ІНСТРУКЦІЯ для медичного застосування препарату НАТРІЮ АДЕНОЗИНТРИФОСФАТ (NATRII ADENOSINTRIPHOSPHATUM)

Склад

діючі речовини: натрію аденозинтрифосфат двозаміщений тригідрат у перерахуванні на 100% кислоту аденозинтрифосфорну тригідрат;

1 мл розчину містить натрію аденозинтрифосфат двозаміщений тригідрат у перерахуванні на 100% кислоту аденозинтрифосфорну тригідрат — 10 мг;

допоміжні речовини: натрію гідроксид, вода для ін'єкцій.

Лікарська форма

Розчин для ін'єкцій.

Фармакотерапевтична група

Кардіологічні препарати. Код АТС С01Е В.

Клінічні характеристики

Показання

У комплексній терапії м'язової дистрофії й атрофії, для купірування пароксизмів надшлуночкової тахікардії, при спазмах периферичних судин (хвороба Рейно, облітеруючий тромбангіїт). При периферичних, змішаних і центральних формах пігментної дегенерації сітківки ока.

Протипоказання

Підвищена чутливість до будь-якого з компонентів препарату; кардіогенний шок та інші види шоку; декомпенсована стадія серцевої недостатності, синдром пролонгації QT, гострий інфаркт міокарда, геморагічний інсульт, тяжкі форми брадиаритмій, атріовентрикулярна блокада ІІ-ІІІ ступеня, обструктивні захворювання бронхолегеневої системи; тяжкі форми бронхіальної астми; артеріальна гіпотензія; гіперкаліємія, гіпермагніємія. Не можна вводити одночасно із серцевими глікозидами у великих дозах.

Спосіб застосування та дози

Вводять внутрішньом'язово або внутрішньовенно. Для лікування м'язових дистрофій, порушень периферичного кровообігу в перші 2–3 дні призначають по 1 мл внутрішньом'язово 1 раз на добу, в наступні дні — по 1 мл 2 рази на добу або одразу 2 мл 1 раз на добу. Курс лікування — 30–40 днів. У разі необхідності курс повторюють через 1–2 місяці.

При спадковій пігментній дегенерації сітківки вводять внутрішньом'язово по 5 мл 2 рази на добу з інтервалом у 6–8 годин щоденно протягом 15 днів. За необхідності курси можна повторювати з інтервалом у 8–12 місяців. Для купірування надшлуночкових тахіаритмій вводять внутрішньовенно 1–2 мл протягом 5–10 секунд (ефект спостерігається через

20–40 секунд). За необхідності повторно вводять у такій же дозі через 2–3 хвилини.

Побічні реакції

З боку центральної нервової системи: головний біль, запаморочення, короткочасна втрата свідомості, відчуття стиснення у голові, фобії.

З боку органів зору: нечіткість зору.

З боку травного тракту: нудота, металевий присмак у роті, посилення моторики травного тракту (при внутрішньовенному введенні).

З боку серцево-судинної системи: відчуття серцебиття, відчуття дискомфорту у грудній клітці, тахікардія або брадикардія, артеріальна гіпотензія, аритмія, порушення AV-провідності (атріовентрикулярна блокада), асистолія.

З боку опорно-рухового апарату: біль у руках, спині, шиї.

З боку сечовидільної системи: посилення діурезу.

З боку дихальної системи: задишка, бронхоспазм.

З боку шкіри та підшкірної клітковини: гіперемія обличчя, свербіж, шкірні висипання.

Порушення у місці введення: зміни та відчуття поколювання.

Алергічні реакції: реакції гіперчутливості, алергічний дерматит, кропив’янка, анафілактичний шок, набряк Квінке.

Загальні розлади: посилене потовиділення, гіпертермія, відчуття жару.

Передозування

Симптоми: запаморочення, артеріальна гіпотензія, короткочасна втрата свідомості, аритмія, атріовентрикулярна блокада II та III ступенів, асистолія, бронхоспазм, шлуночкові порушення, синусова брадикардія та тахікардія. Також можливий розвиток алергічних реакцій.

Лікування. Введення препарату негайно припиняють і призначають кардіотонічні засоби. Терапія симптоматична. Конкурентними антагоністами аденозину є ксантини (еуфілін, теофілін).

