Подія з виселенням табору циган з Київського національного парку "Голосіївський" набула чималого резонансу у соцмережах. Після опублікованого повідомлення столичної поліції про інкримінування статті "Хуліганство" добровольцям із "Національних дружин", що здійснювали очищення території, на офіційній сторінці активістів почали з'являтися сотні коментарів. Люди поділилися на два фронти – одні висловлюють підтримку "дружинникам", інші – їх засуджують. Знай.ua з'ясували подробиці цієї події.
Сморід, купи мотлоху та жебрацтво біля супермаркетів
Розміщений відеоряд містить покроковий шлях активістів у день відвідування парку. В кадр потрапило всього кілька представників табору, які йшли місцевою тропою із запакованими речами. Решта ж ділянки по приходу "дружинників" вже була вільна від ромів.
"Окрім того, що прямо посеред лісу були облаштовані десятки саморобних хатин, поселення вщент забруднило довколишню територію – тут стоїть такий сморід, гірше ніж в морзі чи в каналізаційному стоці. Рядом скрізь купи мотлоху, – каже один з активістів, що був у день подій на місці зачистки парку. – Ми знайшли котів, яких вирощували цигани – місцеві жителі свідчать, що вони розводили та їли тварин".
Поліція Києва розмістила на офіційному сайті повідомлення про те, що жорстко реагуватиме на порушення закону з боку представників будь-яких громадських організацій.
Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте
Мобілізацію урівняли для всіх: українцям оголосили вердикт щодо економічного бронювання
Хто не виконає вимоги ПФУ – залишиться без пенсії: кому призупинять виплати
Долари з "заначки" можуть розчарувати: почали діяти нові правила обміну валюти
"За фактом цих дій поліцією Києва відкрито кримінальне провадження за ч. 2 ст. 296 Кримінального кодексу України - хуліганство. В рамках кримінального провадження будуть встановлені і притягнуті до відповідальності всі активні учасники цієї події", – зазначили у відділі комунікації поліції Києва.
Слова підтримки на адресу активістів "Національних дружин" висловив і координатор С14.
"Ще минулого місяця до поліції звертався директор парку із проханням про допомогу у забезпеченні громадського порядку, датоване 14-м травня. Жодної реакції з боку МВС. Таких звернень і заяв було ще декілька до цього. Їх доля така сама", – повідомив Сергій Мазур.
У документі Борис Дробот скаржиться на те, що в таборі десятки людей облаштовують вигрібні ями, розпалюють багаття, засмічують територію господарсько-побутовими відходами. Крім того, йдеться мова і про те, що цигани здійснюють несанкціоновану торгівлю вздовж проспекту Палладіна, замаються жебрацтвом і пропонують послуги з ворожіння на парковках місцевих торгівельних центрів.
Заяви директора парку ігнорують. Обвинувачують невинних
Дії поліції обурили багатьох містян – серед них і відомий столичний еколог, що став безпосереднім свідком подій.
"Кілька місяців тому цигани фактично захопили частину лісового кварталу. У лісі облаштовано кустарні помешкання, землянки, печі. Знищено ґрунтовий та рослинний покрив", – розповідає працівник НПП "Голосіївський" Олександр Соколенко.
При цьому, роми самовільно валили ліс, переважно дуби, та використовують їх як дрова для обігріву та приготування їжі, а працівників лісопарку на захоплену територію не допускали.
"Ввечері 6 червня мешканці табору з камінням, скляними пляшками та всім, що потрапило під руку, вчиняють напад на працівника служби державної охорони та активістів, які знімали табір. На подвійний виклик за фактом нападу поліція не приїжджає і навіть не повідомляє телефоном причину ігнорування виклику", – розповідає еколог Олександр Соколенко.
Відео, зняте під час нападу, на своїй сторінці у Фейсбуці розмістив Сергій Мазур із проханням в коментарі відреагувати на дії ромів Нацполіцію та Amnesty International, правозахисну організацію, що об'єднує мільйони активістів по всьому світу.
