні вітання, квіти і ...подарунки.
А для батьків День вчителя влітає плюс до всього в копієчку. На подарунок класному керівникові збирають немалу суму. Вересень закінчився, пройшли і батьківські збори.
Такі імпровізовані збори вже традиція. Батьки в легкому шоці від озвучених сум, обурюються зазвичай один одному. Але несуть гроші і з жахом чекають на чергові збори.
Батьки зізнаються - суми зросли у порівнянні з минулим роком. І не тільки на обов'язково-примусові побори, а й на подарунки вчителям.
Перше, з чим стикаються батьки - це "благодійний внесок". Багато учнів не можуть перейти в іншу школу або піти в перший клас безкоштовно. Наприклад, у деяких київських школах за зарахування зажадають з батьків "благодійний" внесок, який може сягати і 5 тис. гривень. У провінції внески менше, суми від 500 грн до 2 тис. грн.
Який стаж не зарахують до пенсії: роки роботи просто викинуть
Надіються всі, але мало хто відчує: чого чекати від індексації пенсій у 2025 році
Приємна несподіванка: в Україні почали знижуватись ціни на деякі овочі
Українців попередили про три місяці без пенсії: у кого будуть проблеми з ПФУ
"5 тис. грн. благодійний внесок при вступі до столичної школи, по 2 тис. грн на ремонти класів і охорону, 1500 грн на планшет вчителю і 500 грн - на телевізор. Ми вже віднесли до школи 10 тис. Ще до початку навчального року почали збирати абсолютно на все. День вчителя, Новий рік, 8 Березня, день народження вчителя", - каже мама першокласника спеціалізованої столичної школи.
Всі вже звикли, що в школу потрібно нести гроші. Батьки йдуть на збори вже з грошима. До стандартних поборів додаються і нові, наприклад, дизайнерський ремонт в класі, включаючи підвісні стелі, фонтани з пальмами і панелі з бамбукових шпалер, забезпечення кулером з водою, Учителі бажають планшет замість шкільних журналів і новий особистий ноутбук - для кращої роботи з класом. Цього року про планшети замість журналів говорять уже майже у всіх київських школах. У Києві той же планшет обійшовся батькам по-різному. Батьки з Голосіївського району здали по 500 грн. З Дніпровського району заплатили по 700 грн. А на Печерську по 1500 грн з учня.
Читайте також: Як накрасти на особняк і не понести покарання - знають вантажники Борисполя
Хоча криза торкнулася буквально кожного і багатьом в прямому сенсі доводиться сидіти на хлібі і воді, але гроші все ж у школу здають. Батьки зізнаються, що бояться, тому що дитину просто "зацькують" у школі вчителі.
"У цьому році збори проводили раніше, ніж звичайно, вже 6 вересня. Все почалося, як завжди, тихо, радісно, з посмішками. Як все прекрасно і чудово. Але через годину пішли розмови про гроші. На фонд класу 150 грн. На фонд школи 180 грн. На воду 80 грн. На охорону 100 грн. Плюс на лампочки "економ" по 150 грн. На нову дошку 200 грн. Колонки з флешкою - 300 грн, додаткові підручники та зошити по 400 грн, туалети 70 грн, тюль на вікна 150 грн, і це не рахуючи грошей на подарунки на День вчителя, Новий рік, 8 Березня і свято Останнього дзвоника. Плюс день народження улюбленого вчителя. Всі просять здати відразу ж, уточнюючи, що в залежності від зростання цін, можливо, доведеться доносити ще. Гроші на подарунки до свят збирає батьківський комітет, який природно вибирала сама класний керівник. Добровольців до уваги не брали", - розповідає мама 5-класника Ольга.