Застосування у період вагітності або годування груддю.

Дані щодо застосування препарату в період вагітності або годування груддю відсутні.

Діти.

Досвід застосування препарату дітям відсутній, тому препарат протипоказаний цій категорії пацієнтів.

Особливості застосування

Внутрішньовенне введення препарату проводять лише в умовах стаціонару під медичним наглядом і при контролі функції серця.

Внутрішньовенне введення препарату необхідно проводити повільно, після чого виміряти артеріальний тиск.

Обережно застосовувати при вираженій брадикардії, синдромі слабкості синусового вузла, атріовентрикулярній блокаді І ступеня, схильності до артеріальної гіпотензії.

При тривалому застосуванні необхідно контролювати рівень калію і магнію в крові. З обережністю призначати при схильності до бронхоспазмів. Обмежити вживання продуктів, до складу яких входить кофеїн (кава, чай, напої з колою).

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами.

Під час лікування препаратом слід утримуватися від керування автотранспортом або роботи з іншими механізмами, що потребують підвищеної уваги.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій.

При одночасному прийомі з калійзберігаючими діуретиками, препаратами калію та інгібіторами АПФ підвищується ризик розвитку гіперкаліємії, з препаратами магнію — гіпермагніємії.

Препарат може посилювати антиангінальну дію бета-адреноблокаторів, нітратів.

При одночасному застосуванні з дипіридамолом посилюється дія дипіридамолу, зокрема судинорозширювальний ефект.

Виявляється деякий антагонізм при одночасному застосуванні препарату з похідними пурину (кофеїн і теофілін).

Не можна вводити одночасно з серцевими глікозидами у великих дозах, оскільки посилюється ризик розвитку побічних реакцій з боку серцево-судинної системи.

При одночасному застосуванні з ксантинолу нікотинатом знижується ефект натрію аденозинтрифосфату.

Карбамазепін може посилювати ефекти аденозину, призвести до розвитку блокади.

Фармакологічні властивості

Фармакодинаміка.

Натрію аденозинтрифосфат (АТФ) є природною складовою частиною багатьох органів і тканин організму людини і тварин. У найбільшій кількості міститься в скелетних м'язах. Є природною макроергічною сполукою. Утворюється в організмі внаслідок окисних реакцій і в процесі гліколітичного розщеплення вуглеводів.

Під впливом натрію аденозинтрифосфату розслаблюється гладка мускулатура, полегшується проведення нервових імпульсів у вегетативних вузлах і передача збудження з блукаючого нерва на серце, підвищується скоротливість міокарда. Це метаболічний засіб, який наділений антиаритмічним ефектом, чинить також гіпотензивну дію, розширює коронарні і мозкові артерії. У процесі метаболізму АТФ пригнічує автоматизм синусо-передсердного вузла і волокон Пуркіньє (блокада кальцієвих каналів і збільшення проникності для іонів калію). Покращує мозковий кровообіг, бере участь у проведенні нервових імпульсів у холінергічних і адренергічних синапсах.

Фармакокінетика.

Після парентерального введення проникає у клітини органів, де, взаємодіючи зі скорочувальним білком актоміозином, АТФ розпадається на аденозиндифосфорну кислоту і неорганічний фосфат і вивільняє енергію, що використовується м'язами для здійснення механічної роботи, а також синтетичних процесів (синтез білка, сечовини). У подальшому продукти розпаду включаються у синтез АТФ.

Фармацевтичні характеристики

Основні фізико-хімічні властивості:прозорий безбарвний або злегка жовтуватий розчин.

Несумісність.

Препарат не можна вводити одночасно з карбамазепіном, дипіридамолом, ксантинами, антиаритмічними засобами та серцевими глікозидами.

Термін придатності. 1 рік.

Умови зберігання

Зберігати при температурі від 2 °С до 8 °С у недоступному для дітей місці.

Упаковка

По 1 мл в ампулах. По 10 ампул в коробці.

Категорія відпуску

За рецептом.

Виробник

ДП «Львівдіалік» ДАК «Укрмедпром».

Місцезнаходження

Україна, 79005, м. Львів, вул. Зелена, 12.