"7 числа вранці на місце події приїжджають журналісти та районний відділок поліції чи не у повному складі. В мене та решти учасників події відбирають пояснення, усні звернення від нас щодо необхідности порушити кримінальне провадження проти мешканців табору відповідно до ст. 252 ККУ працівниками поліції були проігноровані. У той самий час мешканці табору збирають свої речі і зникають у невідомому напрямку, але на місці табору залишаються купи сміття та мотлоху", – каже Олександр Соколенко.
Згодом КП "Святошинське ЛПГ" звернулися по допомогу до активістів, які погодяться взяти участь у толоці та прибрати все довкола. На заклик відгукнулися хлопці з "Національних дружин". Вже увечері, після здійснення заходів із часткового прибирання смітників на місці табору, з`являється заява керівництва національної поліції у Києві, що проти учасників толоки порушено кримінальну справу.
"Ніякого правопорушення з боку "Національних дружин" здійснено не було, а спроба прив`язати прибирання сміття у таборі до статті "хуліганство" є нікчемною з правових міркувань", – резюмує працівник НПП "Голосіївський" Олександр Соколенко.
Подробиць щодо кількості осіб, ким інкримінують кримінальне провадження за ч. 2 ст. 296 в поліції поки не повідомляють.
Більшість киян підтримує "дружинників"
Не пройшло і доби, а 12-хвилинне відео з місця подій, зняте одним з представників "Національних дружин", набрало вже близько 15 тисяч переглядів. При цьому, отримавши понад 2, 6 тисяч лайків "мені сподобалося" і лише 150 – "не сподобалося".
Сотні небайдужих до цієї теми киян активно відреагували на подію у соціальних мережах. У переважній більшості коментарів люди висловлюють підтримку у бік активістів.
"Виселити їх з України, воювати за країну у якій живуть хєра, а красти, жебракувати, торгувати пальонкой та наркотою, так вони перші, та й серед видурювання грошей їм рівних мало знайдеться. А те що природу знищують, смітник розводять за...ало бути толерантним, бо так і будемо жити в дупі, поки не почнемо діяти", – пише в коментарі на сторінці Нацдружини у Фейсбуці Євген Пелещук.
Слова підтримки із шаленими темпами додаються і на сторінці YouTube, де розміщено відео зачистки території.
"Якщо це стадо не хоче приймати цивілізованих законів і жити по-людськи, то нехай валять з України", – пише користувач з ніком REM740.
"У будь-якій нормальній державі притягають до кримінальної відповідальності за бродяжництво і жебракування, в яке тим більше, як правило, насильно втягують малолітніх дітей та інвалідів", – пише киянин Олег Мешко.
Підтримують активістів із "Національних дружин" і мешканці, що безпосередньо стикалися із проблемою проживаючих неподалік циган.
"Кілька років тому ми із сусідами теж намагалися достукатися до районної поліції із проханням переселити від озера Тельбін табір ромів. Пригадую ті часи із жахом – ми боялися випускати дітей самих на вулицю, бо скрізь бродили бруднющі цигани, в нашому районі тоді значно почастішали пограбування на вулицях та громадському транспорті, – говорить мешканка Дніпровського району Оксана Свіриденко. – А при чому ж ці хлопці, не розумію. Вони нікого насильно не проганяли, а лише прибирали купи сміття – ми їм дякувати повинні, а не засуджувати".
Коментарі із протилежною думкою теж зустрічаються.
"Шановні, ви взагалі розумієте, якої репутаційної шкоди завдаєте Українській державі? Хочете знову привести проросійські сили до влади руками переляканих бабусь, які підуть на вибори з думкою, що навкруг них чинять беззаконня та насилля «кляті бендери». Може, підіть краще до правоохоронних органів і погоніть їх стусанами на місце подій, щоб вони почали нарешті виконувати свої обов’язки", – пише Олена Ларіна.
Та загалом, серед сотень залишених відгуків нам вдалося знайти не більше десятка негативних коментарів.