Два тижні тому Верховна Рада схвалила проект постанови №8541 про збереження історико-культурної спадщини на Поштовій площі. Здавалося б – мета активістів-краєзнавців, які так довго та відчайдушно виборювали цей статус, досягнута. Однак, наразі з'явилися нові причини для продовження активної діяльності. Знай.ua дізналися подробиці цієї справи.

Хто кого засудить: 2:0 на користь активістів

20 липня минув рівно місяць з початку безстрокової культурної акції "Музей на Поштовій". За цей час активістам вдалося багато чого досягнути. Одним із вагомих кроків стало погодження 17 липня Науково-консультативною радою Департаменту культури Паспорту пам'ятки національного значення. Наразі вже готуються документи для передачі до Мінкультури, а згодом – до Кабміну.

Та на шляху до фінішу з'являються все нові і нові перепони. У відповідь на погрози інвестора звернутися до Високого суду Лондона, аби Київ компенсував йому нанесені збитки, активісти теж не сидять на місці.

Популярні новини зараз

Десятки тисяч українців залишилися без "броні" від мобілізації: за які порушення призиватимуть

Ціни рекордні, але буде дорожче: нерадісні прогнози для власників авто з ГБО

Перевірки від газовиків вийшли на новий рівень: українцям розповіли про документ, який треба підписати

Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу

Показати ще

"Сьогодні у КМДА розглядалися два тематичних проектних рішення. Перший розглядає питання звільнення інвестором підмузейної території. А законною підставою для цього є кілька вагомих фактів: один з них – те, що земля не була офіційно відведена під будівництва ТРЦ. А це є обов’язковим умовою Земельного кодексу України", – розповідає краєзнавець, голова ГО "Громадський рух "Почайна"" Аннабелла Моріна.

Другим фактом є те, що від самого початку це будівництво подавалося під видом дорожньо-транспортної розв'язки, а ТРЦ є її частиною.

"Наразі вже я роз’яснення Мінрегіонбуду про те, що торгівельний центр не являється елементом транспортної розв'язки. До того ж, інвестор мав виплатити 5 % місту від загальної вартості проекту – з відповідної суми у понад 7 млн грн, він сплатив тільки 6, – каже Аннабелла Моріна. – Тож зараз Прокуратура готує позов по справі про самовільне заняття земельної ділянки і за невиплатою належної суми у бюджет столиці".

До речі, весь цей час активісти перебувають пліч-о-пліч з робочими, що займалися будівництвом ТРЦ – вони й досі живуть на місці розкопок у вагончику.

Вкладення інвестора чи зговір зі столичною владою?

Якщо перший законопроект більше спрямований на доказ нелегально захопленої землі, то другий передбачає розірвання інвестиційного договору.

Однак тут починаються дивні збіги обставин. Аби з'ясувати всі деталі підписаного між владою та ТОВ "Хенсфорд Україна" документа, депутати Київради, що стоять на боці активістів, звернулися до Департаменту економіки та інвестицій КМДА. Однак у відповідь на прохання прийшли напівчисті листи з невеличкими фрагментами тексту.

"Влада чинить опір музею на Поштовій щосили. Подивіться в якому вигляді надано інвестиційний договір по Поштовій на запит депутата! По-перше, це незаконно, причому з двох причин: депутат за законом має право доступу до БУДЬ-ЯКИМ договорами комунального підприємства, договір не може бути конфіденційним частково, – висловив обурення на своїй сторінці у Фейсбуці депутат Київради Костянтин Богатов. – По-друге, це аморально. Громада має право знати БУДЬ-ЯКУ інформацію про те, як міська влада розпоряджається міським бюджетом".

"Ще один сумнівний факт – це те, що нову естакаду на Поштовій та роботи з будування ТРЦ робив один і той же генпідрядник. Ми особисто бачили, як вони машиною вивозили усю документацію. А як же тепер розібратися, скільки коштів було насправді витрачено інвестором, а які роботи були зроблені за рахунок держбюджету, – зазначає Аннабелла Моріна. – Для з'ясування справжніх витрат, у разі подальшого приховування інформації з боку інвестора, можливо, знадобиться глибинна перевірка прокуратури".

Як відзначила краєзнавець, раніше Віталій Кличко повідомляв про внесені інвестором 500 млн грн – саме таку суму інвестор зазначив у відповідному письмі, адресованому меру. Однак немає жодних офіційних документів, які це підтвердили б. Згодом сам інвестор назвав значно меншу суму – від 110 до 190 мнл грн. Аби дізнатися правди, ми направили запит, безпосередньо, до ТОВ "Хенсфорд Україна" з переліком відповідних питань та запросили офіційні документи, що підтвердять факт зроблених ними витрат. Ми й надалі слідкуватимемо за розвитком подій на Поштовій, тож про подальші новини читайте на сайті Знай.ua.