Батькам пояснюють, що це все для їхніх же дітей. Наприклад, у класі дошка повинна бути інтерактивною. Для кращих знань треба придбати плазмовий телевізор із виходом в інтернет, парти потрібні нові і якісні, щоб в подальшому не виникало додаткових витрат на лікування сколіозу. Лінолеум потрібен новий, плюс шпалери, штори і двері в клас. Проходить 4 роки, і батьки беруться за ремонт іншого вже класу, у старшій школі, а все, що було придбано в початковій школі, зникає в невідомому напрямку. Приходять нові першокласники, і по новому колу все модернізується. "Стара" шафа, дошка і плазма просто випаровуються.
У цьому році з'явилося і незвичайне "прохання". Несподівано майже кожен вчитель захотів мати в класі портрет Порошенка. У звичайних школах вирішили обійтися фотокопією по 15 грн, а ось вчителька однієї з київських шкіл на Лук'янівці запропонувала замовити портрет у справжнього художника. І здати на цей твір мистецтва по 250 грн.
Якщо взяти тільки столицю, то в ній налічується 346 середніх районних шкіл, це без урахування початкових, приватних і шкіл-інтернатів. Нескладно підрахувати, що річний "оборот" благодійних внесків по місту - близько 900 млн грн. Крім того, окремими статтями витрат є охорона школи і її технічна модернізація. Позиція директорів і вчителів - одна: "Держава нічого не виділяє. Ми насилу кінці з кінцями зводимо".
В подарунках теж вчителі не обмежені. Зазвичай батьківські комітети збирають деякі суми на квіти і цукерки - це якщо по-скромному. По не скромному - педагогу на свято приносять конверт із грошима або ж купують вподобану річ.
"В минулому році дарували класній керівничці дорогущий набір постільної білизни. В цьому році зажадала золотий браслет", - не приховує обурення мама 3-класниці.
В Україні всім давно зрозуміло, що безоплатність загальної середньої освіти держава давно вже забезпечити не в силах, а в школах процвітає корупція. У Міносвіти запевняють, що батькам платити не треба нікуди. І директори шкіл самі можуть вирішити проблему з фінансами. Є безліч способів - гроші благодійних фондів, допомога від народних депутатів і т. д. Але чомусь основним джерелом фінансування, як і раніше, залишаються батьки.
"Конституція України гарантує кожному з нас право на безкоштовну освіту. Нас уже практично відучили згадувати про безкоштовну вищу освіту, але коли мова заходить про базові шкільні знання, в пам'яті все-таки спливають норми Основного Закону, які поки ще ніхто не скасував. Чому нікому не спало на думку, що дії вчителів є кримінальним злочином? Вони всі, ті, хто вимагає гроші, потрапляють під статті Кримінального кодексу, що передбачають позбавлення волі на строк до 5 років. Чому батьки самі заохочують корупцію? Всі навкруги незадоволені, але здають і мовчать. Поодинокі випадки, коли звертаються в прокуратуру і поліцію. Багато батьків не хочуть зайвий раз скаржитися у вищі інстанції, і марно. Вони бояться, що після таких скарг учителі почнуть спеціально знижувати дітям оцінки і публічно їх принижувати. Однак останнім часом все більше батьків об'єднуються проти поборів, і вже були випадки, коли нечесних на руку педагогів і директорів звільняли", - говорить юрист Інна Волкова.
Читайте також: Сезон застуд: як зміцнити імунітет перед холодами
"Менталітет вже в нашій країні так зіпсований - всі звикли, що потрібно "дати". І це не тільки в школах. До дитячого садка теж просто так ніхто не візьме, слід заплатити завідуючій. У поліклініці - дай, у школі - дай, і так далі. Лише деякі школи мають свої благодійні фонди, співробітники яких звітують за кожну гривню перед батьками. Всі інші побори вважаються кримінально караними злочинами, і, якщо вчитель вимагає здати по 500 грн на ноутбук, можна сміливо подавати на такого педагога в суд, особливо в тому випадку, якщо він наполягає, що гаджет необхідний для роботи зі школярами. Всі необхідні предмети і матеріали для загальноосвітніх установ виділяє держава, тому ноутбук - це не необхідність, а примха вчителя", - розповів юрист Василь Мірошниченко.